מה עושים עם הבית כשמתגרשים

משמורת ילדים או הסדרי ראיה

מה עושים עם הבית כשמתגרשים הינה שאלה לא פשוטה כאשר שני בני הזוג מנהלים הליך תביעת חלוקת רכוש ברבנות? שאלה זו מתעצמת כאשר לבני הזוג ילדים, ואחד מבני הזוג מסרב למכור את הבית בטענה שהדבר יפגע בטובת הילדים.

מה עושים עם הבית כשמתגרשים בהסכמה

בני הזוג יכולים לערוך הסכם גירושין בהסכמה בו הם יסדירו את מכלול הנושאים הקשורים לתביעת הגירושין כגון האם האישה מאבדת את כתובתה, וכן מה עושים עם הבית כשמתגרשים.

הצדדים יכולים להגיע להסכמה כי הבית לא יימכר והאישה תמשיך להתגורר בבית עד שהילדים יגדלו והילד הקטן יגיע לגיל 18.

היתרון בכך שהילדים ימשיכו להתגורר בבית בו הם רגילים להתגורר דבר שיסייע להם בקושי של הליך הפירוד של בני הזוג.

יתרון נוסף שהבעל יוכל להנות מכך שהוא לא יצטרך לשלם דמי מדור בנוסף על דמי המזונות שהוא חייב לשלם, שכן הבעל נותן את המדור בכך שהילדים מתגוררים בבית השייך במחצית גם לו.

לבני הזוג לא ייגרם נזק מאי מכירת הבית מיד עם טקס הגירושין, שכן המצב כיום במדינת ישראל שמחירי הדיור מזנקים משנה לשנה, כך שהסיכוי הסביר שמחיר הבית יהיה גבוה יותר לאחר תקופה.

אך מאידך בני הזוג יכולים להגיע להסכמות כי הבית יימכר לאלתר, שכן לא פעם אחד מבני הזוג יבקש למכור את הבית המשותף במטרה שהוא יוכל לרכוש בית אחר חלופי לבד.

מה עושים עם הבית כשמתגרשים ללא הסכמה

כאשר בני הזוג אינם יכולים להגיע להסכמה מה עושים עם הבית כשמתגרשים או שאין להם כלל הסכמה להתגרש, יש צורך לפתוח תיק ליישוב סכסוך גם אם שני בני הזוג מבינים כי אין מקום לנסות ולגשר על הפערים ביניהם באמצעות בקשה ליישוב סכסוך.

לאחר שיעברו ימי עיכוב ההליכים יוכל בן הזוג שהגיש הראשון את הבקשה ליישוב סכסוך להגיש תביעת חלוקת רכוש בו הוא יפרט את טענותיו על חלוקת זכויות הפנסיה בגירושין, ובכלל זה מה עושים עם הבית כשמתגרשים.

לבן הזוג השני יהיה זכות להגיש כתב הגנה בו הוא יפרט כיצד לטענתו יש לנהוג בבית לאחר שמתגרשים.

בית המשפט או בית הדין הרבני יזמן את הצדדים לדיון בו הם ישמיעו את טענותיהם על אופן חלוקת הבית לאחר שמתגרשים.

האפשריות של מכירת הבית

האפשרות השכיחה ביותר לעשות עם הבית כשמתגרשים הוא מכירת הבית כחלק מפירוק שיתוף של בני הזוג.

מכירת הבית ייעשה על ידי שני בני הזוג לשוק החופשי ללא כל סיוע של באי כוח הצדדים כאשר שני בני הזוג ינסו למקסם את מחיר הבית במחיר הגבוה ביותר.

אך לפעמים אחד מבני הזוג אינו משתף פעולה במכירת הבית לשוק, כאשר הוא מונע מרוכשים פוטנציאליים לראות את הבית, או שהוא מעלה טענות שונות כנגד הבית, דבר שמרחיק את הרוכשים הפוטנציאליים.

במקרה כזה הערכאה השיפוטית תמנה את באי כוח הצדדים ככונסי נכסים כך שהם יוכלו למכור את הבית ללא צורך ברצונם של מי מבני הזוג, כונסי הנכסים יפרסמו את הבית למכירה, והם יערכו את חוזה המכר, כאשר הערכאה השיפוטית תאשר את חתימת חוזה המכר, ללא צורך בהתערבות בני הזוג.

עלות כונסי הנכסים תעמוד בסביבות 2% +מע"מ משיווי הבית, סכום לא מבוטל בכלל, סכום שהיה יכול להימנע ככל ובני הזוג היו מנהלים את ההליך של מכירת הבית ללא הפרעות.

אפשרות נוספת של מכירת הבית באמצעות התמחרות, מקרה זה נפוץ כאשר שני בני הזוג רוצים לרכוש את הבית.

ההתמחרות תיעשה כך שכל אחד מבני הזוג יציע הצעה של מחיר הבית, כאשר הוא מתחייב לרכוש את חלקו של בן הזוג בהתאם להצעה זו, לאחר הצעתו, תינתן הזכות לבן הזוג להעלות את מחיר הבית למחיר גבוה יותר, וחוזר חלילה.

לאחר שתתקבל ההצעה במחיר הגבוה ביותר, הרי שמציע ההצעה הגבוהה ביותר ירכוש את הבית בהתאם למחיר ההצעה הגבוהה ביותר.

טענות לא למכור את הבית כשמתגרשים

כאשר אחד מבני הזוג אינו רוצה למכור את הבית ואילו בן הזוג מבקש למכור את הבית יהיה קשה עד מאוד לטעון טענות שהבית יישאר בחזקת השיתוף ולא יימכר.

יש לציין, כי בעוד שניתן להעלות טענות לא למכור את הבית כל זמן שבני הזוג נשואים כחלק מדור ספציפי, בגלל שלום בית, הרי שיהיה קשה עד מאוד להעלות טענות שלא למכור את הבית לאחר הגירושין.

יחד עם זאת ישנה טענה שיכולה לעכב במעט את מכירת הבית כשמתגרשים, ככל ולילדים לא יהיה מדור חלופי אם הבית יימכר.

יחד עם זאת אין צורך לדאוג לילדים למדור חלופי באותם התנאים כפי שהילדים הורגלו במהלך שנות הנישואין, אלא די בכך שלילדים יהיה בית הולם בו הם יוכלו להתגורר.

הפתרון לצורך של מדור חלופי יוכל להיות בכך שהבעל ישלם את דמי המדור, כאשר גם אם עולה חשש שהבעל לא ישלם מדור עקב מצוקה כלכלית, הרי שניתן לעקל את חלקו הבעל מתמורת הבית, ובכך יהיה בטחון שדמי המדור יסופקו לילדים, לכן הבית ייצא למכירה בכל מקרה. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

תביעת מזונות

חלוקת מיטלטלין בגירושין

חלוקת מיטלטלין בגירושין זהה באופן עקרוני לחלוקת שאר הרכוש שיש לבני הזוג, אך למרות זאת ישנם דגשים מיוחדים לחלוקת מיטלטלין בגירושין. איך מתבצעת חלוקת רכוש

קרא עוד »
בגידה חד פעמית

בגידה חד פעמית

לבגידה חד פעמית יש השלכה על הליכי גירושין המתנהלים בין בני הזוג, אך אינו דומה מקרה של בגידה חד פעמית של הגבר, לבגידה רב פעמית

קרא עוד »
בורר סכסוך משפחה

הסדרי ראיה ללא לינה

הסדרי ראיה ללא לינה יכולים להיות כאשר יש הסכם משמורת בין ההורים, והוא יכול להיות גם כאשר אין הסכמה בין ההורים, וערכאה השיפוטית היא שצריכה

קרא עוד »
דילוג לתוכן