צוואה ללא עדים

מזונות לילד מחוץ לנישואין

צוואה ללא עדים כשרה? מה קורה כאשר נערכה צוואה בלי עדים הכיצד יחולק העזבון? במאמר זה נעשה סדר בדברים למה חשוב לכתוב צוואה ומה קורה כאשר נכתבת צוואה ללא עדים.

חשיבות של עריכת צוואה

דיני הירושה קובעים  את ההסדר כיצד תחולק העזבון לאחר פטירתו של האדם, כאשר בת הזוג יורשת מחצית מהזכויות ואילו ילדיו יירשו מחצית נוספת.

כאשר אין ילדים או שאין בן זוג אופן החלוקה משתנה בהתאם לכלל שהולכים אחרי הקרוב, ואילו כאשר אין למנוח קרוב הרי שהמדינה היא שתירש את כל זכויותיו של המנוח.

המבקש שעזבונו יחולק באופן שונה מדיני הירושה יכול לערוך צוואה באופן חוקי כך חלוקת הירושה תהיה לפי רצונו בצוואה ולא לפי דיני הירושה הקבועים.

אך לפעמים מחוסר ידע המנוח כותב צוואה ללא עדים ואז מתעוררת השאלה האם צוואה בלי עדים נחשבת כצוואה או שאין לה כל תוקף.

צוואה ללא עדים בכתב יד

למעשה ניתן לכתוב צוואה באחת מארבע אפשריות שונות כאשר בכל צוואה ישנה התייחסות האם צוואה ללא עדים כשרה.

הצוואה הראשונה והקלה לעשות הוא צוואה בכתב ידו של המוריש, כלומר המוריש כותב את כל הצוואה בכתב ידו בו הוא מפרט למי הוא נותן את הדירה ולמי הוא מוריש את השאר הנכסים.

צוואה זו למרות שהיא נעשית ללא עדים היא כשרה ובלבד שאכן כל תוכן הצוואה וכן התאריך יהיו בכתב ידו של המצווה ולצוואה זו תתווסף חתימתו של המצווה.

למרות שאכן צוואה זו כשרה וחלוקת העזבון תתבצע בהתאם למפורט בצוואה זו, המלצתי שלא לערוך צוואה בכתב יד, כיון שניתן לתקוף את כשרותה של הצוואה בטענות שהמצווה לא היה צלול בדעתו, או שהמצווה לא הבין את משמעות הדברים, כאשר במקרה זה לא יהיה ניתן לתמוך בכשרות הצוואה, שכן הצוואה היא ללא עדים.

צוואה בעדים

אפשרות נוספת לעריכת צוואה היא עריכת צוואה בדפוס עם חתימה של עדים, כלומר במקום שהמצווה יצטרך לכתוב את כל הצוואה בכתב, יהיה ניתן להכשיר בצוואה מודפסת אך עדים יחתמו עליה כי הם ראו שהמצווה חתם עליה בפניהם.

צוואה זו טובה יותר מאשר צוואה בכתב יד של המצווה, שכן ככל ותעלה טענה כנגד כשרותו של הצוואה, העדים יוכלו להעיד כי מדובר בצוואה כשרה.

צוואה בפני רשות

אפשרות נוספת ואולי הטובה מבין כולם היא עריכת צוואה בפני רשות כלומר בפני ערכאה שיפוטית או בפני נוטריון.

במקרה זה גם צוואה ללא עדים וגם צוואה שנכתבה בדפוס ללא כתב ידו של המצווה תהיה כשרה, ובלבד שהצוואה הובאה בפני רשות והרשות חתמה ואישרה שזה הוא צוואתו של המצווה.

המעלה הגדולה בצוואה זו היא שיהיה קשה עד מאוד לבטל צוואה זו שכן טענה כנגד כשרותה של הצוואה הינה למעשה טענה כנגד הרשות שחתמה ואישרה את הצוואה.

יחד עם זאת ככל ויש ראיות כי מדובר בצוואה פסולה בגלל שהמצווה לא היה צלול בדעתו או שהייתה עליו השפעה זרה, בית המשפט עשוי לבטל את הצוואה.

צוואת שכיב מרע

הצוואה הגרועה ביותר היא צוואת שכיב מרע, צוואה זו מוגבלת אך ורק למקרה בו המצווה היה חולה שכיב מרע או שהוא סבר שהוא נמצא במצב רפואי שכזה.

צוואה זו נעשית בעל פה בו השכיב מרע מה מצווה מה ברצונו שייעשה בעיזבונו ללא שתהיה חתימה של המצווה או של העדים.

המטרה לאפשר צוואה זו היא בכדי שהשכיב מרע שמתקשה לערוך צוואה תקינה בעדים ובכתב יד יוכל לערוך צוואה ללא עדים וללא חתימה.

הסיבה שמדובר בצוואה גרועה היא שכן בעוד שבצוואה בכתב יד המצווה ללא עדים לפחות יש ראיה כי אכן המצווה כתב צוואה רק שעולה השאלה על כשרותה של הצוואה, הרי שבצוואת שכיב מרע נצרך להוכיח שהייתה צוואה שכזו.

חלוקת ירושה כאשר יש צוואה ללא עדים

ככל וישנה צוואה ללא עדים שנפסלה עקב היותה צוואה פסולה, חלוקת הירושה בעיזבון תיעשה בהתאם לדיני הירושה כביכול אין צוואה.

המשמעות היא שלמרות שהמצווה רצה לחלק את עזבונו בצורה כל שהיא, הרי שחלוקת רכוש ועיזבון תיעשה בניגוד לרצונו, אלא בהתאם לדיני ירושה, כל זה רק בגלל שהמצווה כתב צוואה ללא עדים.

גם במקרה שלא נצרך עדים לצוואה כגון במקרה שהצוואה נכתבה בכתב ידו של המצווה, אלא שישנן טענות כנגד כשרותה של הצוואה, אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא צוואה, וחלוקת העיזבון תיעשה בהתאם לדיני הירושה הרגילים.

מכאן ניתן לראות את החשיבות הרבה לפני שאתם עורכים צוואה, להתייעץ עם עורך דין לירושה וצוואות שמכיר היטב את דיני הירושה והצוואות בכדי שהוא יוכל לערוך עבורכם צוואה תקפה לפי החוק.

חשוב להבין כי העלות הסמלית שתאלצו לשלם עבור עריכת צוואה תקינה שווה בהרבה מאשר להותיר את בני המשפחה רבים על כשרותה של הצוואה בגלל שנפל בה פגם כל שהוא.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות במשמורת משותפת

אקטואר גירושין

אקטואר גירושין נצרך במקרה שיש לבני הזג נכסים שהם צברו במהלך שנות הנישואין, ולא ברור מה ההיקף של הנכסים של כל אחד מבני הזוג שנצבר

קרא עוד »
התמודדות עם בעל קמצן

התמודדות עם בעל קמצן

התמודדות עם בעל קמצן אינה פשוטה כלל וכלל בפרט במקרה שלבעל יש אפשרות כלכלית לחיות בחיי רווחה נאותים, אך הוא בגלל קמצנותו מסרב לספק את

קרא עוד »
דילוג לתוכן