חישוב חלוקת ירושה

חישוב חלוקת ירושה

חישוב חלוקת ירושה עשוי להיות סבוך במקרים מסוימים כאשר עולות מספר שאלות על אופן חישוב הירושה בפרט אם ישנן מספר צוואות שונות וצריך להכריע לפי איזה מהם יש ללכת, במאמר זה נעשה סדר כיצד נעשה חישוב חלוקת ירושה כאשר ישנה צוואה וכאשר אין צוואה.

חישוב חלוקת ירושה כאשר אין צוואה

כאשר אין צוואה, חוק הירושה קובע את חישוב חלוקת ירושה כאשר הכלל בזה הוא שהקרוב הוא שיזכה בעיזבון.

כך למשל כאשר ישנם רק ילדים, הילדים יחלקו בעיזבון בצורה שווה ולאחים של המנוח לא תהיה כל זכות לקבל מהירושה.

ככל והמנוח הותיר בת זוג בין אם הם נישאו לפי ההלכה ובין אם הם נישאו בנישואין אזרחיים וכן הוא הותיר ילדים, חישוב חלוקת הירושה תתבצע באופן שבו בת הזוג תקבל מחצית מהעיזבון, ואילו כל הילדים יחד יקבלו מחצית מהעיזבון.

ככל והמנוח לא הותיר ילדים רק אחים וכן בת זוג, במקרה זה בת הזוג תקבל שני שליש מהעיזבון וכן את דירת המגורים בהם התגוררו בני הזוג, ואילו את היתרה ייטלו האחים.

כלומר במצב בו אין למנוח ילדים האישה נהנית בחישוב חלוקת הירושה בסכום גבוה יותר.

ככל ואין למנוח אחים רק בני דודים ויש לו בת זוג, הרי שבת הזוג תקבל את כל העיזבון כיון שרק היא תיחשב כקרובה אשר זכאית לרשת את המנוח.

חשוב לציין כי זכאות האישה לרשת את בעלה היא ללא כל שייכות האם היה שלום בית בין בני הזוג או שמא האישה הוכרזה כסרבנית גט, כאשר בכל מקרה האישה תהיה זכאית לרשת את הבעל המנוח.

ככל ואין שום קרוב למנוח הרי שמדינת ישראל היא תזכה בכל העזבון וכספי העזבון ישמשו למטרה של חינוך לפי שיקול דעתה של מדינת ישראל.

חישוב חלוקת ירושה כאשר יש לאישה כתובה

השאלה שנשאלת היא באופן חישוב חלוקת ירושה כאשר האישה שיורשת טוענת שמגיע לה מלבד דיני הירושה הרגילים כלומר מחצית מהעיזבון, עוד כסף בעבור חיוב הכתובה שהבעל התחייב לה בעת מעמד החופה.

האישה תטען כי הכתובה הינה חוב חיצוני אשר אין לה כל שייכות לזכאותה לקבל את הירושה, מאידך הילדים יטענו כי האישה אינה זכאית לקבל את הכתובה בנוסף למה שהיא מקבלת את דמי הכתובה.

התשובה לכך היא שהאישה אינה זכאית לקבל את הכתובה ככל והיא מבקשת לרשת את המנוח, אך יחד עם זאת האישה יכולה לבחור לקבל את הכתובה ולא לקבל את הירושה, זאת כאשר דמי הכתובה גבוהים יותר מאשר מחצית מהעיזבון.

בכל מקרה שהאישה תרצה לקבל את הכתובה יהיה עליה להוכיח כי היא אינה אחת מהנשים שאיבדו את כתובתה בגלל בגידה או אישה מורדת, או שהאישה הגישה תלונות שווא במשטרה כנגד בעלה המנוח.

חלוקת ירושה כאשר יש הסכם ממון

כאשר האישה מבקשת לממש את הסכם הממון לפני הנישואין או את הזכות שלה לקבל לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג המעניק מחצית מזכויות הבעל במקרה של גירושין או מוות, הרי שחישוב חלוקת ירושה נעשית סבוכה עוד יותר.

האישה תטען כי מגיע לה את כל הזכויות מכוח חוק יחסי ממון או כל הזכויות מכוח הסכם ממון, ומה שנותר בעיזבון האישה תבקש לקבל עוד מחצית.

כך שלמעשה יהיה ברשותה של האישה שלושה רבעים מהעיזבון, ואילו היורשים האחרים יטענו כי האישה זכאית לבחור או מכוח ההסכם או מכוח הירושה, אך אין לה זכות לקבל פעמיים.

המענה לשאלה זו היא שבניגוד לזכות לקבל את הכתובה, אשר האישה אינה זכאית לקבל פעמיים, הרי שדווקא הזכות מכוח חוק יחסי ממון או הסכם ממון אינו סותר את הזכות לקבל מכוח הירושה.

כך שלמעשה האישה תקבל שני זכויות שונות, האחת, זכות מכוח חוק יחסי ממון בין בני זוג, והשנייה זכות מכוח דיני הירושה.

חלוקת ירושה במקרה של צוואה

חישוב חלוקת ירושה במקרה שיש צוואה הינו פשוט והוא יפעל בדיוק בהתאם למה שהמנוח כתב בצוואה.

אלא שצריך לעשות את הצוואה אצל עורך דין לירושה וצוואות בכדי שלא יהיה טענות לאחר מיכן על כשרות הצוואה, כגון שצוואה בכתב יד לא נכתבה בכתב ידו של המצווה, או שהמנוח לא היה בדעתו בעת עריכת הצוואה.

אך יחד עם זאת ככל וישנן מספר צוואות ומתעוררת שאלה לפי איזה מהם ללכת, יש לדעת כי הצוואה האחרונה היא הצוואה שיש ללכת על פיה, גם כאשר הצוואה הראשונה נעשתה בבית הדין הרבני ואילו הצוואה השנייה נעשתה רק בפני עדים.

למרות זאת לא פעם הצוואה הראשונה מתייחסת לנכס מסוים כגון על דירת המגורים, ובצוואה השנייה ישנה התייחסות גם לנכסים נוספים, כאשר במקרה זה הצוואה השנייה מוסיפה על הצוואה הראשונה, ויש לחשב את חלוקת הירושה לפי שתי הצוואות הללו.

יש להדגיש כי במקרה שישנה צוואה ובת הזוג מבקשת לקבל את חלקה מכוח הכתובה ומכוח הסכם ממון בנוסף לצוואה שהמנוח העביר לה בצוואה, הדבר משתנה ממקרה למקרה ומומלץ להתייעץ עם עורך דין לצוואה.

חישוב חלוקת ירושה – צפו בסרטון בנושא:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איפה כדאי לפתוח תיק גירושין

תלונות שווא בין בני זוג

תלונות שווא בין בני זוג הינו דבר שנהיה נפוץ לאחרונה לאחר שאחד מבני הזוג מקבל ייעוץ שאינו מקצועי על ידי עורך דין שאינו בקיא בדיני

קרא עוד »
דילוג לתוכן