כפיית גט כנגד סרבני גט

כפיית גט יכולה להיות כנגד בעל סרבן גט, והיא יכולה להיות גם כנגד אישה סרבנית גט, אלא שבכל זאת קיימים מספר הבדלים בין אם הכפייה היא כנגד הבעל או כנגד האישה.

במאמר זה נסקור כיצד ניתן לכפות גט כנגד סרבנות גט, והאם יש דרך להשיג היתר נישואין ללא כפיית גט.

מתי עושים כפיית גט

בכדי שבית הדין הרבני יבצע כפיית גט כנגד סרבנות גט, נצרך שיתקיימו שני תנאים, כאשר בלעדיהם בית הדין הרבני לא יכפה את הגירושין.

התנאי הראשון שתביעת הגירושין ברבנות התקבלה ובית הדין הרבני הורה כי יש חובה על הצדדים להתגרש זה מזה באופן מיידי.

העובדה שאחד מהצדדים הגיש תביעת גירושין ללא שהוא מביא עילה לגירושין אינה מעניקה את האפשרות לבצע כפיית גט.

התנאי השני הוא שקיימת סרבנות גט על ידי אחד מהצדדים ללא שהוא נותן לכך סיבה, אך ככל ואחד מבני הזוג מתנה תנאים סבירים ומוצדקים, בית הדין עשוי שלא לכפות את סרבן הגט, עד שהתנאי אותו הוא הציב לגירושין, אכן תתקיים על ידי הצד שדורש את הגירושין.

איך כופים על הגט

בכפיית גט קיימים שתי דרגות שונות בעוצמת הכפייה, כאשר בית הדין הרבני ילך מהקל אל הכבד, ולפעמים הוא יורה כי ניתן לבצע כפיית גט רק בדרגה הקלה יותר.

הדרגה הקלה לכפיית גירושין היא הגבלת זכויות האיש כגון צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבון הבנק, שלילת זכאויות המשולמות מקצבת הביטוח לאומי של קצבת נכות, הבטחת הכנסה.

הדרגה החמורה יותר היא עונש מאסר ואף צינוק, עד שתיפסק סרבנות הגט.

לרוב הדרגה הקלה יותר אכן מביאה את התוצאה המיוחלת של מתן גט, אך לפעמים סרבן הגט הינו עקשן ויש צורך להפעיל כנגדו סנקציה חמורה יותר, ובמקרים נדירים ביותר הסנקציה ברמה הקשה יותר גם כן לא מצליחה להשיג את מטרתה.

כפיית גט בבעל לעומת כפיית גט באישה

למרות שקבלתם החלטה מבית הדין הרבני המורה על כפייה כנגד אישה סרבנית לקבל את הגט, עדיין אתם לא יכולים לממש את פסק הדין עד שיתקבל אישורו של נשיא בית הדין הרבני הגדול.

אישור נשיא בית הדין הרבני הגדול יינתן רק לאחר שהוא יישמע מה הסיבה שהאישה מסרבת לקבל את הגט, האם ניתן לפתור את הסכסוך באמצעי אחר.

לא כן אם ניתנה החלטה על כפיית גט כנגד בעל סרבן גט, ניתן להפעיל את הסנקציות באופן מיידי ללא כל צורך בקבלת האישור.

מסיבה זו ניתן לראות בדוחות שמפורסם על ידי הנהלת בתי הדין הרבניים מהם עולה כי כנגד בעל סרבן גט ניתנו הוראות של כפייה לגירושין הרבה יותר מאשר החלטות כאלו כנגד אישה שמסרבת לקבל את הגט.

לאחרונה אנו עדים לרעיון יצירתי בו בית הדין הרבני מבקש להימנע מהצורך של אישור נשיא בית הדין הרבני הגדול והוא בוחר להשית על האישה הוצאות משפט גבוהות ככל והיא תסרב לקבל את הגט.

החלטה על חיוב בהוצאות אינה מצריכה את אישורו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, אלא היא ככל החלטה שעומדת בתוקפה כל עוד שלא נקבע אחרת בערעור בבית הדין הרבני הגדול.

מזונות אישה מעוכבת

סרבנות של בעל לתת את הגט יכולה להוביל לחיוב מזונות אישה מעוכבת, גם אם מדובר באישה מורדת שאינה זכאית למזונות אישה.

הסיבה לכך שתביעת מזונות אישה יכולה להיות מכוח החיוב הרגיל שהבעל התחייב בכתובה לתת לאישה מזונות לאישה, אך ישנו חיוב מזונות אישה מעוכבת במקרה שהבעל מסרב לתת את הגט.

לפעמים דווקא הסנקציה של תשלום אישה מעוכבת יעילה יותר מאשר כפיית גט באמצעות של עיקולים וצו עיכוב יציאה מהארץ.

תחליף לכפיית גט

במקרים מסוימים לא ניתן לכפות על בן הזוג להתגרש מסיבות שונות, בין הסיבות ניתן למנות מקרים בהם אחד מבני הזוג ברח מישראל ולא ידוע מקום מגורו, או במקרים בהם מדובר באסיר המרצה מאסר עולם שאין מה לאיים עליו בתביעת מזונות בכלא.

השאלה העולה האם ניתן להתיר נישואין גם כשאין גט? האם יש פתרון לאישה העגונה שנאלצת לחיות לבד?

התשובה לכך היא שקיים הבדל מהותי בין המקרים בהם הבעל סרבן גט לבין המקרה בו האישה מסרבת לתת את הגט.

במקרה בו הבעל מסרב לתת את הגט, אין כל פתרון הלכתי להתיר לאישה להינשא לגבר נוסף, זאת לעומת מקרה בו האישה מסרבת לתת את הגט, שניתן להתיר את נישואי הבעל לאישה נוספת.

אלא שבכדי לשמור על זכויות האישה בגירושין המחוקק הגביל את האפשרות להינשא לאישה נוספת בכך שהיתר הנישואין יקבל את אישורו של נשיא בית הדין הרבני הגדול שיינתן לאחר שהוא יערוך לאישה שימוע בו הוא ישמע את הסיבה לסרבנותה לקבל את הגט.

יחד עם זאת במקרי עיגון קשים בהם האישה נותרת לבדה ללא כל היתכנות לקבל את הגט ולאחר שכל אמצעי כפיית הגט לא צלחו, בית הדין עשוי להתיר ולהפקיע את הנישואין, ולהורות כי הצדדים לא נישאו מעולם.

מדובר בהליך מורכב המצריך ידע הלכתי רב ולכן מומלץ לפנות לטוען רבני המומחה להפקעת נישואין לפני שאתן חושבות על הגשת בקשה של הפקעת נישואין.

.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן