מה מגיע לאישה בגירושין

חוקר גירושין

מה מגיע לאישה בגירושין כאשר יש לצדדים ילדים, ומה האישה זכאית לקבל בגירושין כשאין לבני הזוג ילדים, והאם ישנו הבדל בזכויות האישה מה היא הסיבה שהצדדים מתגרשים, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מה מגיע לאישה בגירושין כשאין ילדים

כאשר לאישה אין ילדים האישה אינה זכאית לקבל מזונות, שכן מזונות יכול להיות רק כאשר האישה נשואה ואז היא זכאית למזונות אישה, או כאשר יש לצדדים ילדים משותפים ואז האישה זכאית לקבל גם מזונות לאחר הגירושין עבור הילדים.

יחד עם זאת האישה יכולה להיות זכאית לקבל כתובה לאחר הגירושין ככל והאישה אינה אישה מורדת וסיבת הגירושין תלויה אך ורק באשמתו של הבעל כגון שמדובר בגירושין בעקבות בגידה של הבעל, או כאשר הבעל נקט באלימות כלכלית.

זכות האישה לקבל מזונות לרוב ייתקל בהתנגדות של הבעל שינסה לטעון כי האישה אינה זכאית לקבל כתובה בגלל שהאישה בוגדת, או שהאישה הגישה נגדו תלונת שווא במשטרה, בפרט כאשר מדובר בכתובה בסכום גבוה של מאות אלפי שקלים.

זכות נוספת שהאישה עשויה להיות זכאית היא קבלת מחצית מהזכויות שהבעל צבר בשנות נישואיו כגון זכות פנסיה, קרן השתלמות, או אפילו נכסים שרשומים רק על שמו של הבעל.

זכות קבלת מחצית מזכויות הבעל היא רק לפי החוק, ולכן האישה לא תהיה זכאית לקבל גם את הכתובה לפי ההלכה וגם מחצית מזכויות הבעל מכוח חוקי הגירושין.

אלא, שזכות קבלת מחצית מזכויות הבעל הינה זכות שאינה תלויה בסיבה לתביעת הגירושין, ולכן גם במקרה שהאישה היא שאשמה בפירוק התא המשפחתי היא תהיה זכאית לקבל מחצית מזכויותיו של הבעל.

מה מגיע לאישה בגירושין כשיש ילדים

כאשר לצדדים ישנם ילדים משותפים ממהלך הנישואין הרי שהאישה תהיה זכאית לקבל גם מזונות ילדים בפרט כאשר יש משמורת מלאה לאם.

אלא שבמקרה זה ישנו הבדל בין הערכאות השונות, שכן בעוד שבבית הדין הרבני האישה תהיה זכאית לקבל מזונות ילדים גם כאשר האישה משתכרת בשכר נאה ויש משמורת משותפת, הרי שהאישה לא תהיה זכאית לקבל מזונות אלו בבית המשפט למשפחה.

מסיבה זו אנו נראה את מרוץ הסמכויות כאשר כל אחד מבני הזוג יבקש להקדים בפתיחת תיק ליישוב סכסוך, במטרה לבחור את הערכאה הנוחה מבחינתו.

יחד עם זאת יש להדגיש כי גם בבית המשפט הבעל יהיה חייב לשלם דמי מזונות ילדים כל זמן שהילדים הם קטנים פחות מגיל 6.

זכויות  האישה בהסכם גירושין

לא פעם בני הזוג מבקשים לסיים את חיי הנישואין ללא צורך בהליך גירושין מסורבל בו כל אחד מבני הזוג מעלה עילות גירושין כנגד השני, דבר שאינו מוסיף כבוד לאף אחד מבני הזוג.

במקרה זה בני הזוג יפנו בהסכמה לעורך דין לגירושין או לטוען רבני מומלץ שיסייע להם בעריכת הסכם גירושין.

אלא שלמרות זאת עולה השאלה מה מגיע לאישה בגירושין, העובדה שבני הזוג רוצים לסיים את הנישואין בצורה יפה אינה שוללת מהאישה את הזכויות המגיעות לה בגירושין.

המענה לכך משתנה ממקרה למקרה, שכן האישה צריכה לקחת בחשבון כי מיצוי הזכויות בערכאה שיפוטית תאלץ אותה להיגרר להליכים משפטיים לא מבוטלים וגם להוצאות מרובות של שכירת מייצג.

אך מאידך, גם הבעל צריך לקחת בחשבון כי ככל והוא לא יסכים להתגמש האישה עשויה לממש את הזכויות ואז הוא עשוי למצוא את עצמו כאשר הוא מפסיד הרבה כסף.

לכן המלצתי פחות להתמקד מה מגיע לאישה בגירושין, אלא יותר להתמקד כיצד שני בני הזוג יצליחו לעבור את הגירושין בשלום.

מה מגיע לבעל בגירושין

בעוד שעל השאלה מה מגיע לאישה בגירושין ניתן לענות בחיוב, הרי שלשאלה מה מגיע לבעל בגירושין ניתן לענות בשלילה.

הבעל אינו זכאי לקבל מזונות ילדים גם כאשר הילדים נמצאים אצלו, למעט במקרים מיוחדים, כך גם הבעל אינו זכאי לקבל פיצויים עבור הנישואין הקשים שהוא עבר.

למרות זאת לבעל יש זכות לקבל מחצית מזכויות האישה שהיא צברה במהלך שנות הנישואין, כאשר זכות זו חופפת לזכות של האישה לקבל מהבעל.

מסיבה זו אנו ניתקל בלא מעט מקרים של בעל סרבן גט המסרב לתת את הגט למרות שבית הדין הרבני חייב אותו להתגרש, כאשר הוא מחזיק בדבר היחיד שעומד לטובתו.

חשוב להדגיש כי מדובר בתופעה פסולה, שכן אין מקום לנקום באישה או לסחוט כסף בהחזקת הגט כאשר גם הבעל אינו רוצה את המשך הנישואין בפרט לאחר שניתן פסק דין לגירושין.

אך יחד עם זאת לפעמים כדאי להיות חכם ולא צודק ולנסות להגיע עם הבעל להסכמות כך שגם הוא ייצא מרוצה מהנישואין, ולא לנהל את ההליך המתיש רק בגלל שלאישה ישנן זכויות יתרות על זכויות הבעל.

לסיכום למרות שחשוב לדעת מה מגיע לאישה בגירושין, אך עוד יותר טוב לנסות להגיע להסכמות מלאות על מכלול הנושאים, כאשר אין ספק שדבר זה יתרום לטובת הילדים.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כספי ירושה בגירושין

כספי ירושה בגירושין

כספי ירושה בגירושין יחולקו בין בני זוג? מה קורה כאשר אחד מבני הזוג הכניס את כספי הירושה לתוך החשבון הבנק המשותף? האם ישנו הבדל האם

קרא עוד »
כמה עולה מזונות לילד אחד

כמה עולה מזונות לילד אחד?

מזונות לילד אחד גבוהה יחסית ממזונות המשולמים עבור שני ילדים, שכן ישנן הוצאות שאין בהם עלות נוספת לריבוי הילדים בבית, לדוגמה הוצאות עבור חשמל, גז,

קרא עוד »
אלימות כלכלית בגירושין

אלימות כלכלית בגירושין

אלימות כלכלית בגירושין אינה מותירה סימנים חיצוניים על גופה של האישה שסובלת מאלימות כלכלית, אך היא זהה בעוצמתה לאלימות פיזית המותירה סימנים כחולים על בשרה

קרא עוד »
דילוג לתוכן