מדוע טוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט?

כמה עולה הסכם ממון

רבים תמהים מדוע טוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט ואילו בבית דין רבני הוא יכול לייצג? מה עושים במקרה בו ישנם הליכים גם בבית דין רבני וגם בבית משפט לענייני משפחה?

בכדי שנוכל לתת לשאלות אלו מענה יש צורך להקדים מה הוא בכלל טוען רבני ובמה הוא שונה מעורך דין, ורק לאחר מיכן נוכל להבין טוב יותר מדוע טוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט

טוען רבני טוב – קווים לדמותו

כולם בוודאי מכירים מה הוא עורך דין למשפחה אך לא כולם יודעים מה הוא טוען רבני לגירושין.

טוען רבני הוא דומה לעורך דין בכך שהוא מוסמך מבחינה חוקית לייצג את בני הזוג בבית הדין הרבני בכל הליך שמתנהל בפני בית דין רבני כגון תביעת גירושין, או תביעת מזונות ומשמורת ילדים.

הסמכה זו ניתנת לטוען רבני רק לאחר שהוא עבר סדרה של מבחנים בכתב ובעל פה מטעם הנהלת בתי הדין הרבניים והוא קיבל רישיון מיוחד לעסוק במקצוע זה.

אלא שכמו שישנם עורכי דין למשפחה סבירים וישנם עורכי דין למשפחה מומלצים, כך גם במקצוע של טוען רבני ישנם טוענים רבניים סבירים וישנם טוענים רבנים מומלצים.

לכן קיימת חשיבות רבה לערוך בדיקה ובירור מי הוא טוען רבני מומלץ, בכדי שלא ליפול חלילה בפח בייצוג כושל.

בירור זה ניתן לעשות על ידי קריאת ביקורות בגוגל או על ידי המלצות מחברים ומכרים, וכמובן על ידי התרשמות פיזית עם הטוען הרבני אותו אתם מבקשים לשכור.

טוען רבני מייצג את כל המגזרים

לא פעם אני נתקל בשאלה האם טוען רבני מסכים לייצג גם נשים או האם טוען רבני מייצג רק במגזר הדתי או שהוא מייצג גם במגזר הכללי.

שאלה זו נובעת בגלל שישנה תפיסה שהסיבה שטוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט הוא בגלל שטוען רבני הוא רב, ולא מתאים שרב יופיע בבית משפט.

אך מדובר בטעות ובחוסר הבנה לתפקידו של הטוען הרבני, שכן הטוען הרבני אינו משמש בבית הדין הרבני כדמות של רב, אלא כדמות של מייצג בדיוק כמו עורך דין, לכן אין כל בעיה לטוען רבני לייצג נשים או לייצג זוגות מהמגזר הכללי.

הסיבה שטוען רבני נקרא טוען רבני הוא אינו בגלל שטוען רבני הוכשר להיות רב, אלא הוא משום שהוא טוען בבית דין רבני.

אז למה בעצם טוען רבני אינו יכול לייצג בבית המשפט?

לאחר שהסברנו כי טוען רבני זהה במקצועו לעורך דין אכן עולה השאלה מדוע טוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט.

התשובה לכך שלמרות שהטוען הרבני למד ועמד בהצלחה במבחנים רבים, הרי שהמבחנים עוסקים בעיקר בנושאים הקשורים לדיני משפחה בבית דין רבני כגון תביעת כתובה, אך הוא אינו מתמקד בסדרי הדין של בית המשפט למשפחה.

אם כי יש לציין כי ביחס לדין המהותי, הדין הנוהג בבית הדין הרבני ובית המשפט למשפחה הם זהים, שכן בית המשפט למשפחה מחויב לדון בתביעת מזונות ילדים בהתאם לדין העברי, ואילו בתביעת חלוקת רכוש בית הדין הרבני מחויב לדון לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג.

אך בסדרי הדין כגון מועדי הגשת כתב הגנה ודברים נוספים הקשורים לפרוצדורה ישנם הבדלים בין בית הדין הרבני לבית המשפט, והטוען רבני שאינו בקיא בסדרי הדין בבית המשפט למשפחה אינו מוסמך להופיע בבית משפט.

יחד עם זאת ככל ומדובר בבקשה לבטל צו הגנה שניתן מעמד צד אחד או סעדים אחרים דחופים, בית המשפט עשוי לשקול בחיוב את הופעתו של הטוען הרבני באולם בית המשפט בפרט שהטוען הרבני מייצג בהליכים השונים בבית הדין הרבני.

מה כדאי יותר, טוען רבני או עורך דין?

לאחר שראינו כי טוען רבני אינו יכול לייצג בבית משפט למשפחה ישנם שיאמרו שאם כן עדיף לקחת עורך דין למשפחה.

מדובר בשיקול חשוב בפרט אם חלק מההליכים מתנהלים בבית המשפט למשפחה, אך צריך לדעת כי קיים שיקול נוסף שדווקא תומך בשכירת מייצג טוען רבני.

טוען רבני בניגוד לעורך דין כל התמחותו הוא אך ורק דיני משפחה בבית הדין הרבני, כלומר שהטוען הרבני עבר סדרה ארוכה של מבחנים במשך זמן רב אך ורק על דיני משפחה בבית הדין הרבני.

לעומת זאת עורך דין גם אם הוא למד את דיני המשפחה במהלך התואר למשפטים, הרי שמדובר בקורס אחד לכל אחד לכל היותר.

כך שברור שלטוען רבני יש ידע מקיף ורחב יותר מאשר עורך דין למשפחה ממוצע, שמכיר נושאים נוספים, אך יהיה לו קשה להתמודד בבית הדין הרבני בפרט אם עולה שאלה הלכתית.

כיום עורכי דין מובילים בתחום של דיני משפחה מתייעצים עם טוען רבני בפרט בסוגיה סבוכה הקשורה לגט מעושה או נושאים מורכבים אחרים.

סיכום

המלצתי, ככל ויש לכם הליכים שמתנהלים רק בבית הדין הרבני הרי שיש להעדיף לשכור את שירותיו של הטוען הרבני.

וככל ואתם מנהלים הליכים רק בבית משפט למשפחה, הרי שעדיף לשכור את שירותיו של עורך הדין.

ככל ומדובר בהליכים אשר חלקם מתנהלים בבית דין רבני וחלקם בבית המשפט למשפחה, מומלץ לשכור את שירותיו של משרד אשר יש בו גם טוען רבני וגם עורך דין.

משרדינו מספק סיוע לזוגות בבית הדין הרבני על ידי טוען רבני, וסיוע בבית המשפט למשפחה על ידי עורך דין למשפחה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חלוקת רכוש בגירושין

איך מתגרשים יפה?

איך מתגרשים יפה בלא שהדבר יגרום נזק לילדים, הוא החלום של כל בני זוג שמבקשים להתגרש בצורה מכובדת. הדבר הוא ישים, אבל צריך לדעת שלא

קרא עוד »
איך להתגרש בקלות

איך להתגרש בקלות?

איך להתגרש בקלות בלא שתאלצו להתמודד עם דיונים אין סופיים בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה? להתגרש בקלות יש לכך יתרון גם בחסכון הכספי

קרא עוד »
דילוג לתוכן