מתי ניתן לחייב בגט

פירוק שיתוף בין בני זוג

מתי ניתן לחייב בגט כאשר אחד מבני הזוג מסרב לתת את הגט? מה עושים אם למרות שניתן פסק דין של חיוב בגט אחד מבני הזוג מתעקש שלא לסדר את הגט? האם יש דרך "לעקוף" את הסכמתו של בן הזוג ולהיות מגורשים אף ללא סידור גט? על הכל ועוד במאמר שלפנינו.

מתי ניתן לחייב בגט כאשר הבעל רוצה שלום בית

כאשר שני בני הזוג רוצים להתגרש אין כל צורך לחייב את בני הזוג להתגרש, אלא הם יכולים לערוך הסכם גירושין בהסכמה בו הם יסדירו את כל הנושאים כגון חלוקת רכוש בגירושין, גובה תשלום דמי מזונות ילדים, משמורת ילדים.

השאלה מתי ניתן לחייב בגט עולה רק כאשר אחד מבני הזוג רוצה שלום בית ואילו בן הזוג השני מתעקש שהוא רוצה להתגרש, כאן הדילמה קשה מתי ניתן לחייב בגט.

אלא שגם בזה יש להבחין בין שני מקרים, המקרה האחד כאשר הדורש שלום בית באמת מתכוון באמת ובתמים לעשות שלום בית, לשם כך הוא מוכן לעשות הכול כגון לפנות לטיפול זוגי, לשלם מזונות אישה, לבין מקרה בו אחד מבני הזוג דורש שלום בית רק מהשפה ולחוץ.

ככל ומדובר באמירה חלולה של שלום בית, כלומר אין רצון כנה להשיג את השלום, הרי שהדרך הנכונה לחייב בגט היא להציג לבית הדין הרבני את האסמכתאות לכך שאין כל כוונה רצינית להשיג שלום בית, אלא כל המטרה בהצגה של "שלום בית" היא רק לצורך סחיטה.

ככל ואכן הדורש שלום בית באמת מבקש לשנות את דרכיו בכדי להשיג שלום בית כאן צריך להציג עילת גירושין בכדי שבית הדין יוכל לחייב בגט, שכן ככל ולא יהיה עילת גירושין, בית הדין הרבני ידחה את תביעת הגירושין.

חיוב בגט על ידי עילת גירושין

עילת גירושין היא עילה שמצדיקה לחייב את בני הזוג להתגרש, כאשר ישנם מספר עילות וכל עילה תצדיק רמה אחרת של חיוב בגט.

הרמה הנמוכה של עילת הגירושין היא עצם הפירוד של בני הזוג ללא סיכוי לשקם את התא המשפחתי, מדובר בעילה שלא כל בתי הדין מקבלים אותה, ובכל מקרה לא מדובר בעילה שתצדיק כפיה בגט כנגד סרבנות גט.

עילה גבוהה יותר היא כאשר ישנה אלימות כלכלית חמורה אשר לא מאפשרת חיים תקינים, או כאשר ישנה תלונות שווא דבר שמלמד שאין באמת רצון לשקם את התא המשפחתי.

ברמה הגבוהה של עילת הגירושין היא כאשר ישנה אלימות פיזית, או כאשר הדרישה להתגרש היא בגלל שהאישה בוגדת, כאשר במקרה זה ככל ולא תהיה הסכמה להתגרש, בית הדין יכפה את הגירושין על בני הזוג.

איך מתמודדים בסרבנות גט עם אזרח לא ישראלי

לא פעם כאשר מגיעים אחד מבני הזוג למשרדנו בשאלה מתי ניתן לחייב בגט, אני מסביר כי השאלה המרכזית היא לא מתי ניתן לחייב בגט, אלא כיצד נוכל להתמודד לאחר פסק דין של חיוב בגט.

שאלה זו מתעוררת כאשר לא ניתן צו עיכוב יציאה מהארץ ובן הזוג הסרבן בגט ברח מישראל, והותיר את בן הזוג עגון, שאלה זו מעוררת קושי יותר בפרט כאשר בן הזוג שברח אינו אזרח ישראל והכלים שניתן להפעיל כנגדו הינם פחותים.

הסנקציות שיהיה ניתן להטיל עליו במקרה זה הינה נמוכה מאוד, לא יהיה ניתן לעקל לו כספים בחשבון בנק, שכן לרוב אין לו חשבון בבנק בישראל.

כך גם אפשרות של שלילת רישיון נהיגה לא תהיה אפקטיבית במיוחד, שכן המעגן לא יגיע כלל לישראל.

במקרים אלו יש צורך בחשיבה מחוץ לקופסה אשר לא יהיה ניתן לפרט במסגרת מאמר זה.

התרת נישואין הפתרון הטוב ביותר

כאשר אחד מבני הזוג אינו מוכן לתת את הגט עולה לא פעם המחשבה אולי במקום לנהל הליך של חיוב בגט, פשוט שבית הדין יתיר את הנישואין ובכך ייחסך הליכים מיותרים.

התשובה לכך שאופציה של התרת נישואין קיימת רק כאשר האישה היא שמסרבת לקבל את הגט, שבזה אכן ניתן להתיר לאיש להינשא לאישה נוספת, לא כן כאשר האיש הוא שמסרב לתת את הגט, אין כל דרך להתיר לאישה להינשא עם בעל נוסף ללא שהאיש ייתן את הגט.

גם כאשר האישה מסרבת לקבל את הגט לא יהיה ניתן לנהל הליך להתרת נישואין לפני שבית הדין הרבני ייקבע שיש חיוב לסדר את הגט, שכן התרת נישואין תתאפשר רק לאחר שנקבע שהאישה סרבנית גט ולא ניתן לסדר את הגט.

חשוב להדגיש כי גם לאחר שהאישה סרבנית גט לא יהיה ניתן להתיר את הנישואין אלא רק לאחר שנשיא בית הדין הרבני הגדול יתיר את הנישואין, היתר שיינתן לאחר שייעשה שימוע.

מתי ניתן לחייב בכתובה

חשוב לשים לב שישנו הבדל מהותי בשאלה מתי ניתן לחייב בגט לבין השאלה מתי האישה מאבדת כתובתה.

לא בכל מקרה שבית הדין הרבני ייקבע כי חיוב לסדר גט, האישה תהיה זכאית לכתובה.

כך לדוגמה במקרה בו האישה אלימה, למרות שיהיה חיוב בגט, האישה לא תהיה זכאית לכתובה.

לכן לפני שאתם פותחים תיק גירושין ברבנות חשוב שתתייעצו עם טוען רבני או עורך דין למשפחה בכדי לקבל את הכלים הנכונים להצליח במערכה.

צפו בסרטון מתי ניתן לחייב בגט? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מתגרשים ברבנות

איך מתגרשים ברבנות?

איך מתגרשים ברבנות בצורה הכי קלה? רוצים להתגרש אבל לא יודעים איך מתחילים הליך גירושין? מתי יודעים שצריך להתגרש? במאמר מקיף זה תקבלו מידע על

קרא עוד »
טיפול זוגי

טיפול זוגי

טיפול זוגי הוא השלב האחרון בניסיון למנוע הליך גירושין ברבנות, אך האם הדבר תמיד מצליח? כיצד נוכל לדעת שהטיפול זוגי אכן יהיה אפקטיבי? על כך

קרא עוד »
דילוג לתוכן