אקטואר גירושין

מזונות במשמורת משותפת

אקטואר גירושין נצרך במקרה שיש לבני הזג נכסים שהם צברו במהלך שנות הנישואין, ולא ברור מה ההיקף של הנכסים של כל אחד מבני הזוג שנצבר במהלך שנות הנישואין.

במאמר זה נסביר למה צריך אקטואר גירושין והאם ניתן למנוע מינוי אקטואר ובכך לחסוך עלויות של מינוי המומחה והרבה כאב ראש.

איך מחלקים רכוש בגירושין?

בהתאם לחוק חלוקת רכוש בין בני זוג חלוקת הרכוש של בני הזוג במקרה של גירושין יתבצע באופן שוויוני, כך שכל הזכויות שצבר אחד מבני הזוג במהלך שנות הנישואין הוא יצטרך להעביר מחציתם לידי בן הזוג.

לעובדה כי הזכויות והכספים רשומים של שם אחד מבני הזוג אין כל רלוונטיות, וחלוקת הרכוש תתבצע באופן שוויוני.

החריג לכלל זה הוא במקרה בו הזכויות שיש לאחד מבני הזוג הינן מלפני הנישואין, ובלבד שזכויות אלו עדיין נותרו רשומים על שם בן הזוג שהביא את הזכויות מלפני הנישואין.

חריג נוסף הוא במקרה ואחד מבני הזוג קיבל את הזכויות הללו מכוח ירושה, או מתנה, או עקב נכות גופנית כאשר במקרה זה רק בן הזוג שקיבל את הזכויות הללו ייהנה מזכויות אלו בעת חלוקת הרכוש.

אך גם במקרה והתקבלו כספים במתנה או בירושה, ככל ותעלה טענה שבן הזוג שקיבל את הכספים המוחרגים מכוח יחסי ממון התכוון לשתף את בן הזוג בכספים אלו, חלוקת הרכוש תתבצע באופן שוויוני גם בכספים אלו.

לצורך הדוגמה, ככל ואחד מבני הזוג הביא לנישואין דירה ששייכת לו ורשומה על שמו בלבד, וחלוקת הרכוש תתבצע בהתאם לחוק יחסי ממון, הרי שרק בן הזוג שהביא את הדירה הוא יישאר הבעלים בדירה, אך ככל והייתה כוונה לשתף את בן הזוג במחצית מהדירה, חלוקת הרכוש תתבצע באופן שוויני.

מה עושה אקטואר גירושין?

במקרה ויש לצדדים נכסים אשר חלקם הגיעו לפני הנישואין וחלקם הגיעו במהלך שנות הנישואין יש צורך לערוך חישוב מיוחד מה הם הזכויות שהביא כל אחד מבני הזוג רק בתקופת הנישואין.

חישוב זה נוגע בעיקר כאשר מדובר על זכויות פנסיה בגירושין כאשר כל אחד מבני הזוג עבד בעבודה לפני הנישואין וגם במהלך הנישואין.

במקרה זה יש צורך למנות אקטואר גירושין שיודע לערוך את התחשיב כמה צבר כל אחד מבני הזוג בתקופת הנישואין בלבד, כאשר הצובר זכויות עודפות על פני בן הזוג השני, יצטרך להעביר מחצית מזכיותיו לידי בן הזוג.

סיבה נוספת בצורך למנות אקטואר גירושין הוא העובדה כי הזכויות הפנסיוניות שנצברו על ידי בני הזוג אינן ניתנות לפדיון כבר כעת במהלך הגירושין אלא רק כאשר בן הזוג יגיע לגיל פרישה.

נמצא שאין היתכנות להורות לבן הזוג שצבר זכויות אלו להעביר את מחציתם לידי בן הזוג השני כבר כעת, כשהוא עדיין אינו יכול לממש את הזכויות הללו.

מאידך אין אפשרות להמתין עד שבן הזוג יגיע לגיל פרישה בכדי לבצע את החלוקה, שכן לפעמים מדובר בזוג צעיר אשר להם עדיין ילדים, כך שאופן חלוקת הזכויות הופכת להיות מורכבת ומסובכת.

החלטת אקטואר גירושין אינו סוף פסוק

לחוות הדעת של האקטואר ישנה חשיבות רבה בעת ההכרעה של פסק הדין, אך בהחלט ניתן לומר כי חוות הדעת של אקטואר גירושין אינה סוף פסוק, ובית הדין עשוי לסטות מחוות הדעת או למנות מומחה נוסף בכדי לדעת מה הוא ההיקף הזכויות הנכון.

לכן ככל ועולות שאלות על אמינותה של חוות הדעת או על מקצועיותה של חוות הדעת, יש לזמן את האקטואר לחקירה בבית הדין בכדי להציג בפני בית הדין את התמיהות הקשות העולות בחוות הדעת.

גם אם בית הדין הרבני לא קיבל את עמדתכם והוא בחר לאמץ את חוות הדעת של האקטואר, הרי שאתם רשאים להגיש ערעור בבית הדין הרבני הגדול כנגד החלטת בית הדין הרבני האזורי, כשבערעור עליכם לפרט מפני מה לדעתכם שגה בית הדין בהחלטה שאישרה את חוות הדעת.

כמה עולה חוות דעת של אקטואר?

חוות דעת של אקטואר גירושין יכולה לעלות כ-350 ש"ח עבור שעת עבודה כאשר בדרך כלל נצרך כ15 שעות כך שהעלות היא כמה אלפי שקלים בודדים עבור חוות הדעת.

כמובן שככל ומדובר בהיקף זכויות רב כמו חברות, עסקים ברחבי העולם וכו', הרי שהיקף שעות העבודה יהיה גבוה משמעותי, ובהתאם לכך אף שכר היטרחה יהיה גבוה יותר.

את עלות חוות הדעת ישלמו שני בני הזוג במשותף חצי חצי, למעט מקרים חריגים בו אחד מבני הזוג טוען שיש הברחת כספים על ידי בן הזוג,.

 ככל ועולה טענת העלמת כספים בגירושין עלות הבדיקה למצוא את הכספים האבודים תהיה על בן הזוג שטוען כך, ובמקרה ואכן הוא יימצא כי יש צדק בדבריו, הרי שבן הזוג שהעלים את הכספים הוא ישלם את ההוצאות.

איך נמנעים מאקטואר גירושין?

בני זוג שרוצים לחסוך את "כאב הראש" של מינוי אקטואר גירושין, יכולים לערוך הסכם חלוקת רכוש ולחלק את זכויותיהם בצורה שתראה להם נכונה.לא תמיד המלחמה למצוא את ה"שקל האחרון" הוא הדרך הנכונה, שכן העלויות של המלחמה מינוי אקטואר, הליכים משפטיים, מחיר טוען רבני עלול לעלות ביוקר רב יותר מכל הזכויות שבן הזוג יכול לקבל.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מגישים בקשה לצו הגנה

בקשה לצו הגנה יכולה להיות רק במקרים מיוחדים, לשם כך ייחדנו מאמר שיעסוק בתנאים להגשת בקשת צו הגנה. במאמר זה נסקור היכן מגישים את הבקשה,

קרא עוד »
הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין זהה בעיקרו להסכם ממון שלפני הנישואין, כשהמטרה בשניהם הוא להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה וחלילה הנישואין לא יצלח.

קרא עוד »
דילוג לתוכן