הגדלת מזונות ילדים

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הגדלת מזונות ילדים היא לא תביעה שניתן לעשותה בקלות, כשלשם כך יש צורך בעילות מיוחדות אשר יצדיקו הגשת תביעה שכזו.

בכל מקרה בו מוגשת תביעה להגדלת המזונות, עליכן לקחת בחשבון כי קיים סיכוי שהאב יגיש תביעה הפוכה של הפחתת מזונות, ולכן אם אתן לא בטוחות שאתן זכאיות לקבל הגדלת מזונות ילדים אל תמהרו להגיש את הבקשה.

במאמר זה נסקור מתי ניתן להגיש בקשה להגדלת המזונות ומתי עדיף להימנע מכך.

הגדלת מזונות ילדים שנקבעו בהסכם מזונות

כשאנו בוחנים האם יש מקום להגדיל את המזונות עלינו לבחון מאיזה סיבה נקבע דמי המזונות עד כה, שכן יש הבדל האם מדובר על מזונות שנקבעו בהסכם מזונות, לבין אם דמי המזונות נקבעו בהחלטה שיפוטית של בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה.

ככל ודמי המזונות אותם אתן מבקשות להעלות הוא מכוח הסכם מזונות, הרי שככל הנראה הסיכוי שלכם בבקשת הגדלת מזונות ילדים תהיה קשה יותר.

הסכם מזונות אמור לצפות את פני העתיד, כך שהצדדים שהחליטו להגיע להסכמות על גובה דמי המזונות לקחו בחשבון אפשריות שונות, ואם בכל זאת הם ערכו את ההסכם בלא להתנות ששינוי מסוים ישפיע על גובה דמי המזונות, הרי שניתן לקבוע כי ההסכמה כוללת גם את השינוי.

בנוסף לכך לא פעם האב מסכים לוותר על זכויות פנסיה בגירושין או על זכויות נוספות בגלל שמדובר בדמי מזונות מינימליים, כך שלא ייתכן מצב בו האם תקבל את הזכויות הכלכליות ולאחר מיכן היא תדרוש הגדלת מזונות.

אך יחד עם זאת ככל ומדובר בשינוי לא צפוי, או שמדובר בדמי מזונות שאינם מתאימים לספק את צרכי הילדים, ועולה חשש כי האם הסכימה לוותר על דמי המזונות רק בשביל לקבל את הגט המיוחל בכדי שהאב לא יהיה סרבן גט, הרי שניתן להגיש בקשה להגדלת המזונות.

הגדלת מזונות ילדים שנקבעו בהחלטה שיפוטית

במקרה וגובה דמי המזונות אינו מכוח הסכם מזונות שבני הזוג הסכימו ביניהם, אלא מדובר בהחלטה שיפוטית של בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה, הרי שבקשת הגדלת מזונות ילדים נעשית קלה יותר.

בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה שנתנו את החלטתם התייחסו לעובדות אשר היו בפניהם, אך ככל ונעשה שינוי בנסיות גם אם המדובר בשינוי לא גדול, הבר יכול להוות סיבה להגשת בקשה להגדלת דמי מזונות ילדים.

אין הדבר בהכרח מלמד כי הערכאה השיפוטית תמהר לפתוח את התיק מהתחלה ולנהל דיון של תביעת מזונות מחדש, אך שינוי אשר יש בו בכדי לשנות את ההחלטה עליה נשענה ההחלטה הקודמת, בהחלט ראויה היא להעלות לפתחה של  הערכאה השיפוטית.

שינוי בהסדרי ראיה – שינוי נסיבות מהותי

ישנם מספר שינויים בולטים המקנים לאם זכות להגיש בקשת הגדלת מזונות ילדים כשיש שינויים שייחשבו כשינוי נסיבות מהותי וישנם שינויים שאינם נחשבים כשינוי נסיבות מהותי.

השינוי הבולט ביותר הוא מקרה בו הסדרי הראיה של האב הצטמצם עד כדי כך שהוא כמעט נעלם, אין ספק שמזונות במשמורת משותפת תהיה פחותה מאשר מזונות באם משמורנית מלאה והאב זכאי לקבל הסדרי ראיה מופחתים.

אין כל הבדל האם הסיבה שהאב רואה את הילדים בהסדרי שהות פחותים יותר נובעת מסיבה שהאב אינו רוצה לפגוש את הילדים או בגלל שהדבר לא מתאפשר לאב.

בכל מקרה ככל והאם שוהה עם הילדים במשך זמן רב יותר במהלך השבוע הרי שבהכרח היא מוציאה עבור הילדים דמי מזונות גבוהים יותר, ולכן ניתן להגיש בקשה להגדיל את המזונות.

חשוב לציין שככל והסדרי הראיה עם האב הופחתו בגלל ניכור הורי, הרי שלא רק שהאישה לא תקבל מזונות גבוהים יותר, אלא הערכאה השיפוטית עשויה להטיל כנגדה סנקציות קשות עד כדי ביטול דמי המזונות כליל.

שינוי בהכנסות ההורים שינוי נסיבות לא מהותי

לא פעם אני נתקל באם שמבקשת לפתוח את תביעת מזונות ילדים במטרה להגדיל את מזונות הילדים בגלל שינוי בהכנסות ההורים.

צריך לדעת כי הערכאה השיפוטית לא תמהר להיעתר לבקשת הגדלת מזונות ילדים שנסמכת רק על שינוי בהכנסות, אלא אם כן מדובר בשינוי בהכנסות באופן קיצוני ומשמעותי.

הסיבה לכך שהערכאה השיפוטית לא תמהר לשנות את ההחלטה על דמי המזונות, נעוצה בכך שאם הערכאה השיפוטית תפתח את הדיון של דמי המזונות לאחר כל שינוי בהכנסת ההורים, הדבר יוביל לגל תביעות של הגדלת מזונות.

בניגוד לשינוי של הסדרי הראיה שהינו עובדה אשר לרוב אינה במחלוקת והדבר ברור, הרי שהכנסות ההורים הינו דינמי ומשתנה ובחלק מהמקרים היקף השכר לא ברור.

לכן רק במקרה וחל שינוי נסיבות מהותי כמו במקרה והאם חלתה ואינה יכולה לעבוד, או שהאב קיבל עבודה שמכניסה שכר גבוה יותר באופן משמעותי ניתן לקבל מזונות גבוהים יותר.

בכל מקרה כפי שניתן לראות בקשה להגדיל דמי מזונות ילדים אינה פשוטה כלל וכלל, ואם לא תעשו זאת בצורה נכונה אתן עלולות להיחשף לדחיית התביעה ובמקרים מסויימים אף בחיוב בהוצאות, לכן לפני שאתן מתחילות בהליך זה כדאי מאוד להתייעץ עם טוען רבני מומלץ.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חוק המזונות

חוק המזונות

חוק המזונות מסדיר כמה האב יצטרך לשלם עבור ילדיו כשהם קטנים, וכן הוא מסדיר כמה הבעל צריך לשלם לאישה בעודה נשואה, אך למעשה בחוק זה

קרא עוד »
איפה כדאי לפתוח תיק גירושין

איפה כדאי לפתוח תיק גירושין?

איפה כדאי לפתוח תיק גירושין ברבנות או בבית המשפט, זוהי השאלה שמטרידה את הזוגות שמבקשים להתגרש. ישנן שמועות שטוענות כי זכויות הגבר בגירושין הינם ברבנות

קרא עוד »
מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין הינו דבר בר השגה ובלבד שהדבר ייעשה בצורה נכונה ומקצועית. ישנם שסבורים כי לא ניתן לממש כתובה בגירושין, וישנם שסבורים שניתן לבצע

קרא עוד »
דילוג לתוכן