מזונות משקמים לאישה

כמה עולה מזונות לילד אחד

מזונות משקמים לאישה הינה למעשה פרי יצירה של הפסיקה אשר במהלך השנים התרחבה למספר מקרים למרות שאין לכך מקור חוקי מפורש שמסדיר את המזונות המשקמים.

אז מה הוא מזונות משקמים לאישה? מתי האישה תהיה זכאית לקבל מזונות משקמים? האם המזונות המשקמים ישולמו מידי חודש בחודשו או שמא התשלום יבוצע בתשלום חד פעמי?

האם ישנו הבדל בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה בכל הקשור לתשלום לאישה עבור מזונות משקמים? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מזונות רגילים לאישה

אישה שנישאה לבעל ברבנות זכאית לקבל דמי מזונות אישה כל זמן שהיא נשואה לבעל והיא לא הוכרזה כאישה מורדת.

זכות זו כפופה לכך שהאישה אינה משתכרת בשכר שיכול לספק את צרכיה המלאים כמו צרכי מדור, כלכלה, וכו'.

בנוסף אישה זכאית לקבל מהבעל דמי מזונות ילדים ככל ולבני הזוג ישנם ילדים משותפים, אלא שבניגוד למזונות אישה להם האישה זכאית רק כל זמן שבני הזוג נשואים, אך לאחר טקס הגירושין האישה מאבדת את זכותה, הרי שמזונות ילדים ישולמו עד הגיע הילדים לגיל 18.

הבדל מהותי נוסף יש בין חיוב מזונות אישה למזונות ילדים, שחיוב דמי מזונות אישה כפוף לכך שמצבה הכלכלי של האישה לא יכול לאפשר לה לחיות בכבוד, לא כן דמי מזונות ילדים ישולמו גם כאשר האישה משתכרת בשכר גבוה.

תשלום מזונות משקמים לאישה ידועה בצבור

חיוב דמי מזונות אישה הרגילים הם אך ורק כאשר בני הזוג נישאו בנישואין בטקס דתי ברבנות, לא כן כאשר בני הזוג נישאו נישואים אזרחיים, או כאשר מדובר בבני זוג ידועים בצבור, לא חלה על הבעל חובת תשלום מזונות אישה.

מצב זה יצר בעיה קשה שכן בהרבה מהמקרים האישה שחיה עם הבעל כידועה בצבור, או כאשר שני בני הזוג נישאו נישואים אזרחיים, לא תקבל סעד ועזרה מבעלה, רק בגלל שלא מדובר בנישואים הלכתיים.

לכך ניתן מענה על ידי פסיקה של בית המשפט שקבעו כי ניתן לחייב את הבעל מזונות משקמים לאישה, כלומר למרות שלא חלה עליו חובת תשלום מזונות של אישה נשואה, יחול עליו חיוב מזונות משקמים.

המקור לחיוב מזונות משקמים לאישה נובע מתוך עיקרון חובת תום הלב, שכן לא יכול להיות שהבעל יודיע ביום בהיר אחד לאישה כי מעתה ואילך הסתיים הקשר ביניהם ומשכך הוא לא חייב לפרנס.

מתי ישולמו מזונות משקמים לאישה

מזונות משקמים לאישה ישולמו רק כאשר האישה חסרת אמצעים, ואין באפשרותה להתפרנס בכוחות עצמה, לא כן כאשר האישה מתפרנסת בכבוד, לא ייפסקו לה דמי מזונות משקמים.

גם במקרה זה יהיה על האישה להוכיח את זכאותה לקבל את דמי המזונות לאחר שהבעל הודיע לה בפתאומיות על הפסקת הקשר ללא אשמתה.

חשוב לציין כי הפסיקה הרווחת הינה כי דמי מזונות משקמים הינם רק במקרה שהאישה אינה זכאית לקבל דמי מזונות אישה עקב היותה ידועה בצבור, אך כאשר בני הזוג נישאו בנישואים ברבנות, זכאות האישה תהיה אך ורק מכוח דמי מזונות אישה המקובלים.

כמה משלמים לאישה מזונות משקמים

בדיוק כמו שבמזונות אישה רגילים לא ניתן לקבוע סכום מדויק שהאישה זכאית, כך לא ניתן לקבוע מה הוא הסכום שהבעל ישלם מזונות משקמים לאישה.

יחד עם זאת ניתן לראות כי בניגוד לדמי מזונות רגילים המשולמים מידי חודש בחודשו, הרי שמזונות משקמים יכולים להיות גם באופן חד פעמי כפיצוי.

חשוב לציין כי זכאות האישה לקבל מזונות משקמים אינן גורעות מזכות האישה לקבל זכויות בחלוקת הרכוש בגירושין בהתאם לחוק יחסי ממון.

כלומר האישה עשויה להיות זכאית לקבל את מחצית מהזכויות הפנסיוניות של הבעל לאחר הגירושין, ויחד עם זאת היא תהיה זכאית לקבל דמי מזונות משקמים.

מזונות משקמים לאישה בבית הדין הרבני

בית הדין הרבני לא יפסוק לאישה מזונות משקמים משום שאין לכך כל מקור בהלכה, אך לא רק, בית הדין הרבני מוסמך לדון בתביעת מזונות אישה רק כאשר בני הזוג נישאו בנישואים ברבנות, לא כן כאשר מדובר בזוג ידועים בצבור, אין לבית הדין הרבני סמכות לדון.

לכן, תביעת מזונות משקמים לאישה בידועה בצבור לעולם יוגש אך ורק בבית המשפט למשפחה, כאשר גם לא ניתן להשיג במרוץ סמכויות את סמכותו של בית הדין הרבני.

יחד עם זאת טוען רבני מומלץ יוכל להצליח להביא לבית הדין הרבני את שאלת זכאותה של האישה למזונות משקמים ובכך למעשה התביעה לא תידון בבית המשפט.

מדובר בהליך מורכב שלא ניתן במסגרת המאמר להביא את הדרך לכך, אך בסיוע מקצועי יהיה ניתן לעשות בהצלחה.

כתובה תחליף למזונות משקמים

אישה שנישאה ברבנות אמנם אינה זכאים למזונות משקמים, אך היא זכאית לקבל כתובה אשר משמשת כפיצוי על הנישואין שכשלו.

גובה דמי הכתובה המשמשת כתחליף פיצוי, ייקבע בהתאם לסכום שהבעל התחייב במעמד הנישואין.

אך יחד עם זאת על האישה לעמוד בקריטריונים המזכים את האישה בקבלת כתובה, כגון שהליך הגירושין לא היה בגלל אלימות האישה, או בגידת האישה.

צפו בסרטון מתי אפשר לבקש מזונות משקמים לאישה? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מגישים בקשה לצו הגנה

בקשה לצו הגנה יכולה להיות רק במקרים מיוחדים, לשם כך ייחדנו מאמר שיעסוק בתנאים להגשת בקשת צו הגנה. במאמר זה נסקור היכן מגישים את הבקשה,

קרא עוד »
חוקי גירושין

מה הם חוקי גירושין

חוקי גירושין כוללים בתוכם הרבה חוקים המתפרסים על מספר נושאים, כגון מזונות אישה, מזונות ילדים, תביעה למשמורת ילדים, חלוקת רכוש, וכמובן הגירושין עצמם והכתובה. חוקי

קרא עוד »
דילוג לתוכן