אישה מסרבת למכור את הבית

איך מתגרשים ברבנות

האם ניתן למכור את הבית למרות שהאישה מסרבת למכור את הבית? מה הם הדרכים שיהיה ניתן להתגבר על המכשול ולהוציא את הבית למכירה למרות התנגדות האישה? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

אישה מסרבת למכור את הבית בגלל טובת הילדים

כאשר מתנהלת תביעת חלוקת רכוש בגירושין ישנן מספר סיבות שגורמות לכך שהאישה מסרבת למכור את הבית.

הסיבה הראשונה והמוכרת היא הטענה שהאישה דואגת לטובת הילדים ולטענתה הטלטול של הילדים לדירה אחרת תיפגע בטובתם.

מדובר בטענה קלושה שכן אין ספק שכמו שכל הזוגות שמנהלים הליך גירושין ברבנות והילדים נאלצים לעבור בית אחר כאשר הקושי של מעבר הבית הינו הקושי הנמוך ביותר, כך בזוג זה ניתן למכור את הבית ולעבור להתגורר בבית אחר.

המלחמות על משמורת ילדים ובמקרים בהם יש ניכור הורי קשה בהרבה מהקושי של הילדים לעבור פעם אחת בית למקום מגורים חדש.

לרוב הסיבה האמיתית של האישה היא הרצון להמשיך ולהתגורר בבית משיקולי נוחיות, כאשר היא מציגה מצג שווא כביכול היא דואגת למען טובת הילדים.

אישה מסרבת למכור את הבית בגלל סרבנות גט

כידוע, בית הדין הרבני לא יערוך טקס גירושין כאשר שני בני הזוג מתגוררים תחת קורת גג אחת גם אם ישנן עילות גירושין ויש חיוב בגט.

הסיבה לכך שככל ובני הזוג מתגוררים תחת קורת גג אחת הם עלולים להזדקק גט לחומרא לאחר מכן.

לא פעם אישה שמסרבת לקבל את הגט למרות החלטת בית הדין הרבני שהיא חייבת לקבל את הגט, תסרב למכור את הבית והיא תרצה להמשיך ולהתגורר בבית עם הבעל מתוך תקווה שבכך הגט יעוכב, שכן לא יהיה ניתן לסדר את הגט כל זמן שבני הזוג מתגוררים יחד.

ככל וזו הסיבה הרי שהבעל יכול לעזוב את הבית ולעבור להתגורר בבית אחר, ואז לא יהיה כל מניעה לסדר את הגט למרות שהאישה מסרבת למכור את הבית.

חשוב להדגיש כי לבעל לא ייגרם נזק מהמעבר לבית אחר, שכן האישה שתמשיך להתגורר בבית ותצטרך לשלם לבעל דמי שימוש ראויים עבור התקופה שהאישה התגוררה בבית לבדה.

איך מתמודדים עם אישה שמסרבת למכור את הבית

פירוק שיתוף הוא זכות שמגיעה לכל אחד מבני הזוג לדרוש זאת כאשר בני הזוג נמצאים בהליך גירושין, כך שלמעשה אישה שמסרבת למכור את הבית המשותף היא פוגעת בזכות הבסיסית של הבעל לממש את חלקו בבית.

מסיבה זו בית המשפט לענייני משפחה יורה על פירוק שיתוף הדירה לאלתר ולא יאפשר לאישה לסרב למכור את הבית.

ככל ובני הזוג לא יצליחו למכור את הבית בכוחות עצמם בגלל עיכוב של האישה שתטרפד את המכירה, בית המשפט יורה שמכירת הדירה תהיה על ידי כונס נכסים.

כונס הנכסים יוסמך למכור את הבית גם ללא חתימה והסכמה של האישה אלא אך ורק באישור בית המשפט.

שכר הטרחה של כונס הנכסים יעמוד על מספר אחוזים ממכירת הדירה כאשר תשלום שכר הטרחה עשוי אף הוא להיות מוטל אך ורק על האישה ככל ובית המשפט יתרשם שהאישה היא שאשמה במכירת הבית.

במקרה שהאישה תתנגד להביא רוכשים פוטנציאליים בנימוקי שווא והדבר יקשה על מכירת הבית, בית המשפט לא יהסס להוציא את האישה מהבית בצו מתאים.

מדור ספציפי

למרות שלרוב אין לאישה זכות לסרב למכור את הבית, ישנם מקרים בהם לאישה תהיה זכות לעכב את פירוק השיתוף ככל והאישה תגיש בקשה לשלום בית בבית הדין הרבני.

הסיבה לכך היא העובדה שבכדי לעשות שלום בית צריך שיהיה בית בו בני הזוג יתגוררו וברור שמכירת הבית תפגע קשות בסיכוי לשקם את חיי הנישואין.

אפשרות נוספת שיש לאישה לסרב למכור את הבית היא ככל והאישה תתבע מזונות אישה בו היא תבקש לחייב את הבעל לאפשר לה להמשיך ולהתגורר בבית בו היא הייתה מורגלת ולא לפנותה לבית אחר, כאשר האישה תצטרך להתגלגל מבית אחד לבית שני.

זכות זו מותנית בכך שהאישה היא אינה אישה מורדת ואכן היא רוצה שלום בית אמיתי ולא רק שלום בית מהשפה ולחוץ.

מדור ספציפי בבית הדין מול תביעת חלוקת רכוש בבית משפט

מרוץ הסמכויות יוצר לא פעם קושי לנהל את ההליכים בצורה הטובה ביותר, כך לפעמים הבעל מגיש תביעת חלוקת רכוש בבית משפט כשבתביעה הוא מבקש שבית משפט יורה על פירוק שיתוף הדירה באופן מיידי, ואילו האישה הגישה בקשה לשלום בית ומזונות אישה בבית הדין הרבני.

מצב זה יוצר חיכוך בין הערכאות השונות, כאשר מחד בית הדין הרבני ירצה לתת סעד לאישה בתביעת שלום בית ולאפשר לאישה לסרב למכור את הבית, ומאידך, בית המשפט שאינו דן בתביעת שלום בית דווקא ירצה לתת סעד לפירוק שיתוף.

שאלה זו אינה פשוטה כלל וכלל והדבר משתנה ממקרה למקרה ולכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ של טוען רבני מומלץ או עורך דין למשפחה שבקיאים בדיני משפחה.

אך ניתן לראות באופן כללי שגם אם תינתן החלטת בית הדין הרבני על מדור ספציפי כלומר אי מכירת הדירה, החלטה ההחלטה תהיה מוגבלת בזמן בכדי לבחון האם באמת ניתן לעשות שלום בית.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות במשמורת משותפת

אקטואר גירושין

אקטואר גירושין נצרך במקרה שיש לבני הזג נכסים שהם צברו במהלך שנות הנישואין, ולא ברור מה ההיקף של הנכסים של כל אחד מבני הזוג שנצבר

קרא עוד »
מזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים שונה מתביעות אחרות כגון תביעת כתובה או תביעה לחלוקת רכוש במספר הבדלים, אך ההבדל העיקרי שביניהם היא העובדה כי גם לאחר שניתן

קרא עוד »
דילוג לתוכן