בורר סכסוך משפחה

בורר סכסוך משפחה

בורר בסכסוך משפחה יכול להיות פתרון טוב עבור מי שמבקש להתגרש בהליך גירושין באופן מהיר יותר מאשר ניהול הליך גירושין בבית הדין הרבני.

אך האם בכל סכסוך משפחה ניתן לגשת לבורר או שישנם הגבלות? מי הוא הבורר שמוסמך להכריע בסכסוך משפחה? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

למה צריך בורר סכסוך משפחה

בורר בסכסוך משפחה נצרך כאשר ישנה מריבה בין בני זוג על אופן חלוקת רכוש בגירושין, כגון כאשר הייתה הפרדה רכושית ללא הסכם ממון, או במקרה בו יש התנגדות לצו ירושה מכל מיני סיבות כגון שאחד מבני הזוג לא פעל בהתאם לצוואות הדדיות.

במקרה זה ישנה אפשרות שבני הזוג או היורשים יפנו לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה שם כל אחד ישכור עורך דין שייצג את טענותיו.

אפשרות נוספת לחסוך את ההליך הלא פשוט הוא הגעה להסכמה כי בורר הוא שיכריע את מריבות הצדדים.

ניתן לבחור בורר אחד בלבד לסכסוך המשפחתי, וניתן גם לבחור מספר רב יותר של בוררים, כאשר פסק הדין שיינתן יהיה על ידי כל הבוררים שנבחרו.

מי יכול להיות בורר בסכסוך משפחתי

בורר בסכסוך משפחתי יכול להיות אחד מבני המשפחה ויכול להיות גם משפטן כמו דיין או שופט או עורך דין.

יש שיעדיפו לקחת את אחד מבני המשפחה שמכיר היטב את הצדדים בכדי שהוא יכריע בין המחולקות של הצדדים כשבזה אכן ישנו יתרון שאין צריך להביא לפניו עובדות המוכרות לו.

מאידך, יש שיעדיפו לקחת מי שמכיר היטב את החוקים והפסיקה בכדי שיכריע את מחלוקת הצדדים, כאשר לרוב מדובר במקרים בהם העובדות הינן ברורות, אלא שההכרעה המשפטית היא שעומדת להכרעה.

ההבדל בין בורר לבית משפט

ישנם מספר הבדלים בין בורר בסכסוך משפחתי להליך שמתנהל בבית משפט ובית הדין הרבני.

בעוד שבבית הדין הרבני פסק הדין יינתן לפי הדין הדתי, ובבית המשפט פסק הדין יינתן לפי החוק, הרי ניתן להסמיך את הבורר שידון לפי הדין העברי או לפי החוק, אלא שניתן אף להסמיך את הבורר לפסוק לפי שיקול דעתו ללא שהוא נצרך להתבסס על דין כל שהוא, אלא הכל ייעשה כפי ראות עיניו.

הבדל נוסף בין ההליכים השונים, הוא שבעוד שבבית הדין הרבני ניתן להגיש ערעור על החלטת בית הדין הרבני, הרי שבהליך בוררות ניתן לקבוע כי לא תהיה ערכאת ערעור על הבורר, ופסק דינו של הבורר יהיה פסק דין חלוט.

חובת הנימוקים אף היא קיימת אך ורק בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, לא כן בהליך בוררות ניתן לקבוע כי הבורר ייתן פסק דין ללא נימוק, בפרט אם הצדדים הסכימו כי לא תהיה אפשרות של מתן ערעור על פסק הדין של הבורר.

כך שלמעשה בורר בסכסוך משפחה נהנה מעדיפות על פני דיין או שופט שמוגבלים במתן פסק הדין, לכן ישנה חשיבות לבדוק היטב כי אכן מדובר בבורר שיפסוק את הדין בצורה נכונה.

סכסוכי משפחה ללא סמכות בורר

ישנם סכסוכי משפחה אשר הבורר אינו מוסמך לדון בפרט כאשר מדובר בסכסוך משפחתי של בני זוג.

בורר אינו יכול להכריע האם ישנה עילת גירושין וממילא הוא אינו יכול לדון בתביעת גירושין, כאשר היחיד שמוסמך לדון בשאלה זו, הינו בית הדין הרבני.

הסיבה לכך, היא ששאלת הגירושין הינה שאלה שקשורה במעמד האישי של בני הזוג והוא אינו תלוי רק בסכסוך בין בני הזוג.

תביעת מזונות ילדים והסדרי שהות אף הן אינן יכולות להיות מוכרעות על ידי בורר, משום שעל בית המשפט מוטלת החובה לדאוג לרווחתם של הילדים הקטינים, ולא ניתן להותיר את הילדים הקטנים לחסדיו של הבורר.

אם כי שניתן לומר שישנן פסיקות המאפשרות לבורר את הסמכות לדון בשאלת המזונות, אך הפסיקה הרווחת היא שבורר אינו מוסמך לדון בתביעות אלו.

כך שלמעשה בורר בסכסוך משפחתי לרוב יטפל בשאלות הקשורות לחלוקת רכוש בין בני זוג ותביעת מזונות אישה או בשאלות הקשורות באופן הירושה.

אישור החלטת בורר בסכסוך משפחה

לאחר שקבלתם את פסק הדין של הבורר לסכסוך משפחה עליכם להביא את פסק הדין של הבורר לאישור בית המשפט לענייני משפחה בכדי שהוא ייתן תוקף פסק דין לפסק הדין של הבורר.

בית המשפט לענייני משפחה לא יבדוק האם ההחלטה של הבורר היא נכונה או שמדובר בטעות בעובדות או בשאלה המשפטית, כל שיעשה בית המשפט הוא יבדוק שהבורר פעל בצורה הוגנת וישרה.

מסיבה זו ככל ואתם מבקשים לבטל את פסק הדין של הבורר אין לכם לטעון טענות כנגד מהות פסק הדין, אלא אך ורק בפרוצדורה שניתן פסק הדין, כגון שהבורר שמע צד אחד שלא במעמד שני הצדדים, או שלא ניתנה לכם הזדמנות להשמיע את טענותיכם, או כאשר יש לכם טענות על העדר סמכות הבורר.

לרוב בית המשפט יאשר את פסק הדין של בורר לסכסוך משפחה וזאת במטרה למנוע מצב בו שני הצדדים נאלצים לפתוח את ההליך מחדש בבית המשפט.

בורר סכסוך משפחה – צפו בסרטון בנושא:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן