דמי שימוש ראויים בין בני זוג

מה קורה אם לא משלמים מזונות

דמי שימוש ראויים בין בני זוג משולמים כאשר אחד מבני הזוג אינו מתגורר בדירת הצדדים למרות שמדובר בדירה שמחציתה הינה בבעלותו.

אך למרות זאת לא בכל מקרה יש חיוב תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג והדבר משתנה ממקרה למקרה, במאמר זה נעשה סדר כמה גובה תשלום דמי שימוש, האם בכל מקרה יש חובה לתשלום דמי מזונות ראויים, ומתי ישולמו דמי שימוש מופחתים.

מתי משלמים דמי שימוש ראויים בין בני זוג

הוראות של חוק יחסי ממון בין זוג קובעות כי כל נכס לרבות דירת המגורים הרשום על שם מי מבני הזוג שלא התקבל במהלך הנישואין במתנה, או שהנכס נצבר לפני הנישואין, יחולק שווה בשווה.

כך שלרוב, דירת מגורים שייכת לשני בני הזוג ואין כל הבדל האם דירת המגורים רשומה על שמו של האיש או של האישה.

אך מה עושים במקרה בו רק אחד מבני הזוג מתגורר בדירה ואילו בן הזוג השני אינו מתגורר בדירה למרות שמחצית מהדירה שייכת לו, בדיוק לשם כך יש חיוב של תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג.

תשלום זה יועבר על ידי מי שמתגורר בדירה לידי בן הזוג שאינו מתגורר בדירה, אך לא מדובר בכלל ברזל וכפי שנרחיב בהמשך המאמר.

תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג בזמן הנישואין

תשלום דמי שימוש ראויים בין זוג ישולם אך ורק במקרה בו נמנע מבן הזוג להתגורר בדירת הצדדים, לא כן כאשר אחד מבני הזוג בחר לעזוב את הדירה משיקולים אישיים כגון כאשר הוא בחר לבגוד בבן הזוג, לא ישולמו דמי שימוש ראויים.

למרות שלכאורה מדובר ב"כלל ברזל" על פיו ניתן לחייב רק כאשר בן הזוג נאלץ לעזוב את הדירה, ישנה דילמה הקשה האם יש לחייב תשלום דמי שימוש הוא כאשר אחד מבני הזוג הורחק מהדירה בגלל תלונה במשטרה או שניתן צו הגנה במעמד צד אחד.

 הקושי להכריע הוא משום שמחד בן הזוג המורחק מהדירה אינו יכול לעשות שימוש בדירה בעל כורחו, אך מאידך ככל ומדובר בתלונת אמת הרי שבן הזוג שהורחק, הורחק כדין והוא יפסיד את דמי השימוש.

במקרה זה הערכאה השיפוטית תקיים דיון הוכחות בו הצדדים יצטרכו להוכיח האם מדובר בתלונת אמת או בתלונת שווא, ובהתאם לכך יינתן פסק דין בחיוב דמי שימוש.

תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג גרושים

בני זוג שעשו טקס גירושין ברבנות אינם יכולים להתגורר תחת קורת גג אחת כאשר אין הבדל האם הייתה עילת גירושין מוצדקת אם לאו, האיסור לבני זוג להתגורר תחת גורת גג אחת הינה חד משמעית.

לכן, בכל מקרה יש חיוב לשלם תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג כאשר אחד מבני הזוג אינו מתגורר בדירה.

אך יחד עם זאת כאשר הצדדים נמצאים בהליך פירוק שיתוף והדירה עומדת למכירה, בית הדין הרבני עשוי שלא לחייב את בן הזוג בתשלום דמי שימוש.

הסיבה לכך היא העובדה שבין כה וכה הדירה עומדת למכירה בתקופה הקרובה, ולא ניתן להשכיר את הדירה לצד שלישי, כך שלא נגרם כל הפסד לבן הזוג שאינו מתגורר בדירה ממגורי בן הזוג.

אך יחד עם זאת ככל ומדובר בהליך פירוק שיתוף שנמשך זמן רב, בפרט כאשר מי שגורם לקושי במכירת הדירה הוא בן הזוג המתגורר בדירה, בית הדין הרבני יחייב את בן הזוג בתשלום דמי שימוש ראויים.

מה הוא גובה תשלום דמי שימוש

גובה תשלום דמי שימוש ראויים בין בני זוג משתנה בהתאם לדמי השכירות הראויים שניתן לקבל עבור הדירה.

כלומר בכדי להעריך את דמי השימוש יש לחשב מה הוא גובה השכירות שניתן לקבל עבור הדירה ככל והדירה הייתה יוצאת לשוק, כאשר מחצית מתשלום דמי השכירות ישלם מי שמתגורר בדירה.

אך יחד עם זאת ככל ובדירה מתגוררים ילדים החישוב להעריך את דמי השימוש יהיו באופן שונה, שכן לא רק בן הזוג שנותר לגור בדירה מתגורר בדירה, אלא יחד עמו מתגוררים הילדים, נמצא שבן הזוג המתגורר בדירה אינו עושה שימוש בלעדי בדירה.

פרמטר נוסף שישפיע על גובה תשלום דמי שימוש הוא העובדה שהאיש מחויב לשלם תשלום עבור מדור ילדיו, ולכן ככל ובדירה מתגוררים ילדים קטנים אותם חייב האיש לפרנס, הרי שדמי השימוש עשויים להיות במקום תשלום דמי המדור שהאב מחויב.

חשוב לציין ישנם פרמטרים נוספים שעשויים לקבוע את גובה תשלום דמי שימוש ראויים, ויש להתייעץ בכל מקרה עם טוען רבני או עורך דין לגירושין.

דמי שימוש ראויים עבור רכב

מאמר זה עסק עד כה במקרה שבן הזוג תובע דמי שימוש ראויים בין בני זוג עבור דירת הצדדים, אך מה קורה כאשר אחד מבני הזוג עושה שימוש בלעדי ברכב ששייך לשני בני הזוג.

המענה לכך שהרי כידוע ששווי הרכב פוחת בכל זמן שמשתמשים בו, כלומר שיווי הרכב שהיה בעת הגירושין אינו כפי הערך שלאחר מכן.

לכן, ככל ובן הזוג קונה את הרכב מבן הזוג כפי שהרכב היה שווה במועד הקרע כלומר בעת הגירושין, הרי שהוא לא יחויב בדמי שימוש, כיון שהוא ספג את הנזק בגין פחת הרכב.

אך ככל ובן הזוג מבקש לרכוש את הרכב כפי שוויו בעת הרכישה כלומר זמן רב לאחר הגירושין, הרי שהוא עשוי להתחייב בתשלום דמי שימוש ראויים.

צפו בסרטון מתי משלמים דמי שימוש ראויים בין בני זוג? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת? האם צריך לשים את הדגש על אחריות הורית או שמא על המשמורת? מה קורה במקרה שהסדרי השהות של הילדים

קרא עוד »
מה זה מזונות

הפחתת מזונות

הפחתת מזונות אישה או מזונות ילדים הינו דבר שניתן לעשות, אך לשם כך יש להציג את העילות לכך, שהרי לא כל רצון להפחית את דמי

קרא עוד »
הסכם נישואים

הסכם נישואים

הסכם נישואים או כמו שיש שמכנים זאת הסכם ממון מטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש במקרה ואחד מבני הזוג יבחר לפרק את חיי הנישואין על ידי

קרא עוד »
דילוג לתוכן