מינימום מזונות לילד

מתי משלמים תשלום מזונות

האם אפשר לשלם רק מינימום מזונות לילד? מתי האב ישלם מזונות לילד נמוכים ומתי הוא ישלם דמי מזונות גבוהים? האם יש הבדל בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה בכל הקשור לגובה דמי המזונות? על שאלות אלו ועוד במאמר שלפנינו.

מתי משלמים מינימום מזונות לילד

כשהערכאה השיפוטית באה להכריע על גובה דמי מזונות לילד, האם לחייב את האב לשלם מינימום מזונות לילד או דמי מזונות גבוהים, הם יישקלו מספר שיקולים.

השיקול המשמעותי ביותר הוא היקף הסדרי הראיה שיש בין האב לילד, ככל והסדרי הראיה שיש לאב עם הילד היא בהיקף נמוך יותר, כך האב ישלם דמי מזונות גבוהים יותר, ואילו במקרה שיש משמורת משותפת, הרי ששתלום דמי המזונות יהיה נמוך יותר.

מסיבה זו אנו נראה אבות רבים שמבקשים לשלם מזונות מינימום לילד, כשהם יגישו תביעה למשמורת משותפת, ואילו אימהות דווקא יבקשו שהאב יראה הסדרי ראיה נמוכים, כאשר במקרים קשים הם יעשו ניכור הורי על ידי הגשת תלונות שווא במשטרה כביכול האב מסוכן ואינו ראוי לגדל את הילד.

פרמטר נוסף שישפיע על גובה דמי המזונות הוא גובה ההכנסות של ההורים, ככל והאב משתכר בשכר נאה יותר, כך דמי המזונות שהוא ישלם יהיה גבוה יותר, ואילו במקרה שהאם מרוויחה שכר גבוה והאב משתכר בשכר נמוך, הרי שתשלום דמי המזונות יהיה נמוך יותר.

ההבדל בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט למשפחה

חשוב לתת את הדעת לפני שאתם מגישים תביעת מזונות ילדים האם כדאי להגיש את תביעת המזונות בבית הדין הרבני לבית המשפט לעני משפחה,.

אינכם יכולים להסתמך על כך שככל והחלטה של בית הדין הרבני לא תמצא חן בעינכם שתגישו ערעור בבית המשפט למשפחה, שכן כנגד ההחלטה של בית הדין הרבני האזורי ניתן להגיש אך ורק ערעור לבית הדין הרבני הגדול.

ההבדל בין בית הדין הרבני לבית המשפט לעניני משפחה נעוץ בעיקר בפרמטר השני של גובה ההכנסות בכדי לקבוע האם תהיה מינימום מזונות לילד או לא.

בעוד שבית הדין הרבני לא ייתן הרבה משמעות לגובה ההכנסות, ולכן הוא עשוי לחייב את האב שמשתכר בשכר מינימום בדמי מזונות גבוהים, הרי שבית המשפט למשפחה יותר מתחשב בגובה ההכנסות.

צריך לתת את הדעת, שהדבר עשוי לפעול גם בכיוון הפוך במקרה בו האב עשיר, שכן בעוד שבבית הדין הרבני הוא יתחייב בדמי מזונות סבירים, הרי שבבית המשפט לענייני משפחה הוא עשוי להתחייב בדמי מזונות מופרזים.

גם בפרמטר הראשון של היקף הסדרי השהות ישנה השפעה האם האב ישלם מינימום מזונות לילד.

בעוד שבבית המשפט לענייני משפחה לא יחייבו את האב לשלם מזונות במשמורת משותפת, הרי שבבית הדין הרבני הוא עשוי לשלם סכום מינימום.

הבדלי הפסיקה בין הערכאות השונות יוצר מרוץ סמכויות קשה כאשר כל אחד מבני הזוג מבקש לקנות סמכות בערכאה הנוחה לו בהכרעותיה.

כמה זה מינימום מזונות לילד

ככל ונקבע שהאב ישלם רק מינימום מזונות לילד יתקיים וויכוח לא פשוט בין האב לאם מה הוא המינימום שצריך לשלם לילד.

לשאלה זו אין הכרעה ברורה וחד משמעית, כאשר ישנם הבדלים בין הדיינים והשופטים והדבר משתנה בכל מקרה לגופו.

באופן כללי ניתן לומר שבבית הדין הרבני דמי המזונות הנמוכים ביותר שייפסקו לאב במשמורת משותפת לא תהיה פחות משש מאות שקלים, כאשר גם סכום זה הינו ברף המינימלי ביותר.

סכום זה לרוב לא יכלול תשלום עבור הוצאות מדור ככל והאישה שוכרת דירה, וכן תשלום עבור מחציות הוצאות חינוך ורפואה.

גם במקרה שהאב יושב בכלא ואין לו אפשרות לשלם כסף, בתי הדין יחייבו את האב לשלם כסף מתוך הנחה שהאישה תוכל לקבל את הכסף מביטוח לאומי.

מתי האב לא ישלם אפילו מינימום מזונות לילד

ישנם מקרים בהם גם בית הדין הרבני ייקבע כי האב לא ישלם אפילו מינימום מזונות לילד למרות שהאב הינו עשיר.

המקרה הנפוץ הוא במקרה בו האם מסרבת לקיים את הסדרי הראייה שנקבע על ידי בית הדין הרבני בטענות שווא, או כאשר האם מסיתה את הילד לדבר בצורה שאינה מכובדת כנגד האב.

תופעה זו נקראת בשפה המשפטית ניכור הורי, כאשר גם במקרה זה ישנן דרגות שונות של חומרה, כאשר המקרה החמור ביותר הוא ניתוק מוחלט בין האב לילד.

בית הדין הרבני שיבחין בתופעה זו בתחילה יתרה באישה לחדול מהמשך ניתוק הקשר בין האב לילד, אך ככל והדבר לא יועיל והאישה תמשיך לעשות ניכור הורי ותפגע בקשר של הילד עם האב, בית הדין עשוי לשלול מהאישה לקבל את דמי המזונות.

במקרה שהאישה תמשיך להערים קשיים למרות שלילת דמי המזונות, בית הדין הרבני ימנה עובדת סוציאלית בכדי לבחון האם יש אפשרות לשלול מהאם את המשמורת ולהעבירו לידי האב.

אין ספק כי מדובר בתופעה שאינה שכיחה במיוחד, אך ככל וכל והסנקציות וההתראות לא הועילו, הרי שבית הדין בהחלט עשוי להשתמש גם בסנקציה זו.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך בוחרים טוענים רבניים

מה צריך להביא לגירושין ברבנות

במאמר זה נסביר מה צריך להביא לגירושין ברבנות כשהגירושין מתבצע בהסכמה, ומה צריך להביא לרבנות כשהגירושין מתבצעים שלא בהסכמה, מדובר בשני הליכים שונים ולכן יש

קרא עוד »
מזונות במשמורת משותפת

סכום מזונות מקסימלי

האם יש סכום מזונות מקסימלי ומזונות מינימליים? לפי מה ייקבע מה יהיה גובה דמי המזונות שהאב יצטרך לשלם לאם? האם ישנה משמעות האם התביעה למזונות

קרא עוד »
אישור הסכם גירושין ברבנות או בבית משפט?

מתי זו מצווה להתגרש?

מתי מצווה להתגרש ומתי יש חובה להתגרש? מה עושים במקרה בו יש מצווה להתגרש ואחד מבני הזוג מסרב להתגרש? מי יכול לקבוע שיש מצווה להתגרש?

קרא עוד »
דילוג לתוכן