פתיחת תיק ברבנות

פתיחת תיק ברבנות

פתיחת תיק ברבנות או בבית משפט? האם כדאי למהר לפתוח את התיק או שמא עדיף להמתין בפתיחת התיק ברבנות? על שאלות אלו ועוד נעמוד במאמר זה.

פתיחת תיק ברבנות או בבית משפט?

נפתח בשאלה האם יש לפתוח את התיק ברבנות או בבית משפט, כשלשאלה זו ישנה השלכה מאוד על תוצאות ההליך.

ככל והמדובר על תיק גירושין, הרי שלא ניתן לבצע פתיחת תיק גירושין בית המשפט כיון שבית המשפט לענייני משפחה אינו מוסמך לדון בתביעת הגירושין, גם אם בני הזוג יבקשו במשותף להתגרש בבית המשפט.

השאלה הקשה היכן לבצע פתיחת תיק ברבנות או בבית משפט היא כשהמדובר בתביעת מזונות ילדים או חלוקת רכוש, כיון שתביעות אלו יכולות להיות מוגשות ברבנות והן יכולות להיות מוגשות גם בבית משפט לענייני משפחה.

אין ספק כי ככל והילדים נמצאים בהורות משותפת, הרי שהאם תבקש להגיש את תביעת מזונות ילדים ברבנות, ואילו האב שינסה לחמוק מתשלום המזונות יעדיף להגיש את התביעה בבית משפט, מתוך ידיעה כי בית משפט אינו מחייב מזונות בהורות משותפת

כך גם בתביעת חלוקת רכוש קיים שוני בפסיקה בנושאים מסוימים, כך שכל אחד מבני הזוג ירצה למשוך את התביעה לערכאה הנוחה מבחינתו.

לסיכום, לא ניתן לקבוע כלל ברזל האם עדיף לפתוח תיק ברבנות או בבית משפט ובכל מקרה כדאי לבחון את הדבר לגופו.

האם כדאי לפתוח תיק ברבנות?

פתיחת תיק ברבנות בהקדם האפשרי מקנה יתרון אך גם חסרון, לכן לפני שאתם ממהרים לפתוח תיק ברבנות כדאי שתשקלו את הדברים בשנית.

היתרון בפתיחת תיק ברבנות לפני בן הזוג הוא בכך שלכם נתונה האפשרות להחליט האם פתיחת התיק תהיה בבית המשפט או ברבנות, לא כן לאחר שבן הזוג החליט לפתוח את התיק בערכאה כל שהיא, הרי שאתם תצטרכו להיות נגררים לערכאה זו.

אלא שהמהירות לפתוח תיק ברבנות תעמוד לכם לרועץ ככל ותוגש תביעת כתובה, המהירות לפתוח תיק גירושין ברבנות עלולה ליצור מצג כביכול אתם אלו שסיכלתם את חיי הנישואין, דבר שיש בו משמעות להחלטה האם האישה מאבדת כתובתה או שהיא זכאית למלוא הכתובה.

אז מה עושים? איך יכולים להרוויח שאתם תבחרו את הערכאה השיפוטית שתדון במכלול התביעות כאשר הדבר לא יביא לכם הפסד בתביעת הכתובה.

בדיוק בשביל כך ניתן להגיש תביעת שלום בית ולחילופין גירושין, כלומר התביעה היא לחזור לזוגיות, אך ככל ובן הזוג אינו מוכן לחזור לשקם את התא המשפחתי, הרי שאין מנוס מגירושין.

תביעה זו תקנה מחד את סמכות בית הדין לדון בכל התביעות, ומאידך עדיין הותרתם זיק של תקווה להציל את חיי הנישואין.

פתיחת תיק ברבנות

השלב הראשון של פתיחת תיק ברבנות

בין אם בחרתם להגיש תביעת שלום בית ולחילופין גירושין ובין אם בחרתם להגיש תביעת גירושין, אין אפשרות חוקית להגיש תביעה זו ללא שקדמה לכך בקשה ליישוב סכסוך.

בקשה ליישוב סכסוך היא אינה רק במקרה בו אכן אחד מבני הזוג מבקש להגיע לגירושין בהסכמה ברבנות, אלא גם במקרה בו שני בני הזוג אינם רוצים להגיע להסכמות, הרי שחובה עליהם להגיש בקשה ליישוב סכסוך.

גם במקרה והוגשה בקשת יישוב סכסוך ובחרתם שלא להגיע לפגישת המהו"ת, לא תוכלו לבצע פתיחת תיק ברבנות אלא לאחר שתגישו בקשה ליישוב סכסוך נוספת ותתייצבו לפגישת המהו"ת.

רק במקרים חריגים בו אחד מבני הזוג מתגורר בחו"ל או שהאישה שוהה במקלט לנשים מוכות לאחר שהבעל נהג בה באלימות פיזית, יהיה ניתן "לדלג" על הבקשה ליישוב סכסוך, ולהגיש את תביעת הגירושין באופן מיידי.

סגירת תיק ברבנות

ככל ואחד מבני הזוג פתח תיק ברבנות ולאחר מיכן הוא רוצה לסגור את התיק בגלל שבני הזוג ערכו הסכם שלום בית או מכל סיבה אחרת, עליו להגיש בקשה לסגירת התיק.

ככל והמדובר בבקשה משותפת בה שני בני הזוג מבקשים מבית הדין הרבני לסגור את התיק שנפתח, הרי שבית הדין הרבני ייעתר לבקשה ויורה למזכירות בית הדין לסגור את התיק.

אך, ככל ואחד מבני הזוג מתנגד לסגור את התיק בנימוק כי הוא רוצה לברר את הטענות שהועלו בעת פתיחת התיק ברבנות, בית הדין עשוי להיעתר לבקשתו, ובכל מקרה הוא צפוי לחייב בהוצאות את בן הזוג שפתח את התיק ולאחר מיכן הוא ביקש לסוגרו.

החלטת בית הדין הרבני בבקשה לסגור את התיק ברבנות דינה כדין החלטה סופית של בית הדין, אשר ניתן להגיש ערעור על החלטת בית הדין הרבני בפני בית הדין הרבני הגדול לערעורים בירושלים.

מי מבצע פתיחת תיק ברבנות?

פתיחת תיק ברבנות יכולה להיעשות ללא סיוע של טוען רבני או עורך דין, אך צריך לדעת כי פתיחת תיק בצורה שאינה מקצועית עלולה לגרום לכם נזק כבד בתוצאות ההליך.

לכן, לפני שאתם נגשים לפתוח תיק ברבנות עליכם לפנות לטוען רבני הבקיא היטב בפתיחת תיק בכדי שהוא ידריך אתכם כיצד לפתוח את התיק בצורה הנכונה, והכי חשוב כיצד לפתוח את התיק ולנצח בתיק.    

ראו סרטון בנושא פתיחת תיק ברבנות:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה דמי מזונות לאישה?

כמה משלמים מזונות?

כמה משלמים מזונות בבית הדין הרבני וכמה משלמים מזונות בבית משפט? האם יש משמעות להיקף הכנסות של האב ולהכנסות האם? האם הסדרי ראיה מורחבים מפחיתים

קרא עוד »
אישה מורדת

מתי אישה נחשבת מורדת?

מתי אישה נחשבת מורדת ומתי אישה שמסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה לא תיחשב מורדת? ההשלכות של אישה מורדת אישה מורדת הינה אשה שמסרבת לקיים

קרא עוד »

איך מגישים בקשה לצו הגנה

בקשה לצו הגנה יכולה להיות רק במקרים מיוחדים, לשם כך ייחדנו מאמר שיעסוק בתנאים להגשת בקשת צו הגנה. במאמר זה נסקור היכן מגישים את הבקשה,

קרא עוד »
כמה עולה לעשות הסכם ממון

צו הגנה במעמד צד אחד

צו הגנה במעמד צד אחד הינו צעד חריג שאינו נפוץ בהליכים רגילים בבתי משפט, לרוב כל בקשה או תביעה שתוגש בבית המשפט תועבר לתגובת הצד

קרא עוד »
דילוג לתוכן