מרוץ הסמכויות

עילה לגירושין

מרוץ הסמכויות קיים בכל מקרה שבני זוג נמצאים לפני פתיחת תיק גירושין בין אם הם מודעים לכך ובין אם לאו.

אלא שלמרות ששאלת מרוץ סמכויות נמצאת בכל זוג שמתגרש אך הוא מקבל משנה תוקף במקרים בהם יש לבני הזוג ילדים או רכוש וקיימת הבדל בפסיקה בין בית הדין הרבני לבית המשפט לעניני משפחה.

אז מה זה בעצם מרוץ הסמכויות ומפני מה כל כך חשוב לבני הזוג להיות מודעים למרוץ זה, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מה זה מרוץ הסמכויות

במדינת ישראל קיימים שתי ערכאות שדנות בנושאים הקשורים לפירוד בני הזוג כמו למשל השאלה על חלוקת הרכוש בגירושין, או מזונות אישה וילדים, והסדרי ראייה, האחת היא בית הדין הרבני והשנייה היא בית המשפט לעניני משפחה,

אלא שקיימים הבדלים מהותיים בגישה ובפרט בפסיקה בין הערכאות השונות ומשכך ישנה חשיבות רבה להחלטה היכן יתקיים הדיון בתביעתכם.

כך לדוגמה בעוד שבבית המשפט לעניני משפחה לא נהוג לפסוק מזונות ילדים במשמורת משותפת, הרי שבבית הדין הרבני יפסקו דמי מזונות מינימליים.

אז היכן באמת יתקיים הדיון בתביעה? מי הוא שיחליט באיזה ערכאה תתנהל התביעה?

כאן בדיוק נכנס מרוץ הסמכויות בין הערכאות השונות, שכן בהתאם לפסיקה המקובלת הערכאה שתדון בתביעתכם היא הערכאה הראשונה אשר לפתחה הוגשה התביעה של אחד מבני הזוג.

כלומר ככל והתביעה תוגש בראשונה לבית הדין הרבני, הרי שבית הדין הרבני יהיה מוסמך לדון בתביעה ואילו בית המשפט לעניני משפחה לא יהיה רשאי להתערב בהחלטותיו.

גם במקרה ולדעתכם בית הדין הרבני טעה בהחלטה הרי שהאפשרות לערער על החלטת בית הדין הרבני אינה בפני בית המשפט לענייני משפחה, אלא יהיה ניתן להגיש את הערעור אך ורק בפני בית הדין הגדול.

מסיבה זו ישנה חשיבות רבה להצליח במרוץ הסמכויות ולהיות הראשונים שמגישים את התביעה, וליהנות מהפריבילגיה לבחור את הערכאה שנוח לכם.

מרוץ הסמכויות נכון לשנת 2022

אם בעבר הדרך להצליח במרוץ הסמכויות היה להגיש הראשון את התביעות, הרי שכיום אין אפשרות להגיש את התביעה בלא שקדם לכך בקשה ליישוב סכסוך, כך שבכל מקרה אין אפשרות לבני הזוג להגיש תביעה, אז מי ינצח במרוץ הסמכויות?

התשובה לכך היא הוא שמי שיגיש הראשון את הבקשה ליישוב סכסוך, הוא שיקבל את הזכות להגיש את התביעה הראשון לאחר שיכלו ימי עיכוב ההליכים.

ככל והמגיש את הבקשה ליישוב סכסוך לא הגיש תביעה לאחר שכלו ימי עיכוב הליכים, אז רק תהיה אפשרות לבן הזוג להגיש את התביעה בערכאה שהוא יבחר.

חשוב לציין כי אין כל רלוונטיות היכן נפתח התיק ליישוב סכסוך, כאשר גם אם תיק ליישוב סכסוך נפתח בבית המשפט לעניני משפחה, הרי שניתן לפתוח תיק ברבנות.

כך שלמעשה כיום בניגוד לעבר, מרוץ הסמכויות אינו למהר להגיש את התביעה ובכך לזכות במרוץ, אלא המרוץ הוא להגיש בקשה ליישוב סכסוך.

שינוי בכללי המרוץ סמכויות גרם שמרוץ הסמכויות רק גדל, שכן בעוד שבעבר הגשת תביעה הייתה כרוכה במאמץ ובמחשבה רבה ובעיקר בהוצאה כספית גבוהה, הרי שהבקשה ליישוב סכסוך שהינה בקשה פשוטה ואינה כרוכה בהוצאה גבוהה, הרי שניתן בקלות יותר לפתוח תיק ליישוב סכסוך ולהנות מבחירת הערכאה השיפוטית בעלות נמוכה יותר.

באילו נושאים אין מרוץ סמכויות

ככל ולבני הזוג אין רכוש או ילדים וכל התביעה בין בני הזוג היא תביעת גירושין כנגד בקשה לשלום בית או שיש תביעה להכריז על האישה שהיא אישה מורדת, הרי שאין כל צורך למהר ולהגיש את התביעה.

הסיבה לכך, היא שלא ניתן לפתוח תיק גירושין בבית המשפט לעניני משפחה בכל מקרה, שכן בנושא זה לבית הדין הרבני ישנה סמכות ייחודית, ולכן אין מה למהר ולחשוש ממרוץ הסמכויות.

מרוץ הסמכויות רלוונטי רק במקרה בו לשתי הערכאות ישנה סמכות מקבילה, לא כן במקרה בו ישנה ערכאה אחת שמוסמכת, הרי שהיא בכל מקרה תדון בתביעה.

גם אם האישה מגישה תביעת כתובה, הרי שהערכאה היחידה שתדון בתביעה זו היא בית הדין הרבני, לכן אדרבה לפעמים ההמלצה לאישה שלא למהר ולהגיש את תביעת הכתובה מתוך מטרה שלא להצטייר כמי שממהרת לפרק את הגירושין.

כמו כן במקרה בו ישנו הסכם גירושין שנערך על ידי בני הזוג והם רק מבקשים לאשר את הסכם הגירושין, הרי שאין הבדל היכן יתבצע אישור הסכם הגירושין.

מי יחליט מי ניצח במרוץ

לפעמים התוצאה במרוץ הסמכויות לא ברורה, כגון שמדובר על פער של דקות ספורות, כך שלא ניתן לקבוע באופן חד משמעי מי הוא הראשון שניצח במרוץ הסמכויות

כאן עולה השאלה מי היא הערכאה שתקבע מי ניצח במרוץ הסמכויות והמנצח במרוץ הוא שיקבע את הערכאה השיפוטית.

התשובה לכך ניתנה בבית המשפט העליון בהלכת פלמן שם נקבע שהערכאה שתדון הראשון בשאלה מי ניצח במרוץ הסמכויות, היא שתקבע את המנצח, ואילו הערכאה השנייה תכבד את ההחלטה בערכאה שדנה בבקשה זו.

בכדי למנוע מצב שכזה מומלץ להקדים ולפגוש טוען רבני או עורך דין לפני שבן הזוג "יתעורר" וימהר להגיש את התביעה, כך תוכלו להיות רגועים שאתם תבחרו את הערכאה הנוחה לכם.

ראו סרטון בנושא מירוץ הסמכויות:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

סירוב גט

טקס גירושין ברבנות

טקס גירושין ברבנות יכול להיות משהו מפחיד בעיקר אם אתם לא יודעים איך מתקיים הליך גירושין ברבנות.  החשש מה עושים בטקס הגירושין יכול להיות מפחיד

קרא עוד »
כמה עולה הסכם גירושין

כמה עולה הסכם גירושין

כמה עולה הסכם גירושין זו היא שאלה שמטרידה זוגות שמתלבטים האם לעשות הסכם גירושין לבד, או שמא להעדיף לערוך הסכם גירושין על ידי טוען רבני

קרא עוד »
אלימות כלכלית בגירושין

כמה מזונות משלמים לילד?

כמה מזונות משלמים לילד אחד? וכמה משלמים מזונות למספר ילדים? במאמר זה תקבלו מענה לכל השאלות שלכם, כך שתוכלו לדעת כמה מזונות משלמים לילד, ובהתאם

קרא עוד »
דילוג לתוכן