בית דין רבני לעינייני משפחה וגירושין

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

במאמר זה נסביר מתי יש לגשת למזכירות בית דין רבני ומתי ניגשים לרבנות? כיצד תוכלו לדעת לאיזה בית דין עליכם לפנות? האם ניתן לבחור את הדיין שיישב בבית הדין הרבני?

בית דין רבני או רבנות

רבים מהזוגות שנמצאים במשבר בחיי הנישואין מתבלבלים בין הרבנות לבין בית דין רבני, כשהם אינם יודעים לאן יש לפנות, טעות זו נפוצה לאור העובדה כי כל בני הזוגות נישאו דרך רב מטעם הרבנות שסידר להם את הנישואין.

אלא שהרבנות אינה יכולה לגרש את בני הזוג אלא רק להשיא את בני הזוג, הסמכות היחידה לגרש מסורה אך ורק לבית הדין הרבני.

כך שלמעשה ניתן לומר שהנישואין מבוצעים ברבנות, ואילו הגירושין מבוצעים בבית הדין הרבני.

החריג לכלל זה, הוא במקרה בו עולה שאלה האם ניתן להשיא את בני הזוג כדת משה וישראל בגלל חשש "ממזרות", או בגלל חשש שאחד מבני הזוג אינו יהודי, כשבמקרה זה הרבנות מפנה את בני הזוג לבית הדין הרבני שיברר את כשרות הנישואין, וככל ויתקבל אישור מבית הדין הרבני, הרי שהרב מהרבנות יוכל להשיא את בני הזוג.

בית דין רבני או בית משפט לעניני משפחה

לאחר שהבנו כי למרות שהנישואין התבצעו ברבנות, הרי שהרבנות אינה מוסמכת לגרש את בני הזוג, עולה השאלה האם ניתן להתגרש בבית המשפט לעניני משפחה?

התשובה לכך שככל ומדובר אך ורק בשאלות הקשורות לטקס הגירושין, כגון האם ישנן עילות גירושין, או שניתן לעשות שלום בית, הרי ששאלה זו יכולה להיות מוכרעת רק בבית דין רבני.

לא כן אם עולה שאלות הכרוכות לענייני הגירושין כגון כמה משלמים מזונות, האם תהיה הורות משותפת או שהאם תהיה משמורנית מלאה, שאלות אלו יכולות להיות מוכרעות או בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

כשההחלטה הסופית מי יכריע בתביעות אלו האם בית הדין הרבני או בבית המשפט, מסורה למי שהגיש הראשון בקשה ליישוב סכסוך.

ישנה חשיבות לתפוס הראשון את הסמכות שכן התוצאה שתינתן בערכאות השונות יכולות להיות שונות.

כך לדוגמה בעוד שבבית המשפט לענייני משפחה לא משלמים מזונות במשמורת משותפת, הרי שבית הדין הרבני סבור כי האב חייב לשלם מזונות מינימליים במשמורת משותפת.

דוגמה נוספת מצויה בתיק חלוקת רכוש, כך שבעוד שבית המשפט לענייני משפחה יכניס לחישוב איזון משאבים גם את ה"מוניטין אישי", הרי שבית הדין הרבני יכניס רק זכויות פנסיוניות.

באיזה בית דין פותחים תיק גירושין

בישראל קיימים מספר בתי דין רבניים מהצפון ועד לדרום אך היכן תדעו באיזה בית דין רבני לפתוח את תביעת הגירושין?

התשובה לכך כי יש לפתוח את התיק באזור הקרוב למקום המגורים האחרון של בני הזוג, כך לדוגמה אם בני הזוג התגוררו בתל אביב ולאחר מיכן כל אחד עבר להתגורר אצל הוריו, הרי שיש להגיש את תביעת הגירושין בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב.

במקרים מסוימים שקיים קושי מיוחד לאחד מבני הזוג להתנייד לעיר אחרת, ניתן להגיש בקשה מנומקת להעביר את התביעה לבית דין קרוב לאזור מגוריכם.

ככל ומדובר בבקשה ללא הסכמת שני בני הזוג, הסיכוי שבית הדין יאשר את העברת מקום ההתדיינות אינה גבוהה במיוחד, אך בהחלט ניתן לשקול להגיש בקשה זו.

מי הוא הדיין שיכריע בתביעה שלכם

הדיינים שיושבים לדון בבית הדין הרבני הם דיינים שנבחרו על ידי וועדה הממונה על בחירת הדיינים, כשהמינוי של הדיינים הוא עד לפרישתם לגמלאות.

אין אפשרות לבני הזוג לבחור איזה דיין ישפוט וידון אותם אלא בחירת הדיין תיעשה באופן אקראי לגמרי על ידי המחשב.

כאשר יש עילה לפסול את הדיין כגון שיש לדיין קירבה משפחתית עם אחד מבעלי הדין או שהתגלה אצל הדיין משוא פנים לטובת אחד מבעלי הדין יהיה ניתן להגיש בקשה לפסלות הדיין.

מדובר בבקשה חריגה אשר לרוב לא תתקבל על ידי הדיין, אך גם במקרה והדיין החליט שלא קיים משוא פנים, או שהקרבה המשפחתית אינה מונעת אותו מלדון בהמשך התביעה, הרי שתוכלו להגיש ערעור על פסק דין של הדיין.

מי מייצג בבית הדין הרבני

את תביעת הגירושין אתם יכולים להגיש לבד ללא כל סיוע של טוען רבני או עורך דין, אך האם הדבר הזה נכון עבורכם? כנראה שלא.

אלא שבעוד שבבית המשפט לענייני משפחה ניתן לקבל את הסיוע רק של עורך דין למשפחה, הרי שבבית הדין הרבני ניתן להיעזר בטוען רבני או בעורך דין.

היתרון הגדול של טוען רבני לגירושין הוא בכך שהוא מכיר טוב יותר מעורך דין את הנושא ההלכתי על פיו דנים בית הדין הרבני.

טוען רבני יהודה אבלס מעניק סיוע ועזרה גם לעורכי דין מובילים בתחום בכל הקשור לנושא ההלכתי כמו למשל מתי האישה מאבדת כתובתה.

אם גם אתם צריכים ייעוץ וייצוג בבית הדין הרבני אל תהססו ליצור קשר ולקבל את הזכויות המגיעות לכם לפי ההלכה והחוק.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך עובד תהליך גירושין

איך עובד תהליך גירושין?

איך עובד תהליך גירושין בהסכמה? ואיך עובד הליך גירושין שלא בהסכמה? והאם ניתן לעשות את תהליך הגירושין בבית משפט או רק בבית הדין הרבני? על

קרא עוד »
מזונות לילד נכה

מזונות לילד נכה

כמה משלמים מזונות לילד נכה? האם העובדה כי האם מקבלת גימלה מביטוח לאומי עבור הילד הנכה יוביל לכך שהאב ירוויח ולא ישלם מזונות עבור הילד

קרא עוד »
דילוג לתוכן