מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין דומה לחיוב מזונות לילד מנישואין, אך בכל זאת קיימים מספר הבדלים, במאמר זה נסביר כמה משלמים מזונות לילד מחוץ לנישואין.

מי ידון בתביעת מזונות לילד מחוץ לנישואין?

מזונות לילד מנישואין לרוב יתקיים כחלק מהליך של תביעת הגירושין אשר תתפרס על מכלול הנושאים כמו חלוקת רכוש בגירושין, תשלום כתובה, ועוד.

במקרים אלו הערכאה שתדון במכלול התביעות היא הערכאה אליה הוגשה הראשונה התביעה, כך שאם לדוגמה תביעת מזונות ילדים הוגשה בבית הדין הרבני, הרי שבית הדין הרבני הוא שידון בתביעת מזונות ילדים.

גם אם אחד מבני הזוג יסבור כי בית הדין הרבני טעה בפסק הדין, הרי שלא תהיה לו אפשרות להגיש תביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה, אלא יהיה עליו להגיש את הערעור בבית הדין הרבני הגדול.

לא כן, כשמדובר על מזונות לילד מחוץ לנישואין כשעל הפרק לא עומדת תביעת גירושין, הרי שהערכאה היחידה המוסמכת לדון בתביעה, היא בית המשפט לעניני משפחה.

יחד עם זאת ככל ותתקבל הסכמה של שני ההורים שבית הדין הרבני הוא שידון בתביעת מזונות הילד, הרי שבית הדין הרבני יהיה מוסמך לדון למרות שמדובר על ילד מחוץ לנישואין.

מחלוקת על זהות האב בילד מחוץ לנישואין

לא פעם כשהאם מגישה תביעת מזונות לילד מחוץ לנישואין כנגד האב, טענת האב בכתב ההגנה כי הוא לא אב של הילד, ולכן אין לו כל חובה לשלם.

שאלה זו אינה פשוטה כלל, שכן הדרך היחידה לבדוק ולהוכיח את זהות האב היא על ידי בדיקת רקמות.

בדיקת רקמות תעשה אך ורק במקום שלא יהיה חשש ממזרות לילד שנולד מחוץ לנישואין, אך ככל ובדיקת הרקמות עלולה להוביל תוצאה שהילד ממזר ואסור לו להינשא, הרי שלא תתאפשר בדיקה זו.

חשש ממזרות קיים במקרה ועולה חשד שהאישה זנתה עם גבר זר בעודה נשואה בגלל שהבעל הינו סרבן גט ואינו מוכן לתת לה את הגט מסיבות שונות.

כמה משלמים מזונות לילד מחוץ לנישואין?

גובה דמי מזונות לילד מחוץ לנישואין זהה לתשלום מזונות עבור ילד מהנישואין, שכן חיוב האב בתשלום מזונות ילדים אינו נובע מהנישואין עם האם, אלא מעצם העובדה כי מדובר באב של הילד.

הפסיקה המקובלת היא שהאב משלם מזונות עבור ילד בסך כ – 1,200-1,400 ₪ כשלזה יש להוסיף תשלום מדור ותשלום עבור מחציות הוצאות חינוך רפואה חריגות.

יחד עם זאת, לרוב בילד מחוץ לנישואין הסדרי הראיה של האב עם הילד יהיו מינימליים בפרט אם האב טוען כי הוא אינו אב של הילד, כך שהאם תהיה משמורנית מלאה על הילד.

בהתאם לפסיקה של בית משפט העליון גובה דמי המזונות שהאב מחויב לשלם עבור הילד משתנה בהתאם להסדרי הראיה שלו.

כך שככל והסדרי הראיה של הילד עם האב הינה גבוהה יותר, כך תשלום עבור דמי המזונות יהיו מופחתים יותר, עד כדי מצב שבמקרה וישנה משמורת משותפת, האב לא יצטרך לשלם שקל אחד.

נמצא שבמזונות לילד מחוץ לנישואין שהסדרי הראיה של האב עם הילד הינו נמוך משמעותי, הרי שדמי המזונות יעמדו על סכום גבוה יחסית, למקרה נפוץ של הסדרי ראיה רחבים בילד מהנישואין.

הסכם מזונות לילד מחוץ לנישואין

לא בכל מקרה חייבים להגיש תביעת מזונות לילד, לפעמים ההורים מצליחים להגיע להסכמות על גובה דמי מזונות לילד גם כאשר מדובר במזונות לילד מחוץ לנישואין.

הסכם מזונות לילד מחוץ לנישואין צריך להיערך על ידי טוען רבני או עורך דין למזונות שמכיר היטב את הפסיקה של חובת מזונות לילד, כך שההסכם ייערך בצורה מקצועית לפי כל החוקים.

בהסכם יש לפרט כמה האב ישלם מזונות ובאילו מועדים ישולמו תשלומים אלו, וכמובן ההסכם צריך לפרט האם דמי המזונות כוללים רק תשלום עבור המחיה החודשית הקבועה או גם עבור מחציות הוצאות חינוך ורפואה.

את הסכם המזונות יש להביא לאישור בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה בכדי לתת לכך תוקף פסק דין, כך שככל והאב לא יעמוד בתשלומים עליהם הוא הסכים בהסכם המזונות, האם תוכל לאכוף את חיובו בהוצאה לפועל.

טוען רבני להגשת תביעת מזונות

תביעת מזונות ילדים ובפרט כאשר מדובר בתביעת מזונות לילד מחוץ לנישואין עשויה להיות מורכבת, אז איך בעצם מנהלים את תביעת מזונות הילד בהצלחה?

כיום ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי רוב ההורים לא ייגשו לבד להליך תביעת מזונות ילדים, בגלל שהם מודעים לכך שהפסד בתביעה זו עלולה להשפיע על העתיד בתקופה הרחוקה עד שהילד יגיע לגיל 18.

ישנם הורים שיעדיפו לשכור את שירותיו של עורך הדין, בפרט אם התביעה מתנהלת בבית המשפט לענייני משפחה.

אך ישנם הורים שמודעים לכך שלא כל עורכי הדין בקיאים בדיני משפחה בפרט אם ההליך מתנהל בבית הדין הרבני, שם הפסיקה היא בהתאם לדין העברי.

מסיבה זו אנו נראה כי יותר ויותר הורים ישכרו את שירותיו של טוען רבני הבקיא בדיני משפחה כדי לטפל במקרהשל מזונות לילד מחוץ לנישואין.

בכל מקרה לא נותר לי אלא לאחל לכם בהצלחה. 

קראו גם על: חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות לילד מחוץ לנישואין

צוואה ללא עדים

צוואה ללא עדים כשרה? מה קורה כאשר נערכה צוואה בלי עדים הכיצד יחולק העזבון? במאמר זה נעשה סדר בדברים למה חשוב לכתוב צוואה ומה קורה

קרא עוד »
איך פותחים תיק גירושין

איך פותחים תיק גירושין?

איך פותחים תיק גירושין הינה שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב בפרט אצל זוגות שלהם הליך הגירושין הוא לראשונה לחייהם. המידע הכוזב ואינו עדכני המצוי

קרא עוד »
תביעת מזונות

תביעת מזונות

תביעת מזונות אישה וילדים – מהי? בני זוג הנמצאים בהליך של פתיחת תיק גירושין ברבנות מוצאים את עצמם מתכתשים ורבים על כל דבר, אך הדבר

קרא עוד »
דילוג לתוכן