שלום בית אמיתי

שלום בית אמיתי

שלום בית אמיתי יכול להיות רק במקרה ששני בני הזוג רוצים שיהיה שלום בית, אך במקרה בו רק אחד מהצדדים מבקש שלום בית ואילו בן הזוג מגיש תביעת גירושין, הרי שככל הנראה לא יהיה שלום בית וודאי לא שלום בית אמיתי.

אך כיצד נוכל לזהות האם יש היתכנות לשלום בית בית כנה ואמיתי או שמדובר רק ב"תרגיל" בכדי להרוויח יתרונות בהליכים? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

היתרון בתביעת שלום בית אמיתי

אין ספק כי הדבר האידיאלי ביותר הוא ששני בני הזוג מצליחים להתגבר על כל הקשים שמלווים אותם בחיי הנישואין ובני הזוג חיים בשלום בית אמיתי.

אלא שלא פעם מתגלים חילוקי דעות קשים בין בני הזוג על מה הוא טובת הילד או כיצד לכלכל את המשפחה, כשאחד מבני הזוג סבור שיש לפעול בצורה כזו, ואילו בן הזוג סבור שיש לפעול באופן שונה.

גם כשיש חילוקי דעות בין בני הזוג עדיין הדבר לא מלמד שאין סיכוי להשיג שלום בית אמיתי, שכן לא פעם נוכל לראות שהיה וויכוח עוצמתי בין בני הזוג כשהאישה טענה כנגד הבעל טענות קשות של אלימות כלכלית, ולאחר שבני הזוג הבינו את היתרון של שלום בית, הם עשו את הצעדים שהביאו להם את התוצאה המבורכת.

פירוק הבית וקריעתו לגזרים על ידי גירושין עלולים להסב נזק קשה לילדים של בני הזוג ככל ומדובר בגירושין עם ילדים.

גם במקרה ולבני הזוג אין ילדים משותפים, פירוק הבית ישפיע ללא ספק על שלוות חייהם של שני בני הזוג.

לכן אין להקל ראש בהגשת בקשה לגירושין באופן חפוז ונמהר, אלא יש לשקול היטב את הדבר האם לא ניתן עדיין לשקם את התא המשפחתי.

איך עושים שלום בית אמיתי?

לאחר שהגעתם למסקנה כי הפתרון המועדף עליכם הוא לנסות לעשות שלום בית אמיתי עליכם לדעת כיצד לעשות זאת נכונה.

לשם כך יש לפנות למטפל/ת זוגי/ת בכדי לקבל את הייעוץ הנכון כיצד ניתן לבנות את הקשר מחדש ובכך להציל את הנישואין.

ככל ואתם לא מכירים מטפל/ת זוגי/ת או שיש לכם חילוקי דעות בזהות המטפל הזוגי, הרי שאתם רשאים להגיש בקשה ליישוב סכסוך בבית הדין הרבני ושם תוכלו לקבל מטפל/ת זוגי/ת או שהם יפנו אתכם לגורם ניטרלי ומוסכם.

בכל מקרה חשוב להראות לבן הזוג את האמפתיה והרצון לשקם את חיי הנישואין, ובוודאי שלא ליצור רושם הפוך.

תביעת שלום בית שאינו אמיתי

לא פעם אנו נתקלים במקרה שאחד מבני הזוג מגיש בקשה לשלום בית אך פיו ולבו אינם שווים, ואין לו כל מטרה לעשות שלום בית אמיתי.

השיקולים המנחים את בן הזוג בהגשת הבקשה היא להרוויח בתביעת הכתובה בכדי שלא יקבעו שמדובר באישה מורדת או בבעל מורד.

שיקול נוסף שעלול להיות בעיקר כשהאישה מגישה תביעה זו, היא במקרה שהוגשה תביעת פירוק שיתוף בבית המשפט לעניני משפחה, והאישה שמבקשת למנוע את פירוק הבית, מגישה בקשה בבית הדין הרבני למדור ספיציפי, כשהנימוק לכך הוא שהיא רוצה לשמור על שלום הבית.

לפעמים בן הזוג מגלה לחץ ורצון עז של בן הזוג להתגרש, ומתוך מטרה של נקמה או סחיטת כספים הוא מציג כביכול הוא רוצה שלום בית, כך הוא סבור שידחו את תביעת הגירושין.

צריך לדעת שלרוב בית הדין הרבני יצליח לזהות כי אין כאן רצון כנה להשיג שלום בית אלא מדובר "במכבסת מילים" ואז הוא ידחה את תביעת שלום הבית.

איך יודעים אם מדובר בשום בית אמיתי?

אך כיצד נוכל לבחון האם אכן מדובר בתביעת שלום בית אמיתי או שמדובר בשלום בית למטרות חיצוניות?

אין לכך תשובה ברורה והדבר משתנה מזוג אחד למשנהו, כאשר לרוב בן הזוג מכיר את נבכי הנפש של בן הזוג השני, כך שהוא יכול לראות האם כוונותיו רציניות.

אך ניתן לומר כי לרוב המבקש באמת שלום בית, הרי שהוא יסכים לעשות שינויים מרחיקי לכת והוא לא יציב תנאים להסכמות.

ככל ואנו נראה כי בן הזוג מעמיד קשיים ומתנה הסכם שלום הבית בתנאים שונים ומשונים, הרי שיהיה ניתן להסיק שככל הנראה הוא אינו רוצה שלום בית.

שלום בית אמיתי מול תביעת הגירושין

המקרים הקשים שמגיעים לבית הדין הרבני הוא במקרה ואחד מבני הזוג רוצה שלום בית אמיתי, והוא אף מוכן לעשות צעדים מרחיקי לכת, אך בן הזוג השני נותר בעקשנותו כי הוא רוצה להתגרש.

שאלה זו אינה פשוטה כלל וכלל, שכן מחד אין כל אפשרות לחייב את בן הזוג שיעשה שלום בית, שכן אהבה נקנית מתוך רצון ולא מתוך כפייה, אבל מאידך יהיה צורך בעילה לגירושין חזקה בכדי לחייב את בן הזוג להתגרש.

גם לאחר שיהיה לבית הדין עילות לגירושין, הרי שקיים סיכוי לא מבוטל שבן הזוג שרוצה שלום בית באמת לא יסכים להתגרש ולמעשה הוא יהיה סרבן גט.

לכן כדאי לשקול אפשרות להגיע להסכם גירושין כאשר בן הזוג שרוצה את הגירושין יפצה את בן הזוג שרוצה שלום בית על סיום הקשר המשפחתי.    

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה לעשות הסכם ממון

צו הגנה במעמד צד אחד

צו הגנה במעמד צד אחד הינו צעד חריג שאינו נפוץ בהליכים רגילים בבתי משפט, לרוב כל בקשה או תביעה שתוגש בבית המשפט תועבר לתגובת הצד

קרא עוד »
אלימות כלכלית בגירושין

אלימות כלכלית בגירושין

אלימות כלכלית בגירושין אינה מותירה סימנים חיצוניים על גופה של האישה שסובלת מאלימות כלכלית, אך היא זהה בעוצמתה לאלימות פיזית המותירה סימנים כחולים על בשרה

קרא עוד »
הסדרי שהות

הסדרי שהות

הסדרי שהות יכולים להיות מורחבים ויכולים להיות הסדרי שהות מאוד מצומצמים, אז כיצד נדע לבחור את הסדרי השהות? מה השיקולים שעומדים להורים כשהם מבקשים את

קרא עוד »
הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש יכולה להיעשות לפני הגירושין כשבמקרה זה הסכם זה יקרא הסכם ממון לפני הנישואין, והסכם זה יכול להיעשות בבני זוג שיודעים איך מתגרשים

קרא עוד »
דילוג לתוכן