תביעה למזונות ילדים

מזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים שונה מתביעות אחרות כגון תביעת כתובה או תביעה לחלוקת רכוש במספר הבדלים, אך ההבדל העיקרי שביניהם היא העובדה כי גם לאחר שניתן פסק דין בתביעה למזונות ילדים, הדבר עשוי להשתנות עם התבגרותו של הילד.

במאמר זה נסקור היכן מגישים תביעה למזונות ילדים, כיצד יש להיערך להגשת התביעה בכדי להצליח בה, ובעיקר מה הן הציפיות שיש לצפות בתביעת מזונות ילדים.

תביעה למזונות ילדים ברבנות או בבית המשפט

השאלה הראשונה שעלינו לשאול כשאנחנו רוצים להגיש תביעה למזונות ילדים, האם עדיף להגיש את התביעה בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

שאלה זו הינה שאלה קריטית שתשפיע על התוצאה הסופית של ההליך, שכן ישנם הבדלים בפסיקות בין בית הדין הרבני לבית המשפט לעניני משפחה כפי שיורחב בהמשך המאמר.

אך יש לדעת כי שאלה זו מונחת לפתחו של מי שהגיש הראשון את הבקשה ליישוב סכסוך, שכן הוא זה שיקבע את זהות הערכאה, לא כן הצד השני ייאלץ להיגרר לערכאה שהצד שפתח את התיק ליישוב סכסוך בחר לפתוח.

לכן חשוב מאוד שככל ואתם מגלים כי קיים חשש שבן הזוג מבקש לפתוח את התיק הראשון, שלא להסס ולהמתין עד שהוא יפתח את התיק, אלא לפנות לטוען רבני לגירושין שיפתח עבורכם את התיק בערכאה המתאימה ביותר עבורכם.

כמה משלמים מזונות ילדים

לשאלה כמה משלמים מזונות ילדים אין תשובה אחידה והדבר משתנה האם מדובר בהורים במצב כלכלי מבוסס, מה גילם של הילדים, היכן מתנהלת התביעה למזונות ילדים האם מדובר בבית הדין הרבני או בבית משפט לעניני משפחה, האם ישנה משמורת משותפת או שהאם הינה משמורנית יחידה.

אך באופן כללי ניתן לומר שבניגוד לתביעת מזונות אישה שם האישה יכולה לקבל מזונות בהתאם לרמת המחייה אליה היא הורגלה במהלך שנות הנישואין, הרי תביעה למזונות ילדים הינה אך ורק לצורך המחיה הרגיל של הילד.

יחד עם זאת ככל והילד מתגורר בשכונה עשירה ומבוססת, הרי שרמת המחיה של שאר חבריו בני גילו הינה רמת חיים גבוהה לעומת ילד בגיל זה המתגורר בפריפריה.

כמו כן ככל וישנם הסדרי ראיה מורחבים יותר לאב הרי שהאב ישלם מזונות ילדים מופחתים יותר, זאת לעומת אב שפוגש את ילדיו להסדרי ראיה מינימליים.

אמנם בבית המשפט לעניני משפחה האב ישלם מזונות בהורות משותפת פחות מאשר בבית הדין הרבני, אך גם בבית הדין הרבני קיים לכך השלכה בגובה דמי המזונות.

תביעה למזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים או הסכם

זוגות רבים שמעדיפים להימנע מהליכים משפטיים מתישים פונים למגשר/ת בכדי שיסייעו להם לערוך הסכם מזונות.

אין ספק שהגעה להסכם מזונות עדיפה על פני תביעה למזונות ילדים, אך חשוב מאוד לתת דגש על הדברים החשובים לכם שאכן יופיעו בהסכם.

חובה לרשום בהסכם מה כוללים דמי המזונות האם דמי המזונות כוללים תשלום מדור, מחציות חינוך ורפואה, או שהם כוללים אך ורק את דמי המדור הבסיסיים.

כמו כן יש לציין האם גובה דמי המזונות מותנה בהסדרי השהות שנקבע או שאין לכך השלכה וגם מה קורה באם יהיה הפרה בהסדרי ראיה האם גובה דמי המזונות יישארו כפי שהיו או שאז ישתנה גובה המזונות.

ההסכם חייב להיות מפורט באיזה תאריך האב משלם את תשלום המזונות, ומה קורה אם האב אינו משלם בזמן תשלומים אלו.

יש לזכור שככל וההסכם יהיה מפורט יותר, כך תמנעו מצב בו אחד מבני הזוג יגיש בקשה לפתיחת ההסכם מחדש.

לכן כמעט ולא נראה זוגות שעורכים הסכם מזונות לבד אלא הם פונים לעורך דין רבני לגירושין שיערוך עבורם את ההסכם.

בכל מקרה בין אם החלטתם שאתם עורכים את ההסכם לבד ובין אם ערך לכם את ההסכם עורך דין, ישנה חובה לקבל את אישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה בכדי שההסכם ייכנס לתוקף.

מסמכים שצריכים להגיש בתביעה למזונות ילדים

הדבר הראשון שמוטל עליכם לעשות לפני שאתם מגישים תביעה למזונות ילדים הוא לפתוח תיק יישוב סכסוך.

רק לאחר שעברו ימי עיכוב ההליכים אתם יכולים בשעה טובה לפתוח תיק מזונות ילדים בבית הדין הרבני או בבית המשפט לעניני משפחה.

בעת פתיחת התיק עליכם להגיש כתב תביעה מפורט בו אתם מבקשים שהערכאה השיפוטית תדון ותקבע את סכום גובה המזונות.

חובה לצרף לכתב התביעה הרצאת פרטים למזונות ילדים, כלומר לפרט מה היקף השכר שלכם, ככל ויש לכם הכנסות שאינם ממקום עבודה עליכם לדווח על כך, כמו כן ככל וידוע לכם מה הוא השכר של בן הזוג עליכם לפרט זאת בכתב התביעה.

בנוסף עליכם לפרט את היקף ההוצאות הנצרכים לילד בכדי שיהיה ניתן לקבוע כמה מזונות על האב לשלם.

כמובן שככל ויש לכם מסמכים או קבלות התומכים בעמדתכם יש לצרף זאת כנספח לכתב התביעה.

ככל והגשתם תביעה למזונות ילדים בבית המשפט לעניני משפחה תצטרכו בנוסף לחתום תצהיר בפני עורך דין בו תצהירו שכל הטענות שכתבתם בכתב התביעה הינן נכונות, לא כן אם הגשתם תביעת מזונות ילדים בבית הדין הרבני אין צורך לצרף תצהיר.

צפו בסרטון בנושא תביעה למזונות ילדים:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה מזונות לילד אחד

כמה עולה מזונות לילד אחד?

מזונות לילד אחד גבוהה יחסית ממזונות המשולמים עבור שני ילדים, שכן ישנן הוצאות שאין בהם עלות נוספת לריבוי הילדים בבית, לדוגמה הוצאות עבור חשמל, גז,

קרא עוד »
מתי תתקבל תביעה לגירושין?

תביעה לגירושין מתי תתקבל?

תביעה לגירושין אינה מתקבלת באופן אוטומטי, כלומר העובדה שאחד מבני הזוג החליט כי הוא רוצה לסיים את חיי הנישואין, עדיין אינו אומר כי התביעה שלו

קרא עוד »
מי זו אישה רעה

גבר אחרי גירושין

גבר אחרי גירושין נאלץ להתמודד עם קשיים בנושאים כלכליים לא פשוטים, ובמקרה ויש לצדדים ילדים משותפים הוא עשוי להתמודד גם עם ניכור הורי מטעמה של

קרא עוד »
דילוג לתוכן