גבר עגון – מהי עגינות לגבר?

גבר עגון

האם יש גבר עגון? עגינות לגבר היא דבר שקיים או שהעגינות היא רק מנת חלקה של האישה? כיצד ניתן להתמודד במקרה של גבר עגון ככל ואכן ניתן להתמודד עמה? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

האם יש גבר עגון?

לא פעם נדמה לחלק מהזוגות כי התופעה של העגינות היא דווקא כאשר האישה עגונה, אבל לגבר אין כל מושג של עגינות.

ישנם לא מעט ארגוני נשים שדואגים לפרסם פרסומים על עגינות נשים אך הם ממעטים לפרסם פרטי מידע עדכניים על עגינות הגבר.

אך מנתונים שהנהלת בתי הדין הרבניים מפרסמת עולה כי המצב הוא שונה לגמרי, מספר הגברים העגונים הינו גבוה בהרבה מאשר עגינות של נשים.

למרות שלגבר עגון ישנן פתרונות שאין לנשים עגונות, אך עדיין ניתן לומר כי התופעה של הסרבנות דווקא מצויה יותר בנשים סרבניות מאשר גברים סרבנים, כך שחשוב ללמוד היטב כיצד ניתן להתמודד כאשר יש גבר עגון.

מקרים של עגינות לגבר

כשאנו מדברים על מקרה של גבר עגון אנו צריכים להבחין בין שני מצבים, האחד כשהאישה ברחה או נעלמה ואין כל אפשרות לאתר את האישה, דבר שגורם שהגבר אינו יודע אם הוא עדיין נשוי לאישה או שמא הוא כבר אלמן.

המקרה השני, הוא במקרה בו הגבר הגיש תביעת גירושין ואף הציג בפני בית הדין הרבני עילות גירושין אך האישה נותרת עקשנית בדעתה כי היא מסרבת להתגרש.

בשני המקרים הללו למעשה אין לגבר אישה שהוא יכול לחיות עמה ולכן הוא גבר עגון, אך ישנו הבדל משמעותי בין המקרים.

כשהאישה ברחה ונעלמה ולא ידוע מה עלה בגורלה, הרי שהגבר יזכה לקבל היתר נישואין לאישה שנייה בצורה מהירה יותר מאשר האישה נמצאת לפנינו ומסרבת לקבל את הגט, גם אם סירובה הוא ללא כל הצדקה והגיון.

שחרור גבר עגון

ככל וישנה עגינות לגבר ישנן שתי אפשרויות שונות כיצד ניתן להשתחרר מכבלי העגינות.

האפשרות הראשונה היא הגשת בקשה להטלת צווי הגבלה כנגד האישה הסרבנית לקבל את הגט בדיוק כשם שהאישה יכולה להטיל צווי הגבלה כנגד בעל שמעגן את האישה למרות שישנה החלטה שיפוטית שהוא חייב לתת את הגט.

האפשרות השנייה היא הגשת בקשה לבית הדין להיתר נישואין אישה שנייה, כלומר שיהיה באפשרות של הגבר להינשא לאישה נוספת מלבד האישה הסרבנית.

שני אפשריות אלו ייכנסו לתוקף רק לאחר שנשיא בית הדין הרבני הגדול יישמע את טענות האישה ויאמץ את החלטת בית הדין.

כך שלמרות שלגבר ישנן שתי אפשריות כיצד להשתחרר מכבלי העגינות, אך למעשה מדובר בפרוצדורה ארוכה ומתישה, שכן יש צורך באישור של בית הדין הרבני ובאישור נשיא בית הדין הרבני הגדול.

אישה עגונה – עגינות לאישה

תופעת הסרבנות וממילא תופעת העגינות היא גם כאשר הגבר מעגן את האישה ומסרב לתת לה את הגט.

עגינות זו במובן מסוים קשה מאשר עגינותו של הגבר, שכן בעוד שגבר שיהיה עם בת זוג בזמן הנישואים עם האישה הדבר ישפיע אולי על תביעת כתובה, אך הילדים שיהיו לו מהאישה השנייה גם ללא היתר נישואין, לא יהיו ממזרים.

לא כן אישה עגונה שבעלה מסרב לתת לה את הגט עלולה למצוא את עצמה כשאין לה כל אפשרות לקיים מערכת יחסים עם גבר אחר, ואם היא תיעשה כן, הילדים שיהיו לה יהיו אסורים להתחתן עקב ממזרותם.

בנוסף, אישה אינה יכולה לקבל היתר להינשא עם גבר אחר כאשר היא נשואה לגבר אחד, היתר זה לא יכול להתקבל גם לא כאשר נשיא בית הדין הרבני הגדול ינסה למצוא לה היתר, כך שהאישה תמצא את עצמה עגונה אשר נאלצת לחכות עד שהגבר יסכים ברוב טובו לתת את הגט.

אמנם צריך לציין כי מדובר במקרים קיצוניים בלבד, שכן לבית הדין הרבני ישנה סמכות לתת צו עיכוב יציאה מהארץ וכן הגבלות נוספות כנגד הבעל שמעגן את האישה, כך שהוא יסכים לתת את הגט בלית ברירה והאישה לא תישאר עגונה.

עגינות אישה בבריחת הבעל

המקרה החמור של עגינות האישה הוא כאשר הגבר ברח מהארץ ונעלמו עקבותיו, במקרה זה אין אפשרות להטיל צווי הגבלה, שכן הגבר אינו שוהה בישראל.

אפשרות של התרת נישואין גם הוא אינו עומד על הפרק, שכן כפי שכבר הסברנו לא שייך להתיר לאישה להשיא גבר נוסף.

במקרה זה בית הדין הרבני עשוי לעשות שימוש ביתר של "הפקעת קידושין" כלומר בית הדין ימצא מקור הלכתי עליו יהיה ניתן להסתמך בכדי להתיר את הנישואין, כך שבני הזוג לא ייחשבו כנשואים, ולא יהיה צורך בגט.

התרה זו של הפקעת נישואין לא תיעשה בנקל ועליכם להציג אסמכתאות הלכתיות מתאימות בכדי לקבל היתר זה.

אל תהססו לפנות טוען רבני לגירושין הבקיא בדין העברי בכדי שהוא יסייע לכם לצאת מעגינות בין אם המדובר בעגינות לגבר ובין אם מדובר בעגינות לאישה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן