אישה עגונה או אישה מסורבת גט – מה זה אומר?

איך להתגרש בלי לפגוע בילדים?

מקרה של אישה עגונה אינו דומה למקרה בו אישה מסורבת גט, אך למרות זאת אנו נתקלים בהרבה מקרים בהם חל בלבול אצל חלק מהזוגות אשר אינם יודעים להבחין בין עגינות לסרבנות גט.

במאמר זה נעשה סדר ונבחן מתי אישה תהיה מעוגנת ומתי אישה נחשבת למסורבת גט, וכמובן נעמוד כיצד יהיה ניתן להתגבר על העגינות וסרבנות גט.

מה זה אישה עגונה?

האישה מותרת להינשא לגבר אחר רק כאשר הבעל נתן לאישה גט או שהבעל מת, אך לפעמים הבעל נסע לחו"ל והוא איבד כל קשר עם בני המשפחה, במצב זה לא ניתן לדעת מה עלה בגורלו של הבעל.

דבר זה נפוץ יותר כאשר ישנה מלחמה בין צבאות והבעל יצא להילחם בחזית ומשם הוא לא חזר, לא ידוע האם הבעל נפל בשבי, מת, או שברח ונעלמו עקבותיו.

במקרה זה האישה מוגדרת בהלכה אישה עגונה, כאשר מצד אחד לאישה אין את בעלה שנעלם, ומאידך היא אינה יכולה להתחתן עם בעל אחר, כיון שגורלו של הבעל לוטה בערפל.

יש לציין כי קיים רק מקרה בו אישה מעוגנת, אך במקרה בו נעלמו עקבותיה של האישה, הבעל לא ייחשב כבעל עגון.

הסיבה לכך היא שבעוד שהאישה אינה יכולה להינשא עם גבר נוסף לבעל אליו היא נשואה, הרי שהבעל יכול להינשא לאישה נוספת ככל וישנו היתר של נשיא בית הדין הרבני הגדול, כך שבמקרה בו הבעל מעוגן, יהיה ניתן להתיר את נישואיו, על ידי היתר נשיא בית הדין הרבני הגדול. 

הפתרונות לאישה עגונה

לאור העובדה כי אישה עגונה הינה אישה אומללה אשר עתידה לא ברור, שכן ישנו חשש שהאישה תצטרך להיות עגונה כל ימי חייה, ישנם פתרונות הלכתיים להקל עליה.

בין הפתרונות הוא גמישות בדיני הראיות, כך שלמרות שלפי הדין העברי יש צורך להוכיח דבר על ידי שני עדים כשרים, הרי שבכדי להתיר את עגינותה של האישה יהיה ניתן להסתפק בעד אחד שאינו כשר.

כמו כן גם במקרה שאין כל עד יהיה ניתן להתיר את נישואי האישה על פי הסתברות שהבעל אכן מת והוא לא ישוב עוד.

ישנם מקרים קיצוניים שבתי הדין הרבניים עשו שימוש בכך שביטלו את הקידושין הראשונים, כאשר בכך למעשה מתברר שהאישה מעולם לא הייתה נשואה לבעל.

יחד עם זאת צריך לציין כי התרת נישואי אישה עגונה אינו דבר של מה בכך, שכן תמיד יש את החשש שלפתע הבעל יחזור כשהוא בריא, ואז נישואי האישה עם גבר זר יתברר כנישואין אסורים, והדבר עלול להוביל להשלכה חמורה של פסול בכשרות הילדים מהנישואין השניים.

 אישה מסורבת גט

עד כעת עסקנו במקרה של אישה עגונה, אך יש מקרה בו הבעל לא ברח אלא הוא לפנינו, אך למרות זאת הוא סרבן גט ואינו מוכן לתת את הגט בכל מחיר.

הסיבה לסרבנות גט יכולה להיות בגלל סחיטה כספית שהבעל מנסה לסחוט את האישה, או בגלל שהבעל באמת ובתמים מאמין בבקשה לשלום בית, אך בכל מקרה האישה מוצאת את עצמה מסורבת גט.

סרבנות גט יכולה להיות רק לאחר שהאישה הציגה עילת גירושין אשר בעקבותיה בית הדין הרבני אימץ את עמדת האישה וחייב את הבעל לתת את הגט, אך הבעל מסרב לעשות זאת.

גם במקרה זה עומדת לבעל את הזכות להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול על החלטת בית הדין הרבני האזורי שחייב אותו לתת גט.

במקרה זה סרבנות הגט תהיה רק אם בית הדין הגדול אימץ את עמדת בית הדין הרבני האזורי.

בכל מקרה סרבנות גט יכולה להיות בעיקר על ידי בעל שלא נותן את הגט, שכן ככל ומדובר במקרה בו האישה מסרבת לקבל את הגט, הרי שבפני הבעל ישנה אפשרות להתחתן עם אישה נוספת על ידי היתר נישואין של נשיא בית הדין הרבני הגדול.

פתרונות לסרבנות גט

בעוד שהפתרון לאישה עגונה נעוץ בכך שאנחנו צריכים לתלות שהבעל מת ולכן האישה מותרת, הרי שבסרבנות גט שהבעל נמצא לפנינו אין מקום להתיר את נישואי האישה משום שהבעל מת.

במקרה כזה לפעמים הצעה של הסכם גירושין הוגן יכול לסיים את הסאגה המשפטית, אך לפעמים הבעל ממשיך להתעקש למרות הסכמת האישה לוותר על זכויותיה.

כאשר זה הוא המצב הרי שהדרך להתרת האישה הוא בכך שנאלץ ונכפה את הבעל לתת את הגט למורת רוחו, ובכך תהיה האישה מותרת להינשא לגבר אחר.

בין הסנקציות שיהיה ניתן להטיל כנגד הבעל סרבן הגט הוא צו עיכוב יציאה מהארץ, שלילת רישיון נהיגה, שלילת קצבאות מביטוח לאומי, ובמקרים קשים אף יותר יהיה ניתן להענישו במאסר למשך תקופה ארוכה.

לרוב לאחר הטלת סנקציות אלו הבעל יישבר והוא ייתן את הגט לאישה, אך במקרים מעטים הבעל יעמוד בעקשנותו ובסרבנות הגט ולא ייתן לאישה את הגט המיוחל.

במקרה זה מומלץ להתייעץ עם טוען רבני לגירושין הבקיא היטב בדין העברי בכדי שהוא ינסה למצוא עבורכם פתרון הלכתי יצירתי למנוע מכן את המשך הנישואין.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות במשמורת משותפת

מזונות בהורות משותפת

מזונות בהורות משותפת הינו נושא מאוד חשוב לבני הזוג שמבקשים לדעת כמה עולה מזונות לילד אחד כשיש הורות משותפת,  בין אם בני הזוג מנהלים תביעת

קרא עוד »
גירושין ברבנות בהסכמה

גירושין בהסכמה ברבנות

גירושין בהסכמה ברבנות או בבית משפט הינו הליך מהיר ופשוט יותר מהליך גירושין שלא בהסכמה בו בני הזוג מנהלים הליכים ארוכים ומתישים ובעיקר הליכים הכרוכים

קרא עוד »
דילוג לתוכן