תלונות שווא בין בני זוג

איפה כדאי לפתוח תיק גירושין

תלונות שווא בין בני זוג הינו דבר שנהיה נפוץ לאחרונה לאחר שאחד מבני הזוג מקבל ייעוץ שאינו מקצועי על ידי עורך דין שאינו בקיא בדיני משפחה.

תלונת שווא אכן יכולה להשיג רווח ב"טווח הקצר" אך ל"טווח הארוך" בן הזוג שהגיש את התביעה עלול למצוא את עצמו מפסיד בהרבה מהחזיתות.

הסיבה להגשת תלונת שקר

ישנם מספר סיבות לכך שאנו עדים לתופעה הפסולה של הגשת תלונות שווא במשטרה, כשבמאמר זה נסקור את חלקם:

  • צו הגנה – לפעמים אחד מבני הזוג מבקש להרחיק את בן הזוג מהדירה בכדי ליהנות מ"ממדור שקט" כך שהוא יתגורר לבדו בדירה, כשהדרך לכך היא צו הרחקה ממשטרת ישראל ולאחר מיכן קבלת סעד של צו הגנה.
  • להיראות מסכן – לפעמים בעת הליך גירושין מסורבל כל אחד מבני הזוג מבקש להיראות כביכול הוא מסכן מתוך תקווה כי בכך הוא יצליח בתביעות אותם הוא מנהל.
  • ניכור הורי – תלונת שווא יכולה להיות גם במקרה בו אחד מההורים נוקט בניכור הורי ובכדי להצדיק את טענתו על כך שיש צורך בניכור הורי הוא מגיש תלונה כוזבת כנגד בן הזוג.
  • נקמנות – תלונות שווא יכולות להיות גם מתוך שיקול של "נקמה" בו אחד מבני הזוג נוקם בבן הזוג השני על הקושי שהיה לו במהלך הנישואין.

השלכה של תלונות שווא על תביעת גירושין

לתלונת שווא ישנה השלכה במקרה אחד מבני הזוג מגיש בקשה לשלום בית ואילו בן הזוג השני יגיש תביעת גירושין.

ככל והמבקש שלום בית הוא הגיש את תלונת השווא, הרי שבית הדין ידחה את תביעת שלום הבית, בנימוק שלא שייך להגיש שלום בית מחד גיסא, ומאידך גיסא להתלונן תלונה שאין לה כל הצדקה.

יתירה מכך, עצם העובדה שהוגשה תלונת שווא הדבר יכול להיחשב לעילה לגירושין, אשר יש בה בכדי לחייב את המגיש תלונות שווא בגירושין.

ככל והמגיש תביעת גירושין הוא שהגיש את תלונת השווא כנגד בן הזוג, בית הדין הרבני עשוי לדחות את תביעת הגירושין, בכדי שלא לתת פרס להגשת תלונת שווא.

תלונת שווא מפסידה כתובה

ההשלכה המרכזית שיש כנגד המגיש תלונת שווא הוא בתביעת הכתובה בגירושין, כך שככל והאישה תגיש תלונת שווא כנגד הבעל, הרי שהיא עשוייה להפסיד את הכתובה.

הפסד כתובה במקרה של תלונות שווא אינו מצריך התראה לאישה, כשם שהדבר נצרך בכדי להחשיב את האישה כ"אישה מורדת" במקרה בו האישה מסרבת לקיים יחסי אישות.

הסיבה לכך היא העובדה כי חיי הנישואין באו אל קיצם לאחר שהאישה הרחיקה את הבעל מהבית ללא כל סיבה מוצדקת.

אלא שיהיה על הבעל להוכיח כי אכן התלונה שהוגשה הינה תלונת שווא ולא הייתה לכך סיבה מוצדקת.

ככל והתיק במשטרה ייסגר בעילה של "העדר אשמה" הדבר יהיה ראיה מספיקה להוכיח כי התלונה שהוגשה הינה חסרת תום לב.

אך גם במקרה בו התיק ייסגר ב"העדר ראיה" ניתן להוכיח מנסיבות שונות כי התלונה הינה תלונת שווא.

דבר נוסף שיש לדעת שככל ובני הזוג חזרו לחיות בשלום בית ורק לאחר מספר שנים הבעל מגיש בבית הדין הרבני תביעת גירושין, כשאז הוא "נזכר" להתלונן על כך שהוגשה כנגדו תלונת שווא, הדבר לא יהיה סיבה בכדי לפטור מהכתובה.

כלומר על הבעל יהיה להוכיח כי האישה הגישה כנגדו תלונות שווא אשר בגינם חיי הנישואין באו אל קיצם.

השלכה של תלונה כוזבת לתביעת משמורת ילדים

לתביעת משמורת ילדים יכולה להיות השלכה בכך שהוגשה תלונות שווא במשטרת ישראל, כאשר לפעמים בתי הדין הרבניים יורו כי ההורה שכנגדו הוגשה התביעה יוכל לפגוש את הילדים רק תחת פיקוח.

הדבר נעשה מתוך זהירות רבה לשלומו של הילד שלא ייאלץ לשהות עם ההורה המסוכן שנוקט באלימות פיזית.

אך הדבר יהיה אך ורק בטווח הקצר, שכן לאחר שבית הדין יתרשם כי התלונה הוגשה במטרה לפגוע בקשר של הילד עם ההורה השני, הדבר עלול להשפיע על כך שבית הדין ירחיב יותר את הקשר עם ההורה שכנגדו הוגשה התלונה ועוד להכריז שישנו ניכור הורי.

כך שהעצה להגיש תלונה במשטרה ובכך "לזכות" בתביעת משמורת ילדים, עוד עלול לעלות לכם ביוקר רב לאחר שיתברר כי אתם לא דואגים לטובתו של הילד.

פיצויים על תלונות שווא

ככל והוגשה נגדכם תלונות שווא אתם רשאים להגיש תביעה לפיצויים, כאשר גובה הפיצויים ישתנה בהתאם להיקף  הנזק שנגרם לכם.

הפיצויים להם תהיו זכאים משתנה במקרה בו נפגעתם במקום עבודה כתוצאה מהגשת תלונת שווא או שלא נגרם לכם נזק במקום עבודה.

ככל ונאלצתם לשכור דירה עקב הרחקת המשטרה בגין תלונת שווא, הפיצוי שתקבלו יהיה גבוה יותר גם אם לא נפגעתם ממקום עבודה, אך גם אם לא שכרתם דירה, הרי שתוכלו לדרוש פיצוי בגין עגמת נפש.

אלא שמהנתונים המפורסמים עולה כי לרוב לא תוגש תביעה כנגד תלונת שווא כאשר הסיבה לכך כרוכה ככל הנראה בכך שלאחר הסבל והליך הלא חוויתי שנאלץ בן הזוג להתמודד, הרי שהוא מעדיף להעביר את הסיפור מאחוריו.

ככל ויש לכם התלבטויות נוספות אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו טוען רבני יהודה אבלס.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

תביעת כתובה

תביעת כתובה לאחר גירושין

תביעת כתובה לאחר גירושין הינו הליך בו האישה אינה מוותרת על הכתובה שהבעל התחייב לאישה במעמד החופה, כשהצדדים הסכימו שתביעת הכתובה תידון רק לאחר הגירושין.

קרא עוד »
גירושין עם ילדים

גירושין עם ילדים

גירושין עם ילדים מורכב יותר מאשר בני זוג שמתגרשים ואין להם ילדים, במאמר זה נעסוק על ההדגש המיוחד שיש בגירושין עם ילדים. הסכם גירושין עם

קרא עוד »
דילוג לתוכן