איך מחשבים מזונות ילדים

איך מחשבים מזונות ילדים

איך מחשבים מזונות ילדים כאשר בני הזוג רוצים לעשות הסכם גירושין ולהסדיר את נושא מזונות הילדים? איך בית המשפט יחשב את דמי המזונות כאשר בני הזוג לא הגיעו להסכם מזונות? האם יש הבדל איך מחשבים את דמי המזונות בין בית הדין הרבני לבית המשפט? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

איך מחשבים מזונות ילדים בהסכם מזונות

כאשר בני הזוג רוצים לערוך הסכם מזונות הם פחות ידקדקו בשאלה איך מחשבים מזונות ילדים, אלא הם יעסקו יותר במטרה לסיים את הנישואין בצורה יפה ומכובדת.

אין הדבר אומר שבני הזוג לא יביאו בחשבון את הוצאות והכנסות בני הזוג, אך המטרה תהיה שבני הזוג שניהם יחד יוכלו להמשיך ולנהל את חייהם בצורה טובה יותר.

לפעמים האישה תסכים לקבל דמי מזונות מינימליים בגלל חשש שיהיה סרבנות גט מצדו של הבעל, כמו כן הבעל יסכים לשלם דמי מזונות גבוהים יותר במטרה לקבל את הילדים למשמורת משותפת.

כך שניתן לומר שדמי המזונות שייקבעו בהסכם מזונות לא ישקפו את דמי המזונות ככל ובני הזוג יבחרו לנהל הליך משפטי ארוך.

מה כולל מזונות ילדים

ככל ובני הזוג לא הגיעו להסכמות על דמי המזונות, יש חשיבות שבני הזוג ידעו איך מחשבים מזונות ילדים, כיון שכך הם ידעו מה וכיצד לדרוש בתביעת המזונות.

דמי המזונות מורכבים משלושה חלקים, החלק הראשון הוא עבור כלכלת הבית, כלומר עבור צרכים יומיומיים כגון אוכל, שתיה, פנאי, ביגוד.

החלק השני הוא עבור המדור, כלומר ככל והאישה שוכרת דירה עבור הילדים, הרי שהאב חייב להשתתף בדמי המדור כחלק מדמי המזונות.

החלק השלישי נקרא בשפה המשפטית "מחציות", מדובר על הוצאות שאינם שגרתיות הכוללים הוצאות חינוך ורפואה, הוצאות אלו כוללות טיפולים רפואיים שאינם בשגרה, וכן הוצאות עבור החינוך כגון שיעורים פרטיים, קייטנות וכו'.

כשאנו באים לבדוק איך מחשבים מזונות ילדים, יש לבדוק את החישוב עבור כל רכיב בפני עצמו כך נוכל לדעת כמה מזונות האב ישלם עבור כל ילד.

איך מחשבים מזונות ילדים בבית המשפט

יש הבדל משמעותי במענה לשאלה איך מחשבים מזונות ילדים בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה, ולכן יש משמעות גדולה למי שמגיש הראשון את הבקשה ליישוב סכסוך.

בבית המשפט לענייני משפחה החל מגיל 6 חוב המזונות מוטל על האב והאם באופן שווה, כך ששני הצדדים צריכים לשלם עבור צרכי הילדים.

יחד עם זאת יש הבדל בגובה דמי המזונות שכל הורה ישלם לכל ילד בהתאם לשכר הפנוי שנותר לו מעבודתו, כך שככל ונותרת הכנסה פנויה גדולה יותר לאחד מההורים, כך חובת המזונות תוטל עליו באופן יחסי יותר.

כמו כן בזמן שהסדרי הראיה מתקיימים אצל אחד מההורים, הרי שההורה המשמורן נושא בגידול הילדים באופן ישיר בתשלום הוצאות הילדים, והוא לא יצטרך לשלם להורה השני עבור מזונות הילדים.

אך ככל ובין בני הזוג ישנו שוויון בהכנסה הפנויה, ויש הסדרי ראיה שווים כך שכל אחד נושא בעול הכלכלי בגידול הילדים באופן ישיר בשווה, האב יהיה פטור לשלם דמי מזונות לאם.

כך שלמעשה התפיסה כי האב צריך לשלם מזונות לאם התבטלה, וכיום דמי המזונות משולמים באופן שוויוני.

איך מחשבים דמי מזונות ילדים בבית הדין הרבני

בבית הדין הרבני עדיין קיימת התפיסה הישנה כי האב חייב לשלם מזונות ילדים ואילו האם אינה חייבת בדמי מזונות הילדים.

כך שהחישוב מזונות ילדים פחות מושפע מה השכר של האם, שכן החוב הוא רק של האב ואין כל שייכות להיקף שכרה של האם.

יחד עם זאת בית הדין הרבני יביא בחשבון את היקף הסדרי השהות של ההורים, שכן האב נושא בגידול הילדים באופן ישיר כאשר הם אצלו ולכן דמי מזונות הילדים עבור הכלכלה היומיומיות תרד ככל וישנה משמורת משותפת.

אך כל זה הוא אך ורק על צרכי הילדים היומיומית, אך על הוצאות מדור הילדים, אין כל השפעה בכך שהאב לוקח את הילדים למשמורת משותפת.

הילדים אינם יכולים לשכור דירה רק למחצית השבוע, כך שלמעשה האישה צריכה לשכור לילדים דירה לכל השבוע בכדי שבמחצית השבוע שהילדים שוהים אצלה, הם יוכלו לקבל מדור, ולכן האב ישלם את דמי המדור ללא שייכות להיקף הסדרי ראיה.

כך גם לעניין הוצאות מחציות החיוב שמוטל על האב אינו משתנה האם יש הסדרי ראיה מורחבים או הסדרי ראיה מצומצמים ובכל מקרה ההורים ישלמו בשווה את ההוצאות.

מתי יש הוצאות מדור

למרות שחלק המדור הוא חלק מתשלום דמי המזונות, עדיין אנו מוצאים סתירה בפסיקות האם האב חייב לשלם את הוצאות המדור כאשר האישה אינה שוכרת דירה, אלא היא משלמת משכנתא לדירה שהיא מתגוררת.

ישנם פסקי דין התומכים בתשלום האב בדמי מדור, שכן למה שהאב יחסוך את תשלום המדור בגלל שהאישה מתגוררת בדירה משלה, ומאידך, ישנם שטוענים שבמקרה זה המשכנתא שמשולמת הינה רווח הוני שהאישה מרוויחה  ולכן האב פטור מדמי המדור.

לאחרונה ניתן פסק דין של בית המשפט העליון שקבע כי גם במקרה שהאישה מתגוררת בדירה ומשלמת משכנתא, האב חייב בתשלום המשכנתא כחלק מתשלום הוצאות מדור.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות לילד מחוץ לנישואין

צוואה ללא עדים

צוואה ללא עדים כשרה? מה קורה כאשר נערכה צוואה בלי עדים הכיצד יחולק העזבון? במאמר זה נעשה סדר בדברים למה חשוב לכתוב צוואה ומה קורה

קרא עוד »
מינימום מזונות לילד

מתי לשלם תשלום מזונות?

תשלום מזונות נחלק לשניים, האחד תשלום מזונות אישה, והשני תשלום מזונות ילדים, כאשר רבים מהזוגות מתבלבלים בין חיוב לשלם מזונות אישה לבין החיוב לשלם מזונות

קרא עוד »
חוקר כלכלי בגירושין

חלוקת ירושה בין יורשים

חלוקת ירושה בין יורשים עלולה להיות הליך מסורבל מאוד בפרט כאשר ישנן טענות על זהות היורשים או שעולה שאלה על כשרות הצוואה. במאמר הזה נעשה

קרא עוד »
דילוג לתוכן