הסדרי ראיה ללא לינה

בורר סכסוך משפחה

הסדרי ראיה ללא לינה יכולים להיות כאשר יש הסכם משמורת בין ההורים, והוא יכול להיות גם כאשר אין הסכמה בין ההורים, וערכאה השיפוטית היא שצריכה להכריע בשאלת המשמורת.

במאמר זה נסביר מתי בית משפט יכריע שתהיה הסדרי ראיה ללא לינה, ומתי האב יקבל הסדרי ראיה עם לינה, כמו כן נתמקד במאמר על השיקולים שינחו את הערכאה השיפוטית בהכרעה על היקף הסדרי הראיה.

הסדרי ראיה ללא לינה בהסכמה

תביעת גירושין ברבנות לא חייבת להיות מסובכת בפרט כאשר שני בני הזוג רואים אך ורק את טובת הילדים הקטנים.

הרצון האמיתי של שני ההורים לדאוג לרווחתם ולבריאותם של הילדים יביאו את בני הזוג לעשות הסכם גירושין בהסכמה.

גם אם לבני הזוג אין הסכמות מלאות על מכלול הנושאים כגון על תביעת הכתובה של האישה, או על אופן חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים, הרי שלפחות הם יכולים להגיע להסכמות בכל הקשור למשמורת והסדרי השהות של הילדים.

אפשרות זו עדיפה על פני אפשרות של ניהול תביעת משמורת ילדים בו כל אחד מבני הזוג מעלה טענות אחד כנגד השני, כאשר עדיפות זו אינה רק בגלל מחיר טוען רבני שבני הזוג יאלצו לשלם עבור ניהול המלחמות ביניהם, אל גם ובעיקר משום שכך תהיה טובת הילדים.

ערכאה שיפוטית לעולם לא תהווה תחליף לצורך האמיתי שהילדים צריכים, כך גם לא יהיה ניתן להגיש תביעות כל הזמן על הפרת הסדרי ראיה כאשר מדובר בהפרות קטנות.

סוף דבר הדרך הנכונה להתמודד עם תביעת משמורת ילדים היא על ידי עריכת הסכם משמורת בין בני הזוג.

בקשה להסדרי ראיה ללא לינה בגלל מסוכנות

לא בכל מקרה בני הזוג יכולים להגיע להסכמות כך לדוגמה כאשר הבעל אלים ויש סכנה לילדים, סכנה שהבעל מסרב להכיר, לא יהיה מנוס מהגשת בקשה להסדרי ראיה ללא לינה ותחת פיקוח של מרכז קשר.

בקשה זו צריכה להיות מלווה באסמכתאות ולא העלאת טענה ללא שיש לה כל אסמכתא, שכן ככל והאישה תבקש לנתק את הקשר של הבעל עם הילדים ללא סיבה הדבר עשוי להיחשב כניכור הורי והבעל יהיה רשאי להגיש בקשה להפחתת דמי מזונות.

כאשר יש אינדיקציה התומכת בגרסת האישה על מסוכנותו של הבעל כגון שהיו כבר תלונות במשטרה ואף ניתן צו הגנה בבית משפט, הרי שהערכאה השיפוטית תבקש חוות דעת מפקידת סעד האם הבעל יכול להיות משמורן או שהוא ייאלץ להסתפק בהסדרי ראיה ללא לינה.

חוות הדעת אינה קובעת והיא אינה מחייבת, אך בהחלט יש משקל רב לחוות הדעת של פקידת הסעד, כאשר ברוב המקרים הערכאה השיפוטית תקבל את עיקר המלצות פקידת הסעד.

הסדרי ראיה מצומצמים בילד יונק

מקרה נוסף הבעל לא יקבל הסדרי ראיה עם לינה אלא הוא ייאלץ להסתפק בינתיים בהסדר ראיה ללא לינה, כאשר מדובר בילד יונק.

לא יהיה ניתן להרחיק את הילד מהאם למשך זמן כה ארוך בפרט כאשר כל תזונתו הוא ביניקה.

יחד עם זאת, הערכאה השיפוטית לא תדחה את הסדרי הראיה ללא לינה לזמן בלתי מוגבל, אלא היא תיתן הסדרי ראיה עם לינה לפחות לינה אחת לשבוע כאשר הילד מגיע לגיל שנה.

 התפיסה כיום היא בניגוד לחזקת גיל הרך שתמכה בעמדה שהילדים צריכים להיות במשמורת מלאה לאם, אלא כיום התפיסה היא שהילדים צריכים לקבל את שני ההורים בשווה בגיל מוקדם ככל הניתן.

איך ניתן לקבל הסדרי ראיה עם לינה

ככל והבעל אינו מוכן להסתפק בהסדרי ראיה ללא לינה, הרי שהוא צריך להוכיח את יכולתו לגדל את הילדים ולקבל הסדרי ראיה עם לינה.

לצורך כך הבעל יראה כי יש בידו דירה מתאימה ללינת הילדים, כמו כן יש בידו בגדי לילה, מיטות, וכו' בכדי שהילדים יוכלו ללון אצל הבעל.

כמובן ששעות העבודה של הבעל צריכים לאפשר הסדרי ראיה עם לינה, כלומר שבעל מסיים את שעות העבודה בשעה סבירה וכן הוא מתחיל את העבודה רק לאחר שהילדים יגיעו למוסדות החינוך.

חשוב לציין כי הערכאה שיפוטית לא תסכים לאפשר למעבר להסדרי ראיה עם לינה על סמך הבטחות שהבעל ייתן כי הוא ידאג לצרכי הילדים, אלא עליו להוכיח את הדברים מבעוד מועד.

ההשפעה של הסדרי ראיה לגובה דמי המזונות

גובה דמי מזונות ילדים יושפע באופן ישיר בהתאם להסדרי הראיה שהבעל ייקח את הילדים, כאשר מסיבה זו אנו נראה שהאישה שמבקשת דמי מזונות גבוהים, תדרוש שתהיה הסדרי ראיה ללא לינה, ואילו הבעל שירצה לשלם דמי מזונות מינימליים ידרוש משמורת משותפת.

יחד עם זאת אף אחד מבני הזוג לא יציג את הסיבה האמיתית לרצונו בהסדרי הראיה בגלל דמי המזונות, אלא כל אחד יציג שזה הוא טובת הילד.

למרות דמי המזונות שיושפעו מהסדרי הראיה כדאי לאישה לשקול את האפשרות להסדרי ראיה עם לינה, שכן לאישה יהיה יותר פנאי לדאוג לצרכיה ולעשות למלאכתה.

האישה לא תהיה צריכה להיות כבולה בכל שעות היממה רק לילדיה, כאשר בחלק מהזמן היא יכולה להתפנות לעיסוקיה כאשר היא יודעת שהילדים נמצאים במשמורת הבעל הדואג לטובתם.

מאידך, לפעמים לבעל שעובד קשה ואין באפשרותו באמת לגדל את הילדים שווה להוסיף בדמי המזונות ולדעת שהילדים נמצאים אצל האם שדואגת במסירות לילדים.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חוקר גירושין

חוקר גירושין

חוקר גירושין נצרך במקרה שעולה חשש כי בן הזוג ינסה להעלים מידע שאותו אתם רוצים לחשוף, כך שהוא לא יוכל להכחיש. במאמר זה נעשה סדר

קרא עוד »
הסכם משמורת משותפת

הסכם משמורת משותפת

הסכם משמורת משותפת מסדיר את נושא משמורת הילדים, אך כמו בכל הסכם חשוב לשים לב לדברים שנראים לכם קטינים בכדי למנוע מצב של הפרת הסדרי

קרא עוד »
דילוג לתוכן