היוון מזונות

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

היוון מזונות – מה זה אומר? האם כדאי להוון? מה הן ההשלכות והסיכונים של בעל שמהוון מזונות? ולמה בכל זאת ישנם שיעדיפו לעשות זאת? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מה זה היוון מזונות

בהתאם להלכה ולחוק הבעל חייב לזון ולפרנס את הילדים עד הגיעם לגיל 18, חוב המזונות אמנם יכול להשתנות בהתאם לגיל הילד ולרמת השתכרות הצדדים וכמובן בהתאם להסדרי ראיה שיש לבעל עם הילדים, אך בכל מקרה הבעל חייב לדאוג לצרכי הילדים.

גובה דמי המזונות משתנה בין הערכאות השונות אך ניתן לומר שכאשר האישה משמורנית מלאה הבעל ישלם לכל הפחות 1,2000 ₪.

בהרבה מקרים בני הזוג אינם רוצים לנהל תביעת מזונות ולכן הם עורכים הסכם מזונות בו הם מסדירים כמה הבעל ישלם דמי מזונות ילדים לאישה.

לא פעם עולה הבקשה מטעמה של האישה שבמקום שהבעל ישלם לה מזונות מידי חודש בחודשו את דמי המזונות הרי שהוא ישלם בבת אחת מיד לאחר טקס הגירושין את כל דמי המזונות העתידיים כאשר הרווח לאישה בכך שהיא תוכל לקנות דירה למגורים מדמי המזונות שיתקבלו.

במקרה זה האישה כמובן לא תקבל לפי גובה המזונות שהיא הייתה מקבלת ככל ודמי המזונות היו משולמים מידי חודש בחודשו, שכן הבעל הקדים תשלום למרות שהוא לא היה צריך לשלם, ולכן עושים היוון מזונות, כלומר מפחיתים מדמי המזונות החודשיים תמורה לקבלתם מוקדם מזמן החיוב.

היתרונות והחסרונות של היוון מזונות

היתרון המשמעותי של האישה בהיוון מזונות הוא בכך שהאישה תוכל להשתמש בכסף באופן מיידי כאשר על פי רוב הצורך בכסף הוא בכדי שהאישה תוכל לרכוש דירה.

לעומת זאת יש חסרון משמעותי לאישה לאחר שהיא תשתמש בכסף לצורך רכישת דירה או לכל צורך אחר ולא יהיה בידה את הכסף בכדי לרכוש לילדים את דמי המזונות עליהם הבעל שילם את דמי המזונות.

הפגיעה שתהיה לקטינים לאחר שהאישה תצטרך להשיב אותם ריקם למרות שהיא קבלה את הכסף בדיוק לצורך רכישת דמי המזונות עלולה להיות גבוהה בהרבה ממקרה בו האישה מקבלת מזונות מידי חודש בחודשו.

מאידך לבעל ישנו יתרון בתשלום היוון מזונות בכך שהוא יודע למעשה כי לאחר שהוא שילם את דמי המזונות בתשלום חד פעמי למעשה ירד מעליו העול של תשלום מזונות וכעת הוא משוחרר.

החיסרון המשמעותי של הבעל הוא הצורך בתשלום כספי גבוה בתשלום הראשון, כאשר במקום שהוא יוכל לרכוש לעצמו דירת מגורים מהכסף שבידו, הרי שהוא נפרד מסכום משמעותי בשביל לקנות לעצמו את השקט מתשלום דמי המזונות.

הסיכון בתשלום היוון מזונות

המלצתי היא להימנע מתשלום דמי היוון מזונות בפרט כאשר יש חשש שלילדים לא יהיה מספיק להתכלכל בגלל היוון המזונות.

ככל ולילדים לא יהיה מהיכן להתכלכל בגלל שהאישה בזבזה את דמי המזונות ששולמו לה מתחילה, הרי שבית המשפט עשוי לחייב את הבעל לשלם את דמי המזונות לילדים פעם נוספת.

הסיבה לכך היא משום שהסכמים שנעשו על גבם של הילדים והבזבוז של האישה אינם מחייבים את הילדים שזקוקים למחיה.

אמנם האישה תהיה מחויבת להשיב לבעל את הכספים ששלומו מתחילה, אך הדבר לא יעזור לבעל שיצטרך לשלם את דמי המזונות באופן מידיי לאחר שלילדים לא יהיה מהיכן לאכול.

לכן, גם במקרים בהם בכל זאת אתם מבקשים להוון את דמי המזונות, יש לקבל בטוחה שאכן התשלום של היוון המזונות יגיע למטרה העיקרית והיא תשלום עבור צרכיהם של הילדים.

שינוי נסיבות לאחר הסכם המזונות

כידוע למרות שבני הזוג עורכים הסכם מזונות שהבעל ישלם מידי חודש בחודשו סכום מסוים עבור דמי המזונות, הרי שדמי המזונות יכולים להשתנות עקב שינוי נסיבות.

לדוגמה ככל ובעת עריכת הסכם המזונות, הסדרי הראיה עם הבעל היו מופחתים, ולאחר מיכן הילדים נמצאים במשמורת משותפת, הדבר עשוי להיחשב כשינוי נסיבות.

כך גם שינוי בגובה ההכנסות של ההורים עשוי להיחשב כשינוי נסיבות שיצדיק את שינוי גובה דמי המזונות.

אלא שכל זה נכון כאשר הבעל משלם דמי מזונות מידי חודש בחודשו, אך כאשר הבעל עשה היוון מזונות, הרי שיהיה מאוד קשה להחזיר את הגלגל לאחור ולחייב את האישה להשיב לבעל את תשלום דמי המזונות.

הבטחת דמי מזונות עתידיים

לפעמים האישה אינה מבקשת היוון מזונות, ולקבל את כל דמי המזונות העתידיים באופן מידי, אלא דרישתה שהבעל ייתן בטוחה שאכן הוא ישלם את דמי המזונות.

דבר זה קורה לרוב כאשר בני הזוג עושים פירוק שיתוף לדירת הצדדים וכל אחד מבני הזוג מקבל את חלקו בדירה לאחר מכירת הדירה.

אלא שכאן האישה טוענת שככל והבעל יקבל את מלוא חלקו בתמורת הדירה הוא עשוי לברוח ולהותיר אותה ללא דמי מזונות כאשר לאישה לא יהיה מהיכן לגבות את דמי המזונות.

 לכן האישה תדרוש שדמי המזונות העתידיים יהיו מונחים ומעוקלים עד לאחר שהבעל ישלם את דמי המזונות העתידיים.

דרישה זו נידונה בהרבה פסקי דין וניתן לומר כי אין פסיקה אחידה, אך ככל והחשש לאי תשלון דמי המזונות יגדל, כך יהיה סיכוי גדול יותר כי יינתן החלטה על עיקול חלקי של כספי התמורה בדירה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך בוחרים טוענים רבניים

מה צריך להביא לגירושין ברבנות

במאמר זה נסביר מה צריך להביא לגירושין ברבנות כשהגירושין מתבצע בהסכמה, ומה צריך להביא לרבנות כשהגירושין מתבצעים שלא בהסכמה, מדובר בשני הליכים שונים ולכן יש

קרא עוד »
משמורת מלאה

משמורת מלאה

משמורת מלאה או משמורת משותפת? משמורת מלאה לאב או משמורת לאם? מה הם הקריטריונים על פיהם יבחר בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה

קרא עוד »
דילוג לתוכן