אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת? האם צריך לשים את הדגש על אחריות הורית או שמא על המשמורת?

מה קורה במקרה שהסדרי השהות של הילדים אינו שווה בשווה, האם בשביל כך לא תהיה אחריות הורית משותפת? האם זה אומר שהורה אחד יהיה יותר הורה מאשר ההורה השני? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

אפוטרופסות על הילד והסדרי ראיה

כשאנו מבקשים לבחון את הנושאים העולים בתביעת משמורת ילדים או במקרה שבני הזוג מבקשים לערוך הסכם גירושין בהסכמה עליהם להבחין במספר נושאים הקשורים לגידול הילד.

ישנם רבים שמיד חושבים רק על אחריות הורית משותפת, אבל לפני שאתם נלחמים על אחריות משותפת כדאי שתכירו את המושגים.

הדבר הראשון הוא אפוטרופסות על הילד, כלומר מי יחליט על אופן חינוכו של הילד, מקום לימודי הילד, או חלילה ככל ועולה צורך בטיפול רפואי מיהו שיכריע האם לבצע את הטיפול הרפואי.

בדבר זה ניתן לומר שכמעט בכל המקרים למעט חריגים קיצוניים הרי שהאב והאם יהיו אפוטרופסיים בשווה, כלומר שהדעה של האם חשיבותה תהיה זהה לדעת האב.

לאם לא יהיה כל יתרון גם אם הילד נמצא אצלה במשמורת מלאה, אלא האב והאם יחליטו ביחד, כאשר ככל ויהיה חילוקי דעות בין ההורים, בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני הם שיכריעו את איזה מהדעות להעדיף לפי עקרון טובת הילד.

דבר נוסף, הסדרי השהות של הילד, הסדרי הראיה של הילד יכול להיות באופן שווה בשווה,  ויכול להיות גם שהילד יהיה בהסדרי ראיה רחבים אצל האם ואילו אצל האב הסדרי הראיה יהיו נמוכים.

משמורת משותפת

לאחר שראינו כי בנושא אפוטרופסות שני ההורים שווים, וכל ההבדל הוא אך ורק בנשוא הסדרי השהות של הילד, עולה השאלה מה הוא הנושא שכל כך מעסיק את הזוגות והוא האם תהיה משמורת משותפת או משמורת מלאה?

התשובה לכך היא כמה שהדבר נראה מגוחך כי אין לדבר הזה כל משמעות, ככל ויש אחריות הורית משותפת ובעניין הסדרי השהות הגעתם להסכמות או שישנה החלטה של בית המשפט, הרי ששאלת המשמורת היא חסרת משמעות.

לא פעם כשאמרתי את הדברים בפני זוגות הם הרימו גבה הכיצד ניתן לומר שאין משמעות לשאלת המשומרת, כאשר ידוע כי בהתאם להלכת בית המשפט העליון לא משלמים מזונות במשמורת משותפת.

התשובה לכך שגובה דמי המזונות אינו נקבע לפי ההגדרה מי המשמורן, אלא אך ורק לפי הסדרי השהות שנקבעו, כלומר ככל ונקבע שישנם הסדרי שהות שווים, גם אם האם תהיה המשמורנית, הרי שהאב לא ישלם מזונות.

אז למה בכל זאת זוגות נלחמים על הקרדיט להיות משמורן אם אין לכך כל משמעות?

התשובה לכך היא אגו, הרצון להרגיש שניצחתי את בן הזוג ואני יהיה משמורן, אבל לאמיתו של דבר עליכם להתרכז אך ורק שתהיה אחריות הורית משותפת והסדרי שהות כפי שמתאימים לכם, את שאלת המשמורת תותירו לבן הזוג להתכתש לבדו.

מה זה אחריות הורית משותפת

לאחר שהבנו את המושגים של "אפוטרופסות" ו"הסדרי שהות" וכן את ההבנה כי אין כל משמעות ל"משמורן", נסביר מהי למעשה אחריות הורית משותפת.

אחריות משותפת הינה אחריות שיש להורים לדאוג לטובת הילד כאשר אחריות זו כוללת גם את עניין אפוטרופסות כמו חינוך ורפואת הילד.

אחריות הורית יכולה להיות גם במובן של הסדרי השהות, שכן בעת שהות הילד  אצל ההורה, הרי שהאחריות לדאוג לדברים הטכניים של הילד מוטלת עליו.

לכן כאשר אנו אומרים שיש אחריות משותפת לרוב הכוונה שישנו הסדרי שהות שווים ולא רק אפוטרופסות שווה.

איך מקבלים אחריות הורות משותפת

אחריות הורות משותפת יכולה להיעשות בהסכמה בו שני בני הזוג מבינים שטובת הילד הינה שהילד יהיה תחתיו במשך מחצית שבוע ואילו במחצית השבוע השני הוא ישהה אצל ההורה אחר.

אך מה עושים במקרה ואין הסכמה על הסדרי שהות שווים והאם מבקשת שהסדרי שהות של האב יהיו מצומצמים?

במקרה זה יש להגיש תביעה למשמורת ילדים כשבתביעה עליכם לפרט מפני מה אכן טובת הילד מחייבת שהסדרי השהות יהיו שווים ולא כפי שהאם מבקשת שהסדרי השהות עם האב יהיו מצומצמים.

לאחר שתתקבל תגובת האם בית הדין ימנה פקידת סעד לבחון מה היא טובת הילד, כאשר ככל ותתקבל חוות הדעת המצדיקה את עמדתכם, ככל הנראה תזכו להסדרי שהות שווים.

אך גם במקרה בו וחוות הדעת אינה נראית לכם מכל סיבה שהיא, אל תרימו ידיים, ככל וטובת הילד היא שתעמוד מול עיניכם בטוח שתצליחו לקבל את הסדרי השהות השווים.

תביעת אחריות הורית משותפת בבית הדין או בבית המשפט

תביעת אחריות הורית משותפת ניתן להגיש בין בבית הדין הרבני ובין בבית המשפט לעניני משפחה, כאשר המקדים ומגיש ראשון את התביעה הוא שיבחר מי תהיה הערכאה שתדון בתביעה הזו.

לזהות הערכאה קיימת השלכה על תוצאה בהליך, שכן ישנם הבדלים בפסיקות בין הערכאות השונות, ולכן מומלץ להתייעץ עם טוען רבני היכן להגיש את התביעה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מעבר דירה לאחר גירושין

מעבר דירה לאחר גירושין

בני זוג שמתגרשים עם ילד גוררים אחריהם מריבות לא פשוטות על תביעת משמורת ילדים, כאשר לפעמים האב טוען שצריך שתהיה משמורת משותפת ואילו האם סבורה

קרא עוד »
דילוג לתוכן