אין כפל מבצעים

כמה עולה לעשות הסכם ממון

אין כפל מבצעים הינו מושג שכל בני זוג שמנהלים הליך של תביעת כתובה חייבים לדעת אותו, כדי למנוע מצב בו כל אחד מבני הזוג מעלה טענות כנגד בן הזוג בתביעת הכתובה על עילות הגירושין, כאשר בדיעבד יסתבר שהאישה אינה זכאית לקבל את הכתובה בגלל אין כפל מבצעים.

אז מה זה למעשה הכלל ההלכתי של אין כפל מבצעים, האם יש דרך לחמוק מכלל זה כך שיהיה כפל מבצעים, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מה זה אין כפל מבצעים

בכדי להבין את הכלל אין כפל מבצעים יש צורך להקדים על אופן חלוקת הרכוש בגירושין ברבנות.

 לפי ההלכה הדתית כל אחד מבני הזוג יוצא מהגירושין כאשר זכויותיו שנצברו על שמו נשארים שלו, כאשר בן הזוג אינו שותף בזכויות שנצברו.

אלא שחוק יחסי ממון בין בני זוג קובע שגם בית הדין הרבני שדן בתביעת חלוקת רכוש ידון לפי החוק ולא לפי ההלכה, אלא אם כן שני הזוג בקשו לדון לפי ההלכה.

בהתאם לחוק יחסי ממון חלוקת הכספים בגירושין תתבצע באופן שוויוני, כלומר בני הזוג יחלקו שווה בשווה ללא שתהיה כל השלכה לשאלה על שם מי רשומים הזכויות.

עיקרון אין כפל מבצעים מלמד כי למרות שבית הדין הרבני חילק את הזכויות הכספיות בהתאם לחוק, הרי שהאישה לא תהיה זכאית לקבל "גם וגם" גם זכויות רכושיות מכח החוק, וגם זכויות של כתובה לפי ההלכה.

הסיבה לכך שישנה הסתברות כי הבעל לא הסכים להתחייב על הכתובה בנוסף להתחייבות שלו לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג, ולכן על האישה לבחור האם היא מבקשת חלוקת רכוש לפי החוק, או שמא היא מעדיפה כתובה לפי ההלכה.

מתי יש כפל מבצעים

למרות הכלל של אין כפל מבצעים ישנם מקרים בהם האישה תהיה זכאית לקבל מחצית מהזכויות שנצברו במהלך הנישואין, ובנוסף לכך היא תהיה זכאית לקבל את דמי הכתובה.

ככל וזכויות הכספיות של  האישה מגיעות לה לפי ההלכה ולא רק לפי החוק, כגון במקרה שלצדדים ישנה דירה הרשומה על שם בני הזוג, או כאשר יש כספים בחשבון המשותף, הרי שהאישה זכאית לקבל מחצית גם מדין ההלכה.

במקרה זה יהיה כפל מבצעים, שכן שני הזכויות שהאישה זכאית לקבל (כתובה, זכויות רשומות על שמה) הינם לפי ההלכה.

חריגים לכלל אין כפל מבצעים

למרות הכלל הבסיסי כי אין כפל מבצעים אנו יכולים לראות פסקי דין מועטים שקובעים כי יש כפל מבצעים, כך שהאישה זכאית לקבל גם את הזכויות הרכושיות לפי החוק, וגם את הזכות של הכתובה לפי ההלכה.

המקרה הנפוץ לכך כאשר הבעל דורש להתגרש כשאין לו עילות גירושין אלא הסיבה לדרישת הבעל להתגרש היא בעקבות בגידה של הבעל, כאשר מאידך האישה מסרבת להתגרש אלא אדרבה היא מגישה בקשה לשלום בית מתוך מטרה שהבעל יפסיק לרעות זונות ויחזור לחיק המשפחה.

במקרה כזה בית הדין הרבני עשוי לחייב את הבעל לשלם גם את הכתובה וגם את הזכויות הרכושיות מכוח חוק יחסי ממון בין בני זוג, כיון שיש לחייב את הבעל בנוסף על הכתובה גם פיצויים, כאשר הזכויות הרכושיות הם שייחשבו כפיצויים.

חשוב לציין כי גם במקרים אלו בית הדין לא יחייב את הבעל לשלם פיצוי בנוסף על הכתובה, רק כאשר הסכום הנקוב בכתובה הינו סכום זעום, אך ככל ומופיע סכום גבוה בכתובה והאישה זכאית לקבל סכום דומה מכוח חוק יחסי ממון, הרי שהאישה לא תהיה זכאית לקבל כפל מבצעים.

אין כפל מבצעים בתביעת מזונות ילדים

מה קורה כאשר האישה אינה זכאית לקבל כספים בתביעת חלוקת רכוש, אך מאידך היא זכאית לקבל דמי מזונות ילדים, האם במקרה זה יש כפל מבצעים או שמא אין כפל מבצעים.

המענה לכך הוא שככל ותביעת מזונות ילדים הוגשה בבית הדין הרבני, הרי ברור שפסק הדין בתביעת המזונות הינה לפי ההלכה, כך שיש כפל מבצעים, והאישה אינה מפסידה את הכתובה בגלל שהיא זכאית לקבל  מזונות ילדים מכוח ההלכה.

אלא שגם במקרה שהוגשה תביעת מזונות ילדים בבית המשפט למשפחה והבעל טוען כי הפסיקה שהבעל חייב בסכום כה גבוה בדמי מזונות הינה בניגוד להלכה שמחייבת את הבעל לשלם רק דמי מזונות מינמליים, יהיה כפל מבצעים.

הסיבה לכך היא משום שתשלום מזונות ילדים משולמים לאישה עבור הילדים, ואילו את תביעת הכתובה האישה דורשת לעצמה.

כתובה ולא תביעה רכושית

חשוב להדגיש כי למרות הכלל אין כפל מבצעים עדיין הדבר אינו מלמד כי האישה זכאית לקבל את הפנסיה ולא את הכתובה.

האישה זכאית לדרוש להיפך, לקבל את תשלום הכתובה ולא את הזכויות הפנסיוניות, כשהיתרון המשמעותי לכך הוא שבעוד שתשלום עבור הזכויות הפנסיוניות ישולמו רק לאחר גיל הפרישה, הרי שהזכות לקבל את הכתובה הינה באופן מיידי.

אך יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי בעוד שקבלת מחצית מזכויות הפנסיה הינה זכות וודאית, הרי שבכדי שהאישה תצליח לקבל את הכתובה עליה להוכיח כי היא אינה אישה מורדת, דבר שעלול לקחת הליך ארוך ומתיש.   

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

גט מעושה

מה דינו של גט מעושה

גט מעושה הינו גט שניתן בעל כורחו ובכפייה של אחד מבני הזוג, כאשר לרוב יהיה מדובר בכפיית הבעל לתת את הגט. לא כל כפייה תיחשב

קרא עוד »
איך מתגרשים כשאין כסף?

איך מתגרשים כשאין כסף?

רוצים להתגרש אבל לא יודעים איך מתגרשים כשאין כסף? האם בכלל ניתן להתגרש כשאין כסף? על הכל ועוד במאמר שלפנינו. כמה עולה להתגרש? בראשית המאמר

קרא עוד »
חלוקת רכוש בגירושין בין בני זוג | יהודה אבלס - טוען רבני מוסמך

חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בין בני זוג כל מה שצריך לדעת חלוקת רכוש בין בני זוג בגירושין הינו הליך מורכב, מטבע הדברים כל אחד מבני הזוג סבור

קרא עוד »
דילוג לתוכן