סכסוכי ירושה בין אחים

לפני שמתגרשים כדאי שתדעו על טוען רבני לגירושין

סכסוכי ירושה בין אחים הינו דבר שמפרק את המשפחה כאשר בהרבה מהמקרים המשפחה הייתה באחדות ובשלווה עד לרגע פרוץ סכסוך הירושה בין אחים.

האם יש דרך למנוע את הסכסוך בין האחים? מפני מה סכסוך הירושה פורץ למרות האחדות בין האחים במשפחה? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

סכסוכי ירושה בין אחים כשאין צוואה

ככל והאב המנוח לא הותיר צוואה כיצד הוא מבקש לחלק את נכסיו, הסיכוי שיהיה סכסוכי ירושה בין החיים הינו גבוה.

הסיבה לכך היא משום שבמקרה של ירושה ללא צוואה חלוקת הנכסים תעשה לפי ירושה על פי דין ואז עלול להתעורר שאלות על אופן חישוב חלוקת הירושה, כאשר כל אחד מהאחים סבור שיש לעשות את חישוב החלוקה באופן שונה.

לא פעם ישנם ילדים אשר הינם אחים משותפים מאב בלבד, כאשר במקרה זה הילדים של האישה שנותרה בחיים, יבקשו לטעון כי אימם – אשתו השנייה של המנוח זכאית לקבל כספים וזכויות, ואילו האחים שהינם ילדים לאשתו הראשונה של האם יטענו כי האישה השנייה אשר אינה אימם, אינה זכאית לקבל כל זכות.

סיבה נוספת שעלולה לגרום לסכסוך הירושה, הוא כאשר שני האחים מבקשים לרשת נכס זהה וכל אחד טוען שהוא זכאי לרשת את הנכס הזה, ואילו אחיו יקבל נכס אחר.

מחלוקות אלו בין האחים אמנם יכולה להיות מוכרעת בבית המשפט, אך ההרגשה של אחד מהאחים שהפסיד במשפט, עלולה לגרום לתחושה רעה מאוד, דבר שללא כל ספק ישפיע על שלמות המשפחה המורחבת.

סכסוכי ירושה בין אחים כאשר יש צוואה

צוואה למעשה אמורה לתת מענה ופתרון לסכסוכי ירושה בין אחים, שכן המנוח מותיר צוואה ברורה כיצד הוא מבקש לחלק את נכסיו, לאיזה ילד הוא מבקש לתת את נכסיו, ואילו נכסים יקבל כל אחד מהילדים.

אלא שלמרות שאכן בהרבה מהמקרים הדבר מונע סכסוכי ירושה בין האחים, אך לפעמים דווקא הצוואה שהייתה אמורה לתת את השקט למשפחה, היא שמעוררת את המריבה.

אחד מהאחים שיצא מקופח מהצוואה לא במהרה ישלים את ההפסד הצרוב, אלא הוא ינסה להגיש התנגדות לצוואה בטענות שונות ומשונות.

בין הטענות שהאח יעלה הוא השפעה בלתי הוגנת על המנוח בעת עריכת הצוואה, או שמא המנוח כשכתב את הצוואה לא היה בקו הבריאות בכדי להוריש את הצוואה באופן כה מקפח.

לפעמים עולות שאלות בכשרות הצוואה כגון שהצוואה היא ללא עדים, או שמדובר בצוואת שכיב מרע כאשר הצוואה לא נמסרה לרשם הירושה.

במקרה זה יהיה על בית המשפט להכריע האם הצוואה היא בתוקף או שמא הצוואה פסולה ואז יש לחלק את הירושה לפי דין כלומר שכל האחים יזכו בשווה.

הליך גישור במקרה של סכסוך ירושה

במקרה של סכסוך ירושה בכלל וסכסוך ירושה בין אחים בפרט מומלץ לפנות להליך גישור ללא התערבות משפטית בכדי לנסות וליישב את חילוקי הדעות בין היורשים.

ישנם מספר מגשרים שמומחים לסכסוכי ירושה, לכן לפני שאתם מתחילים את הליך הגישור, כדאי לבדוק שאכן מדובר במגשר מוסמך ומקצועי עם ידע בגישור בסכסוכי ירושה.

להליך גישור ישנו יתרון על פני הליך משפטי בכך שהוא חוסך בהליכים משפטיים מיותרים, אך היתרון הגדול הוא שככל והליך הגישור יצליח הרי שהשלום יחזור לבין האחים.

אך צריך לדעת כי למרות היתרונות הרבים שיש בהליך גישור לא פעם אין מנוס מאשר התערבות משפטית בפרט כאשר אחד מהאחים אינו מאמין בהליך גישור ומבקש למצות את ההליך המשפטי.

הליך משפטי בסכסוכי ירושה

ככל והליך הגישור לא צלח או שאין היענות מצד כל האחים ללכת להליך גישור אין מנוס מאשר הליך משפטי ארוך בבית המשפט.

במקרה זה ככל ומדובר בבקשה לאישור צוואה עליכם להגיש לרשם בקשה לאישור צוואות, וככל ומדובר בירושה על פי הדין, הרי שעליכם להגיש בקשה לאישור צו ירושה.

אחד מהאחים שסבור כי אופן חלוקת הירושה צריך להיות שונה ממה שחלק מהאחים מבקשים, יגיש התנגדות לצוואה או לאישור הירושה, והרשם יעביר את השאלה המשפטית לבית המשפט לענייני משפחה אשר לו הסמכות להכריע בכל שאלה על אופן חלוקת הירושה.

בית המשפט לענייני משפחה יקבע עם איזה אח מבין האחים הצדק, האם המבקש לבטל את הצוואה הוא שצודק בטענותיו או שמא דווקא האח שסבור כי הצוואה שרירה וקיימת הוא הצודק בטענותיו.

ככל והכרעת בית המשפט לענייני משפחה אינה נראית לכם ולדעתכם נפלה טעות בהחלטת בית המשפט לענייני משפחה, יש בידכם אפשרות להגיש ערעור בזכות לבית המשפט המחוזי ולהעלות את הפגמים והטעויות שנפלו בהחלטת בית המשפט לענייני משפחה.

הליך תביעה בבית המשפט לענייני משפחה בסכסוכי ירושה בין אחים יכולה לעשות ללא התערבות עורך דין צוואות וירושות, אך הדבר אינו מומלץ בכלל. עורך דין לצוואות יכול לעזור לכן על משמעויות הצוואה שהמנוח הותיר ולהעלות את הטענות המשפטיות הנכונות בכדי שתצליחו בהליך בבית המשפט.   

סכסוכי ירושה בין אחים – צפו בסרטון בנושא:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מתי תתקבל תביעה לגירושין?

עורך דין להסכם גירושין

עורך דין להסכם גירושין נצרך למקרה בו הצדדים יודעים איך להתגרש יפה ולערוך הסכם גירושין. במאמר זה נסביר מה הוא הסכם גירושין ובעיקר למה כדאי

קרא עוד »
הסדרי שהות

הסדרי שהות

הסדרי שהות יכולים להיות מורחבים ויכולים להיות הסדרי שהות מאוד מצומצמים, אז כיצד נדע לבחור את הסדרי השהות? מה השיקולים שעומדים להורים כשהם מבקשים את

קרא עוד »
גירושין בישראל

איך מתגרשים בישראל

איך מתגרשים בישראל בצורה הכי טובה? האם יש פתרון קסם להתגרש ללא צורך בהתערבות של סיוע משפטי? מה הם הכלים הנכונים לצלוח את התקופה הקשה

קרא עוד »
דילוג לתוכן