טיפול זוגי

טיפול זוגי

טיפול זוגי הוא השלב האחרון בניסיון למנוע הליך גירושין ברבנות, אך האם הדבר תמיד מצליח? כיצד נוכל לדעת שהטיפול זוגי אכן יהיה אפקטיבי? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מתי כדאי ללכת לטיפול זוגי

חילוקי דעות בין בני זוג הינו דבר נורמלי ומקובל בכל הזוגות, אך לפעמים חילוקי הדעות הופכים להיות משמעותיים יותר כאשר ישנה מריבה משמעותית עד כדי תלונות שווא במשטרה או אלימות כלכלית של הבעל.

במקרה זה ישנן זוגות שייגשו לרבנות בכדי לפתוח תיק גירושין ברבנות ובכך למעשה הם מסיימים את חיי הנישואין, אך ישנן זוגות שאינם רוצים להתחיל בתהליך גירושין בפרט כאשר לבני הזוג ישנם ילדים, שם הגירושין עם ילדים עלול להיות סבוך בהרבה, והם פונים למטפל זוגי.

אך החכם עיניו בראשו כשהוא אינו ממתין עד כדי ה"פיצוץ" בחיי הנישואין, כאשר הסיכוי לשקם את המשפחתי הופך להיות נמוך יותר, אלא כבר כאשר מתחילים להתגלות חריקות בחיי הנישואין, בני הזוג יפנו למטפל זוגי.

טיפול זוגי רק בשיתוף פעולה מלא

בניגוד להליך משפטי כמו תביעת חלוקת רכוש או מזונות ילדים שניתן לעשות גם ללא הסכמת הצד השני, הרי שהאפשרות ללכת לטיפול זוגי מותנית בכך ששני בני הזוג יביעו את רצונם ללכת לטיפול זוגי.

רק כאשר ישנה שיתוף פעולה מלא בכל הליך הטיפול כאשר שני בני הזוג מתמידים במשימות שיתקבלו בחדר הטיפולים, יהיה ניתן להשיג את התוצאה.

מסיבה זו אנו נוכל לראות הרבה מקרים בהם טיפול הזוגי נכשל, רק בגלל שאחד מבני הזוג לא מגיע לטיפול או אפילו לאחר שהוא מגיע, הוא עושה זאת כמי שקפאו שד.

אך למרות זאת בהרבה מהמקרים בני הזוג לא יבואו יחד ברצון זהה לשיקום התא המשפחתי, אלא תוך כדי הטיפול שני בני הזוג יתחברו למשימות שהם קבלו בטיפול לאחר שהם יתחילו לראות קצת תוצאות.

מי יכול להיות מטפל זוגי

בניגוד לטוען רבני או עורך דין שרק מי שהוסמך וקיבל רישיון יכול לעסוק במקצוע, הרי שלעשות טיפול זוגי אין כל צורך ברישיון, כאשר כל אחד יכול לפתוח קליניקה לעצמו.

מסיבה זו לפני שאתם בוחרים טיפול זוגי כדאי להתייעץ עם מכרים על המטפל האם מדובר בטיפול טוב, האם סיכויי ההצלחה גבוהים.

בחירת זהות המטפל הזוגי אינה פשוטה כלל וכלל, זהות המטפל ישפיע על אופן הטיפול ובעיקר על סיכויי ההצלחה.

נקודה חשובה נוספת שיש לתת עליה את הדעת כי יש צורך שבני הזוג ייתנו את האמון במטפל הזוגי, האמון הינו קריטי בכדי להצליח בטיפול, לכן כדאי להתפשר על מטפל פחות טוב ובלבד שהאמון במטפל יהיה גבוה.

שלום בית רק כצעד טקטי

לצערי אני נתקל במקרים בהם אחד מבני הזוג מבקש טיפול זוגי אך מטרתו היא למשוך את הזמן כביכול הוא מבקש באמת ובתמים שלום בית.

לא פעם רק לאחר מספר פגישות מתגלה התרמית כאשר בן הזוג שביקש ללכת למטפל זוגי מתברר כמי שאינו מוכן לעשות מאומה למען שלום בית, מלבד עוד ניסיון להיות סרבן גט.

שיקול נוסף שיש בהליכה למטפל זוגי הוא להציג כביכול הוא הצד הדורש שלום בית, דבר שיסייע לו בתביעת הכתובה, או שהדבר לא יתפרש כאישה מורדת.

לכן למרות ההליכה לטיפול זוגי יש לתת את הדעת האם באמת מדובר בהליכה כנה או שמא אין כל תכלית בטיפול, כאשר אין כל כוונה רצינית לשנות את הדרכים.

טיפול זוגי מטעם בית הדין

גם כאשר מוגשת תביעת גירושין ברבנות, בית הדין עשוי לשלוח את בני הזוג לטיפול זוגי כאשר הוא מבחין כי עדיין ניתן לשקם את חיי הנישואין או כאשר אחד מבני הזוג דורש שלום בית.

אלא שבניגוד לטיפול זוגי שבני הזוג פנו אליו באופן עצמאי לפני הגשת תביעה בבית הדין הרבני, שבזה השיחות הינן חסויות ולא יועברו לבית הדין הרבני, הרי שככל ובית הדין מינה מטפל זוגי, הוא יגיש עמדה כתובה לבית הדין על האפשרות לכונן שלום בית.

לרוב עלות הטיפול יחול על שני בני הזוג בשווה, שכן שניהם נהנים מהטיפול, אך לפעמים בית הדין הרבני יחייב את מי שדרש את שלום הבית במלוא התשלום, בפרט כאשר הצד השני מתנגד בכל תוקף לפנות לטיפול.

גירושין זה גם אופציה

צריך לזכור כי למרות הרצון העז לשקם את התא המשפחתי לפעמים אין כל מנוס מאשר גירושין למרות כל הקושי הכרוך בכך.

מצב בו שני בני הזוג רבים ומתוכחים כל הזמן יכולים להשפיע השפעה רעה על טובת הילדים יותר מאשר מצב של גירושין.

כך שבוודאי האפשרות הראשונה היא לפנות לטיפול זוגי, אך ככל והדבר לא צלח לפעמים ישנה עדיפות לפרק את התא המשפחתי.

גם במקרה זה כדאי לעשות את הגירושין בצורה יפה ומכובדת בו כל אחד מבני הזוג מקבל את חלקו והולך לדרכו.

ניתן לעשות זאת על ידי ישיבה משותפת של בני הזוג במטרה להגיע להסכם גירושין, כאשר ניתן להסתייע לשם כך במגשר שיסייע לצדדים להגיע להסכמות.    

צפו בסרטון מתי כדאי ללכת לטיפול זוגי? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

גט לחומרא

גט לחומרא

גט לחומרא הוא עניין הלכתי חשוב שעליכם לדעת ככל ונתקלתם בסיטואציה כזו, במאמר זה נסביר מה המשמעות של גט שנותנים אותו לחומרא, למה צריך בכלל

קרא עוד »
מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני? לשם מה נזקקים הזוגות לקבל את ייצוגו של הטוען רבני? אם גם אתם שמעתם על טוען רבני ואינכם יודעים מה זה

קרא עוד »
דילוג לתוכן