מזונות אישה גרושה

מזונות אישה גרושה

האם האיש צריך לשלם מזונות אישה גרושה? האם יש הבדל האם לאישה הגרושה יש ילדים או שאין ילדים? עקב הבלבול הרב שקיים אצל חלק מהזוגות ייחדנו מאמר שיעסוק בנושא מזונות אישה לאחר הגירושין.

מזונות אישה גרושה עם ילדים

ככל ולאישה הגרושה יש ילדים משותפים מהגרוש, הרי שלרוב כשנעסוק בתביעת מזונות אישה גרושה ההתייחסות תהיה למזוות הילדים של האישה הגרושה.

תביעת מזונות ילדים הינה תביעה שיכולה להיות בין בזמן שהאישה לא גרושה ובין בזמן שהאישה גרושה.

חיוב של האיש לשלם דמי מזונות ילדים אינו תלוי במעמד האישה האם היא גרושה אם לאו, אלא אך ורק בגיל הילדים ובהסדרי ראיה של הילדים עם האיש.

כלומר, ככל והאיש רואה את הילדים פחות, כך סביר להניח שדמי המזונות שהאיש יצטרך לשלם לאישה הגרושה יהיה גבוה יותר.

מאידך ככל והאיש רואה את הילדים בהסדרי ראיה מורחבים עד כדי משמורת משותפת, הרי סביר שהאיש לא ישלם מזונות כלל, ובכל מקרה דמי המזונות יהיו נמוכים משמעותית.

כמו כן לגילם של הילדים ישנה השפעה גם כן להיקף חיוב מזונות הילדים, שכן ככל ומדובר בילד קטן מגיל 6 הרי שחיוב האיש לפרנס את הילד הינו חוב אבסולוטי ללא קשר להיקף ההכנסות של שני ההורים.

אך ככל ומדובר בילד גדול מגיל 6, הרי שדמי מזונות הילדים ישתנה בהתאם להכנסות ההורים, כך שככל והאישה משתכרת בשכר נאה יותר מהאיש, הרי שהאיש ישלם דמי מזונות מינימליים.

בכל מקרה לאחר שהילדים בגירים, אין על האיש כל חובה לשלם מזונות אישה גרושה עבור הילדים.

מזונות אישה גרושה ללא ילדים

ככלל, תביעת מזונות אישה יכולה להיות רק במקרה שהאישה לא גרושה, אך לא ניתן להגיש תביעת מזונות אישה גרושה.

יתירה מכך, גם במקרה בו האישה לא גרושה אבל היא מבקשת להתגרש היא לא תהיה זכאית לקבל מזונות אישה.

חיוב האיש לשלם מזונות לאישה היא רק כל זמן שבני הזוג חיים בהרמוניה אחת ושניהם מבקשים להמשיך את חיי הנישואין, אך במקרה וחיי הנישואין מגיעים אל קיצם, האיש לא יהיה חייב לשלם מזונות אישה.

אך יחד עם זאת ככל והאיש הוא שגרם לפירוק התא המשפחתי בגלל בגידה, או אלימות כלכלית, הרי שהאיש יהיה מחויב לשלם מזונות אישה למרות שהוא רוצה לגרש את האישה.

תחליף לתשלום מזונות לגרושה

ככל והאישה אינה אישה מורדת וכל הסיבה של הגירושין נובע אך ורק מהתנהגות של האיש, הרי שהאישה יכולה לקבל תחליף לדמי מזונות אישה גרושה, והוא תשלום הכתובה.

למעשה תשלום הכתובה מהווה לאישה עוגן כלכלי להמשיך את החיים לאחר הגירושין בהם האיש אינו מחויב בתשלום מזונות.

לשם כך עליה לפתוח תיק תביעת כתובה בבית הדין הרבני ולדרוש את הכתובה.

עליכן לדעת כי האיש לא ימהר להסכים למהר לשלם את דמי הכתובה לאחר הגירושין, אלא הוא יטען כי הסיבה לגירושין הינה אך ורק בגלל ההתנהגות של האישה, כגון שהאישה הגישה תלונות שווא במשטרת ישראל כנגד האיש, או שהאישה לא בקשה שלום בית.

בכל מקרה אין ספק שאם האישה זכאית לקבל את הכתובה הדבר יסייע לה מבחינה כלכלית לפתוח חיים חדשים.

אך חשוב לציין כי גם במקרה ופירוק התא המשפחתי נגרם רק בגלל התנהגות האיש, עדיין ייתכן שהאישה לא תהיה זכאית לקבל את הכתובה, הסיבה לכך נעוצה בגלל שהאישה קבלה זכויות עודפות בתביעת חלוקת רכוש.

מזונות משקמים לאישה גרושה

בבית הדין הרבני אין כל התכנות שהאישה תקבל מזונות אישה גרושה למעט את התשלום הכתובה שעשוי להיות כתחליף לדמי המזונות.

לא כן בבית המשפט לענייני משפחה, האיש עשוי להתחייב מזונות אישה משקמים לאחר הגירושין כשמתקיימים נסיבות מיוחדות.

בין הנסיבות שבגינם יהיה ניתן לחייב במזונות אישה משקמים לאחר הגירושין ניתן למנות מקרה בו האישה לא עבדה בכל שנות הנישואין מתוך התחייבות בעל פה של האיש כי הוא ידאג לפרנס ולכלכל אותה לכל החיים.

התחייבות זו למרות שהיא אינה תקיפה, אך עדיין האישה הסתמכה על ההתחייבות ולכן היא לא עבדה ואף לא עברה כל הכשרה מקצועית.

המצב בו האיש פתח בהליך גירושין ובכך הוא הביא את הנישואין אל קיצם, גורם לכך שהאישה מוצאת את עצמה בפני שוקת שבורה, כשהאיש אינו מפרנסה ומאידך היא לא יכולה למצוא עבודה שתכניס לה שכר נאה.

במקרה זה בית המשפט עשוי לחייב את האיש לשלם דמי מזונות משקמים למשך תקופה של מספר חודשים עד מספר שנים בכדי שהאישה בינתיים תוכל להתברג במקום עבודה שיכניס לה שכר נאה.

מזונות אישה גרושה – לסיכום

לסיכום ניתן לומר כי לא ניתן להגיש תביעת מזונות אישה גרושה בית הדין הרבני, ואילו בבית המשפט לעניני משפחה במקרים מיוחדים יהיה ניתן לנגיש תביעת מזונות אישה משקמים.

יחד עם זאת יש לשקול הגשת תביעת כתובה לאחר הגירושין על ידי טוען רבני מומלץ, דבר שיכול להיות תחליף לדמי מזונות אישה לאחר הגירושין.

צפו בסרטון בנושא מזונות אישה גרושה:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

סירוב גט

טקס גירושין ברבנות

טקס גירושין ברבנות יכול להיות משהו מפחיד בעיקר אם אתם לא יודעים איך מתקיים הליך גירושין ברבנות.  החשש מה עושים בטקס הגירושין יכול להיות מפחיד

קרא עוד »
אחריות הורית משותפת

משמורת מלאה לאב

משמורת מלאה לאב – מציאותי או דמיוני? האם אב יכול להיות משמורן מלא? או שהאב יכול לקבל רק הסדרי ראיה ובמקרה הטוב משמורת משותפת במאמר

קרא עוד »
האם ניתן להגיש תביעת מזונות רטרואקטיבית?

כמה עולה להתגרש?

כמה עולה להתגרש הינה שאלה מאוד כללית כיון שאינו דומה מקרה אחד למקרה השני, אך בכל זאת נשתדל במאמר זה לנסות ולעשות לכם קצת סדר.

קרא עוד »
דילוג לתוכן