עריכת צוואה

היכן עושים אישור הסכם ממון

עריכת צוואה היא מלאכה מורכבת, אך לא בכל מקרה תצטרכו לערוך צוואה, שכן בחלק מהמקרים, הרצון של המוריש בצוואה זהה לדיני ירושה, כך שגם בלא עריכת צוואה, חלוקת הירושה תתבצע בהתאם לרצונו של המצווה.

אך יחד עם זאת לרוב ישנה בקשה מסוימת שהמצווה מבקש לצוות ליורשים, כאשר ציווי זה יכול להיות בצוואה בלבד.

במאמר זה נסביר כיצד עורכים צוואה, ומתי אין צורך לעשות צוואה וניתן להסתמך על דיני הירושה הרגילים.

עריכת צוואה לא תמיד צריך

עריכת צוואה היא חשובה בעיקר כאשר המצווה מבקש לשנות מסדרי הירושה המופיעים בחוק הירושה, אך ככל והוא מבקש להיצמד לדיני הירושה הקבועים בחוק, ניתן שלא לערוך צוואה.

דיני הירושה קובעים את סדר דיני הירושה כאשר האישה יורשת מחצית מזכויות הבעל, וכן הבעל יורש מחצית מזכויות האישה, ובמחצית השנייה הילדים יחלקו בשווה.

ככל ואין למצווה בן זוג או שאין לו ילדים, סדרי הירושה משתנים כאשר הכלל בזה הוא "קרוב קרוב קודם".

כלומר לעולם הקרוב יותר למצווה הוא שיירש את הנכסים, ואילו אם אין למנוח קרובים אז המדינה תזכה בכספים של העיזבון.

כך שככל והמנוח מבקש שאכן הזכויות יחולקו לפי העיקרון של הקרוב קרוב קודם, אין צורך בעריכת צוואה.

 אך לא פעם המנוח מבקש שסדרי הירושה יהיו שונים כגון במקרה שהחלו הליכי גירושין ברבנות, ואז המנוח אינו רוצה שהאישה שהינה אישה מורדת תזכה במחצית מהירושה, או שהוא אינו רוצה שבן מרדן יקבל את הירושה, כאשר בדיוק בשביל זה צריך לערוך צוואה חוקית.

איך עורכים צוואה

עריכת צוואה יכולה להיות במספר אפשריות כאשר כל אחת מהאפשריות יכולה להיות תקפה באופן חוקי ככל והיא נעשית בהתאם להוראות החוק.

האפשרות הראשונה ואולי הטובה שבכולם היא להביא את הצוואה בפני רשות שיפוטית כגון בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

אפשרות זו כוללת גם חתימה בפני נוטריון שיאשרו את אמירת המצווה שכך היא רצונו כאשר לאחר האישור הצוואה נכנסת לתוקף.

אפשרות נוספת היא עריכת צוואה בכתב עם חתימת עדים כאשר במקרה זה המצווה חותם על הצוואה בו הוא מפרט את סדרי הירושה שברצונו להוריש.

במקרה זה למרות שאין חובה שעורך דין לצוואה וירושה יחתום על הצוואה, אך ישנה חובה כי שני עדים כשרים יחתמו על הצוואה לאחר שהמצווה ביקש שהעדים יחתמו על הצוואה.

צוואה ללא עדים

אפשרות נוספת היא עריכת צוואה ללא עדים כאשר המצווה הוא שכותב בכתב ידו את כל הצוואה ולאחר מיכן הוא חותם על הצוואה.

באפשרות זו ישנה דרישה שהמצווה הוא שיכתוב בכתב ידו את כל הנוסח של הצוואה, ולא די בכך שהצוואה נכתבה על גבי הדפוס.

אפשרות נוספת המתאימה רק במקרה בו המצווה היה חולה מסוכן כאשר המצווה ציווה את צוואתו בעל פה מתוך תחושה כי סופו קרב ואוזל.

עריכת צוואה על ידי עורך דין

עריכת צוואה אינה חייבת להיעשות על ידי עורך דין אלא כל אחד יכול לכתוב צוואה כרצונו, אך לצערנו אנו נתקלים מקרים בהם היורשים מנהלים הליך משפטי ומורכב רק בגלל שהניסוח של הצוואה לא היה מדויק.

לפעמים הצוואה תיפסל רק בגלל טעות פרוצדוראלית שלא היה תאריך על גבי הצוואה, או בגלל שהמצווה לא כתב בכתב ידו.

מסיבה זו מומלץ שעריכת הצוואה תיעשה על ידי עורך דין הבקיא בעריכת צוואות, כך תוכלו להיות שקטים שרצונכם בצוואה אכן תבוא לידי מימוש לאחר הסתלקות המצווה.

עריכת צוואה רק בצלילות

ישנה חובה שהמצווה יצווה בצוואתו כאשר הוא בצלילות הדעת, ולא כאשר הצוואה נעשית כאשר המצווה אינו מיושב בדעתו.

לכן ככל ועולה חשש ששלומו של המצווה אינו מאפשר את עריכת הצוואה מתוך צלילות הדעת, מומלץ לקבל חוות דעת רפואית עדכנית שהמצווה אכן צלול בדעתו והצוואה נעשית בצלילות הדעת.

ה"חיסכון" בחוות דעת רפואית יכולה לגרום להליך משפטי מורכב בו יעלה שאלת צלילותו של המצווה האם הוא אכן יכול לצוות מתוך הבנה, או שהמצווה כבר לא היה מיושב בדעתו.

כמו כן המצווה צריך לעשות את הצוואה ללא לחץ וכפיה של אחד מהיורשים, טענה שהמצווה פעל רק מחמת כורח לאחר שאחד מהיורשים או הנהנים מהצוואה יכולה להשפיע על כשרותה של הצוואה.

עריכת צוואה שנייה

לפעמים המצווה הותיר צוואה בו הוא הסדיר את אופן חישוב הירושה, אך לאחר זמן מכל סיבה שהיא הוא מבקש לשנות את הצוואה הקודמת, האם זה ניתן או שמא לאחר שכבר נערכה הצוואה אין אפשרות לחזור מהצוואה?

התשובה לכך היא שבניגוד להסכם ממון לפני הנישואין שלא ניתן לחזור ללא הסכמת הצד השני, הרי שבצוואה  ניתן לשנות בכל זמן את הצוואה גם ללא הסכמת הנהנה מהצוואה, כאשר הצוואה האחרונה היא הצוואה העיקרית.

קראו גם: הסכם ממון לאחר הנישואין

אין כל הבדל האם עריכת הצוואה הראשונה הייתה על ידי עורך דין או נוטריון, או שהיא נעשתה בכתב ידו של המצווה.

מסיבה זו ישנה חובה לכתוב על גבי הצוואה את התאריך של הצוואה בכדי שיהיה ניתן לדעת מתי היא הצוואה האחרונה כאשר צוואה זו היא הצוואה הקובעת.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מינימום מזונות לילד

מתי לשלם תשלום מזונות?

תשלום מזונות נחלק לשניים, האחד תשלום מזונות אישה, והשני תשלום מזונות ילדים, כאשר רבים מהזוגות מתבלבלים בין חיוב לשלם מזונות אישה לבין החיוב לשלם מזונות

קרא עוד »
איך למנוע משמורת משותפת

איך למנוע משמורת משותפת

לפעמים האב יבקש שתהיה משמורת משותפת בכדי לחסוך בעלות מזונות, האם שתבקש לשמור על טובת הילד תבקש למנוע את המשמורת משותפת, אלא שלא כולן יודעות

קרא עוד »
דילוג לתוכן