איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה

איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה

איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה בצורה חוקית? האם בכלל ישנה דרך לחייב את הבעל לעזוב את הדירה? מה הם הקריטריונים שבית הדין הרבני יקבע מי יעזוב את הדירה? האם ישנה משמעות האם לבני הזוג ישנם ילדים אם לאו? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה בהסכמה

הדרך הטובה ביותר לגרום לבעל לעזוב את הדירה היא על ידי עריכת הסכם גירושין מסודר בו בני הזוג יסדירו את כל הנושאים ביניהם.

לפעמים הבעל יסכים לעזוב את דירת המגורים בתמורה לכך שהבעל ישלם דמי מזונות מינימליים, ולפעמים הוא יבקש שהאישה תוותר על הכתובה.

ישנם מקרים בהם בני הזוג יסכימו כי בתקופה מסוימת הבעל יעזוב את הדירה ובתקופה שלאחריה האישה תסכים לעזוב את הדירה.

אך אין כל ספק שהסדרת חילוקי דעות בין בני הזוג ובכללם עזיבת הבעל את הבית בדרכי נועם היא הפתרון הטוב והזול ביותר.

אך לא תמיד בני הזוג מצליחים להגיע להסכמות בעיקר כאשר ישנן אימוציות בין בני הזוג, כאשר כל אחד מבני הזוג מגיע עם רשימה מלאה של דרישות והם אינם מוכנים להגיע לפתרונות והסכמות.

האם ניתן לגרום לבעל לעזוב את הדירה

כאשר אין הסכמה בין בני הזוג, על עזיבת הבעל את דירת הצדדים, האישה תשאל איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה, אך צריך לדעת האם יש בכלל דרך לגרום לבעל לעזוב את הדירה.

מבחינה חוקית כאשר הדירה רשומה על שם בני הזוג, או גם במקרה בו הדירה רשומה על שם אחד מבני הזוג, אך הדירה נרכשה במהלך שנות הנישואין מהכספים המשותפים, ובני הזוג לא ערכו הסכם ממון לפני הנישואין, הרי שהדירה שייכת לשני בני הזוג.

העובדה שהאישה רוצה שהבעל יעזוב את הדירה אינה מקנה לה זכות חוקית לכך להכריח את הבעל לעזוב את הדירה.

הכלל הבסיסי הוא שאין פוגעים בקנינו של אדם, ולכן לא ניתן לפגוע בזכותו הבסיסית של הבעל לגור בדירה כאשר הוא בעלים במחצית הדירה.

מתי ניתן לחייב את הבעל לעזוב את הדירה

ישנם מקרים בהם ערכאה שיפוטית יכולה לחייב ולכפות על הבעל לעוזב את הדירה כאשר המקרה הנפוץ ביותר הוא כאשר ישנה אלימות פיזית של הבעל כנגד האישה או הילדים.

זכותו של הבעל לגור בדירה אינה מאפשרת לבעל להתנהג בצורה אלימה בבית, ולכן האישה רשאית להגיש בקשה לצו הגנה בבית המשפט ובית המשפט ייעתר לבקשה.

צו הגנה יכול להינתן גם במעמד צד אחד, כלומר רק על סמך דברי האישה בית המשפט יכול להורות על הרחקת הבעל מהדירה.

אלא שצו הגנה במעמד צד אחד יהיה בתוקף לשבעה ימים בלבד ולאחר מכן יתקיים דיון במעמד שני הצדדים כאשר הבעל יוכל להעלות את טיעוניו להגנתו, ואילו האישה תעלה את טענתה, ובהתאם לכך הערכאה השיפוטית תיתן את החלטתה.

ככל ובית המשפט יתרשם כי הבעל מהווה סיכון בהמשך מגוריו בדירת הצדדים, הוא יורה על הרחקת הבעל מהדירה, אלא שגם במקרה זה הצו יינתן לשלושה חודשים בלבד, וככל והאישה תבקש להרחיב את צו ההגנה, עליה להגיש בקשה חדשה מתאימה.

חובה לעזוב את הדירה לאחר סידור הגט

כאשר בני הזוג ערכו טקס גירושין ברבנות אין אפשרות שבני הזוג ימשיכו להתגורר תחת קורת גג אחת, ואם בני הזוג ימשיכו להתגורר תחת קורת גג אחת הם עשויים להתחייב בגט לחומרא.

מסיבה זו בית הדין הרבני לא יסדר את הגט לבני הזוג רק לאחר שהוא ווידא כי בני הזוג אינם מתגוררים תחת קורת גג אחת והבעל או האישה עזבו את דירת המגורים.

במקרה בו בית הדין הרבני סבור שיש עילות גירושין המצדיקות לחייב את הבעל בגט הוא מוסמך לקבוע מי יעזוב את דירת המגורים בכדי שיהיה ניתן לסדר את הגט.

ישנם שיקולים שונים שישפיעו על ההחלטה האם לגרום לבעל לעזוב את הדירה או דווקא לגרום לכך שהאישה תעזוב את הדירה.

טובת הילדים אינה שיקול מי יעזוב את דירת המגורים

לא פעם אני שומע אישה שסבורה כי על הבעל לעזוב את הדירה בגלל שהאישה הינה משמורנית מלאה על הילדים וטובת הילדים היא שהם ימשיכו להתגורר באותה דירה ללא שהאב נמצא בדירה.

שיקול זה הוא נכון כאשר בני הזוג מבקשים לעשות הסכם גירושין, כלומר הבעל מסכים מרצונו לעזוב את הדירה למען טובת הילדים, אך שיקול זה לא יכול להיות שיקול שישפיע על עזיבת הבעל את הדירה.

זכותו הקניינית של הבעל להמשיך להתגורר בדירה השייכת לו במחציתה, גוברת על השיקול של טובת הילדים.

אך יחד עם זאת ככל והאישה היא שתעזוב את הדירה הרי שמחובתו של הבעל יהיה לדאוג למדור עבור הילדים הקטינים.

תשלום דמי שימוש

לא תמיד זה חכם לגרום לבעל לעוזב את הדירה, שכן הבעל עשוי לדרוש מהאישה לשלם תשלום דמי שימוש עבור השימוש הבלעדי שלה בדירת המגורים.

העובדה שהאישה עושה שימוש יחידי בדירה ואילו האיש אינו יכול להתגורר בדירה למרות שהיא שייכת לו, תחייב את האישה לשלם תשלום דמי שימוש.

גובה דמי השימוש ייקבע לפי גובה דמי שכירות שניתן להשכיר את דירת המגורים, כאשר האישה תחויב במחצית מתשלום דמי השכירות. 

צפו בסרטון איך לגרום לבעל לעזוב את הדירה? מאת טוען רבני יהודה אבלס 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

בקשה ליישוב סכסוך

בקשה ליישוב סכסוך הינו הליך שנצרך בכל מקרה בו קיימים חילוקי דעות בין בני זוג ללא כל השלכה האם בני הזוג מבקשים לעשות הליך גירושין

קרא עוד »
עילה לגירושין

מה נחשב עילה לגירושין?

עילה לגירושין אינה כל טענה שאחד מבני הזוג מעלה כנגד בן הזוג, בכדי שאכן יהיה עילת גירושין עליכם להציג עילה חזקה. במאמר זה נעשה סדר

קרא עוד »
מעבר דירה לאחר גירושין

מעבר דירה לאחר גירושין

בני זוג שמתגרשים עם ילד גוררים אחריהם מריבות לא פשוטות על תביעת משמורת ילדים, כאשר לפעמים האב טוען שצריך שתהיה משמורת משותפת ואילו האם סבורה

קרא עוד »
דילוג לתוכן