מקח טעות בנישואין

תביעת גירושין שנדחתה

מקח טעות בנישואין שונה מעילה לגירושין במספר דברים, במאמר זה נסביר מהן ההשלכות של מקח טעות, ומתי בית הדין הרבני ייעתר לבקשתכם להכריז על בטלות הנישואין בגלל מקח טעות.

אלו עילות נחשבות מקח טעות בנישואין

לא כל סיבה לפרק את התא המשפחתי צודקת ככל שתהיה יכולה להיחשב כמקח טעות בנישואין, גם במקרים בהם אחד מבני הזוג נקט באלימות קשה, או שמדובר בגירושין בעקבות בגידה של הבעל, הדבר לא יהיה עילה למקח טעות.

רק במקרה בו אחד מבני הזוג הסתיר מום קשה שלא היה ניתן לגלותו לפני הנישואין ואילו הוא היה יודע על מום זה, הוא לא היה מתחתן, הדבר יכול להיחשב כעילה לטענת מקח טעות בנישואין.

דוגמה לכך במקרה בו מתברר שהאיש הינו עקר ואינו יכול להביא ילדים, או שלאישה יש בעיה ברחם שאינה מאפשרת לה להוליד ילדים, מומים אלו נחשבים כמומים שאילו היה נודע לבן/ת הזוג קודם הנישואין ככל הנראה הם לא היו נישאים.

גם במקרה בו קיימת טענה של מקח טעות, ככל ובני הזוג המשיכו את הנישואין בלא שהצד השני טוען כנגד הנישואין, הדבר יכול להתפרש כהסכמה וכמחילה, ולא יהיה ניתן לבטל את הנישואין בהמשך, בטענה של מקח טעות.

מקח טעות בנישואין ההשלכה על הכתובה

בהרבה מהמקרים ניתן לפגוש את הבעל שטוען כי הוא פטור מכתובה בגלל שהיה מקח טעות בנישואין, כך שלמעשה לא היו נישואין ולא הייתה התחייבות של כתובה.

המלצתי שלא לבקש לבטל את הנישואין, שכן הבעל שטוען לבטלות הנישואין יהיה עליו חובה להוכיח הוכחות על כך שמדובר במום חמור ועל כך שהוא לא ידע זאת לפני הנישואין.

אלא על הבעל להוכיח כי האישה היא שאשמה בפירוק התא המשפחתי בגלל שהאישה מורדת, או שהאישה הגישה תלונות שווא במשטרה.

טענות אלו למרות שאין בהם בכדי לבטל את הנישואין, אך יש בהם בהחלט לפטור את הבעל מתשלום הכתובה.

כלומר גם במקרה בו הנישואין לא מתבטלים, עדיין הבעל יהיה פטור מתשלום הכתובה, ככל והבעל יוכיח שהאישה היא שגרמה לפירוק התא המשפחתי.

מקח טעות בנישואין להיתר נישואין עם כהן

במקרה בו האישה נישאה לבעל ולאחר זמן היא מגלה כי דברים שהיא חשבה קודם על הבעל אינם תואמים את המציאות, הרי שהיא תבקש להכריז על בטלות הנישואין.

מטרת האישה בהכרזה על מקח טעות בנישואין היא שבכך היא תוכל להינשא לכהן, דבר שהיא לא תוכל לעשות במידה והבעל יגרש אותה.

צריך לדעת כי למרות הרגישות והרצון לסייע לאישה להתחתן עם כהן לאחר שהנישואין עם בעלה הקודם לא צלחו, הרי שהסיכוי שאכן בית הדין יפקיע את הנישואין ללא פתיחת תיק גירושין ברבנות הינה קלושה.

בית הדין הרבני יורה כי למרות שלאישה ישנן סיבות מוצדקות לגירושין ואף ניתן לכפות על הבעל את הגירושין ככל והוא לא יסכים להתגרש, אך הוא לא יאפשר ביטול נישואין למטרה זו.

במידה והאישה התחתנה עם כהן והשאלה שתעמוד בפני בית הדין תהיה בדיעבד לאחר הנישואין, כאן ייתכנו מצבים בהם בית הדין יתיר את הנישואין בדיעבד.

הפקעת נישואין אימתי

לאחר שראינו כי הפקעת נישואין בגלל מקח טעות בנישואין היא אינה דבר שבשגרה נראה מתי בית הדין כן יבטל את הנישואין.

המקרה הנפוץ לביטול הנישואין הוא במקרה בו הבעל סרבן גט ואינו מוכן לתת את הגט, כשאין כל הבדל אם שיקולי הבעל בסרבנותו לתת את הגט הוא בגלל שהבעל הגיש תביעת שלום בית בכנות, או שהבעל מסרב לתת את הגט משיקולי נקמה.

לאחר שבית הדין הורה כי הבעל חייב לתת את הגט, הרי שהוא מחויב לציית להוראת בית הדין, אך מה עושים במקרה בו הבעל מסרב לתת את הגט?

במקרה זה בית הדין מתחילה ינסה להפעיל סנקציות כנגד הבעל כגון צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבון הבנק, וכדומה, אך במקרה והדבר אינו מביא את הגט מיוחל, בית הדין עשוי להכריז כי הנישואין בטלים בגלל שיש מקח טעות בנישואין.

אין ספק כי מדובר בהליך מורכב שיש לעשותו רק בסיוע של טוען רבני מומלץ שמכיר היטב את הדין העברי, אך הדבר אכן ישים ככל ובית הדין יתרשם כי אין מנוס אחר.

סרבן גט שנעלם הפקעת הנישואין

סרבן גט שנעלם מישראל ועיגן את האישה במשך שנים רבות הדיר שינה מעיני בית הדין שבקשו לסייע לאישה העגונה, אך כל פתרון לא נמצא באופק.

כשלא נותרה כל ברירה בית הדין הכריז כי הנישואין בטלים והאישה מותרת להינשא, אלא שכעבור תקופה הבעל הגיע לישראל ואז התעוררה השאלה האם יש צורך בגט לאחר שבית הדין כבר הורה כי האישה מותרת להינשא בגלל מקח טעות בנישואין.

שאלה זו הובאה בפני בית הדין הרבני האזורי בחיפה שהורה כי למרות שהאישה מותרת להינשא ללא גט, אך הם מעדיפים שלא להסתמך על ההיתר של ביטול הנישואין, ולכן הם הזקיקו וחייבו את הבעל לתת גט לחומרה.

הדבר מלמד עד כמה בית הדין הרבני לא ימהר להתיר אישה להינשא מכוח טענה של מקח טעות.

ראו סרטון בנושא מקח טעות בנישואין:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חוקר גירושין

חוקר גירושין

חוקר גירושין נצרך במקרה שעולה חשש כי בן הזוג ינסה להעלים מידע שאותו אתם רוצים לחשוף, כך שהוא לא יוכל להכחיש. במאמר זה נעשה סדר

קרא עוד »
איך מחשבים מזונות ילדים

איך מחשבים מזונות ילדים

איך מחשבים מזונות ילדים כאשר בני הזוג רוצים לעשות הסכם גירושין ולהסדיר את נושא מזונות הילדים? איך בית המשפט יחשב את דמי המזונות כאשר בני

קרא עוד »
מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין הינו דבר בר השגה ובלבד שהדבר ייעשה בצורה נכונה ומקצועית. ישנם שסבורים כי לא ניתן לממש כתובה בגירושין, וישנם שסבורים שניתן לבצע

קרא עוד »
גירושין ברבנות בהסכמה

גירושין בהסכמה ברבנות

גירושין בהסכמה ברבנות או בבית משפט הינו הליך מהיר ופשוט יותר מהליך גירושין שלא בהסכמה בו בני הזוג מנהלים הליכים ארוכים ומתישים ובעיקר הליכים הכרוכים

קרא עוד »
דילוג לתוכן