פירוק שיתוף בין בני זוג

פירוק שיתוף בין בני זוג

פירוק שיתוף בין בני זוג במקרה של תביעת גירושין היא צעד כמעט הכרחי בפרט כאשר מדובר בגירושין ללא ילדים, אך כיצד עושים את פירוק השיתוף בדירה של בני הזוג? האם בכל זאת יש דרך לעכב את פירוק השיתוף? מי היא הערכאה שתדון בפירוק השיתוף?, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מתי צריך פירוק שיתוף בין בני זוג

במהלך שנות הנישואין בני הזוג צוברים זכויות ונכסים משותפים כשלרוב הנכס המרכזי הוא דירת המגורים של דירת הצדדים.

לרוב דירת המגורים רשומה על שם שני בני הזוג, אלא שגם במקרה בו הדירה רשומה רק על שמו של אחד מבני הזוג, הרי שהדירה תחולק שווה בשווה בהתאם להוראות חוק יחסי ממון.

כל זמן שבני הזוג התגוררו תחת קורת גג אחת לא היה כל צורך לעשות פירוק שיתוף בין בני הזוג, אלא אדרבה בני הזוג רצו להתגורר יחד, אך כאשר אחד מבני הזוג מגיש תביעת גירושין ויש צורך להפריד את המגורים בכדי לערוך את טקס הגט, עולה הצורך לעשות את פירוק השיתוף בדירת בני הזוג.

פירוק השיתוף יכול לעשות בהסכמה ללא צורך בהתערבותה של ערכאה שיפוטית, אך כאשר הדבר לא מצליח, יש צורך להגיש תביעת פירוק שיתוף.

היכן מגישים תביעת פירוק שיתוף בין בני זוג

תביעת חלוקת רכוש בכלל ותביעה לפירוק שיתוף בין בני זוג יכולה להיות מוגשת בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ובלבד שתביעה זו כרוכה לתביעת הגירושין.

המוסמך להחליט היכן התביעה תידון היא מי שהגיש הראשון את הבקשה ליישוב סכסוך כאשר בדיוק בגלל זה מתקיים מרוץ סמכויות.

לזהות הערכאה שתדון ישנה השלכה על תוצאת פסק הדין, שכן בעוד שבבית המשפט למשפחה אין כל אפשרות להתנגד לפירוק שיתוף לאחר שבני הזוג אינם חיים בשלום, הרי שבבית הדין הרבני יש אפשרות לבקש לעכב את הפירוק שיתוף בטענה כי הוא רוצה לשקם את חיי הנישואין.

בבית הדין הרבני שמורה לאישה זכות נוספת לעכב את הליך פירוק השיתוף ככל והיא לא הוכרזה כאישה מורדת, משום שהאישה זכאית לקבל מזונות אישה, ובכלל מזונות אישה ישנה זכות לקבל מדור בהתאם לרמת המחיה שהאישה הורגלה.

התנגדות לפירוק השיתוף בנימוק של מזונות או תביעת שלום בית מתקבלות אך ורק בבית הדין הרבני, לא כן בית המשפט יורה על פירוק שיתוף בכל מקרה.

לכן, ככל ואחד מבני הזוג מבקש לעכב את הליך פירוק שיתוף בין בני הזוג עליו למהר ולהגיש ראשון את התביעה בבית הדין הרבני ולזכות במרוץ הסמכויות.

פירוק שיתוף בגירושין עם ילדים

למרות שכמעט ולא ניתן להתנגד לפירוק שיתוף בין בני זוג, הרי שכאשר מדובר בגירושין עם ילדים ניתן לעכב את ביצוע פירוק השיתוף בדירת הצדדים לצורך המגורים של הילדים.

המחוקק אינו מאפשר לבצע פירוק שיתוף ולזרוק את הקטינים לרחוב כאשר אין להם כל משענת וקורת גג, ולכן עד שלא יהיה סידור הולם לילדים הקטנים למגורים, הערכאה השיפוטית לא תבצע את הפירוק שיתוף.

אך יחד עם זאת בתי המשפט אינם מעכבים את פירוק השיתוף, אלא הם מורים על מכירת הדירה כאשר מתמורת הדירה יישאר כסף בחשבון נאמנות לצורך הבטחת מגורי הקטינים.

אפשרות נוספת לבטח את מגורי הילדים היא חיוב האב לשלם מזונות ילדים כאשר אחד מהרכיבים הינו תשלום דמי מדור.

כך למעשה מחד ניתן לבצע את פירוק השיתוף ולאפשר לכל אחד מבני הזוג לממש את חלקו בדירה, אך מאידך יש בטחון למגורים לילדים הקטינים לאחר שתמורת הדירה תופקד בחשבון נאמנות לצורך מגורי הקטינים, או שהאב יחויב בתשלום מדור הקטינים.

איך מתבצע פירוק שיתוף

פירוק שיתוף בין בני זוג יכול להיות במספר אפשריות, האפשרות הראשונה היא התמחרות, כלומר שני בני הזוג מציעים הצעות לרכישת חלקו של בן הזוג, כאשר המציע את ההצעה הגבוהה ביותר הוא זה שירכוש את חלקו של בן הזוג.

אפשרות הזו מתאימה בעיקר כאשר שני בני הזוג אינם רוצים למכור את הדירה בשוק החופשי לכל המרבה במחיר אלא שניהם רוצים לרכוש את הדירה, אך כאשר שני בני הזוג אינם מבקשים למכור את הדירה יש להוציא את הדירה למכירה בשוק לכל המרבה במחיר.

במקרה זה הוצאת הדירה לשוק יכולה להיעשות על ידי שני בני הזוג בכוחות עצמם כאשר שניהם משתפים פעולה בהוצאת הדירה ומכירתה בשוק, אך כאשר מדובר בהליך גירושין מסורבל בו אין כל אמון בין זוג והם אינם מסכימים אף לא על דברים פעוטים, הרי שבני הזוג לא יצליחו למכור את הדירה בכוחות עצמם.

במקרה זה הערכאה שיפוטית תמנה כונס נכסים שיוציא את הדירה למכירה כאשר הוא זה שיהיה מוסמך לבצע את כל פעולות המכירה, כגון פרסום, התמחרות בין מציעים שונים, כאשר ההצעה הנראית לכונס הנכסים תובא לאישורו של בית המשפט.

אפשרות של מכירת דירה בכינוס נכסים אינה מומלצת כיון שלרוב תמורת הדירה שתתקבל תהיה פחות מהשיווי שניתן לקבל עבור הדירה, וכן משום ששכרו של כונס הנכסים יכולה להיות 2% ממחיר הדירה מכל אחד מבני הזוג.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חלוקת רכוש במקרה של בגידה

הברחת נכסים בגירושין

הברחת נכסים בגירושין הינה תופעה מוכרת בו אחד מבני הזוג מבקש להרוויח כסף שלא ביושר על ידי שהוא מנסה להעלים ולהבריח כספים במהלך הגירושין בכדי

קרא עוד »
בורר סכסוך משפחה

בורר סכסוך משפחה

בורר בסכסוך משפחה יכול להיות פתרון טוב עבור מי שמבקש להתגרש בהליך גירושין באופן מהיר יותר מאשר ניהול הליך גירושין בבית הדין הרבני. אך האם

קרא עוד »
דילוג לתוכן