מה זה מדור ספציפי

אם יש לכם דירה משותפת ואתם נמצאים בהליך של פירוק שיתוף, מן הסתם שמעתם על מדור ספציפי, אך מה הוא אותו מדור?

מדור ספציפי הינה החלטה של בית הדין הרבני שלא ייעשה כל שינוי בדירת המגורים כמו מכירה, השכרה, או כל שינוי אחר, בכדי שאף אחד מבני הזוג לא יוכל לקבוע עובדה במכירת הדירה.

יש להדגיש כי מדור ספציפי יכול להינתן אך ורק בבית הדין הרבני, בית המשפט למשפחה אינו מכיר בתביעה זו.

כיצד מקבלים מדור ספציפי

הזכות לקבל מדור ספציפי תהיה במקרה בו הוגשה יחד עם התביעה למדור ספציפי בקשה לשלום בית, כאשר הנימוק המרכזי בתביעה למדור ספיציפי תהיה שאם הבית יימכר לא יהיה ניתן לעשות שלום בית.

עליכם לדעת כי קבלת סעד של מדור ספציפי כחלק מתביעת שלום בית לא תהיה קלה עבורכם, שכן בן הזוג ינסה לטעון כי תביעת שלום בית שהוגשה אינה כנה ומטרתה למנוע את מכירת הדירה, ואולי גם תהיה בהמשך הליך ניסיון פסול של סרבנות גט.

בית הדין יבחן היטב אם אכן כוונתכם להשיג "שלום בית" או "בית שלם", ורק לאחר שהוא ישתכנע כי אכן יש ממש בתביעת שלום בית, הוא ייתן את הצו למדור ספציפי.

אפשרות נוספת שניתן לבקש מדור ספציפי היא על ידי הגשת תביעת מזונות אישה, ובכללה תביעה למדור, בה האישה תבקש שהמדור לה היא זכאית תהיה בהותרת  הדירה כפי שהיא.

יש לציין כי קיים ההבדל בין שתי האפשרויות לקבל את המדור ספציפי, במקרה בו הבעל הוא שמבקש מדור ספציפי, שכן בעוד שהבעל יכול להגיש תביעת שלום בית, וכחלק מכך הוא יבקש שהדירה לא תימכר, הרי שהבעל אינו יכול לבקש מדור כחלק ממזונות אישה.

כמו כן ישנם מקרים בהם האישה אינה זכאית למזונות אישה כיון שהיא משתכרת בשכר גבוה, אך היא עדיין תהיה זכאית לקבל את המדור ספציפי כחלק מהסעד של תביעת שלום בית.  

הצורך הדחוף למדור ספציפי

הצורך הדחוף לקבל מדור ספציפי תהיה במקרה בו הוגשה תביעת גירושין אשר לרוב תהיה מלווה בתביעת לחלוקת רכוש בין בני זוג.

זוגות שאינם בעלי נכסים, הנכס העיקרי והמשמעותי עליו יתנהל תיק חלוקת רכוש יהיה על דירת המגורים בה בני הזוג התגוררו במהלך שנות הנישואין.

בן הזוג שעבר להתגורר בדירה אחרת, יבקש למהר את חלוקת הדירה או כפי שהיא מכונה בשפה המשפטית הוא יבקש "פירוק שיתוף" בדירת הצדדים, ואילו בן הזוג שנותר בדירה יבקש לסחוב את ההליכים במטרה להמשיך להתגורר בדירה.

במקרה זה יש צורך דחוף לקבל את המדור ספציפי בכדי למנוע את מכירת הדירה באופן חד צדדי.

יש לציין כי גם אם בן הזוג שמבקש למכור את הדירה במהירות המרבית הצליח לקבל  החלטה של בית המשפט כי יש למכור את הבית לאלתר, עדיין לא מאוחר לבקש מבית הדין הרבני למנוע את פירוק השיתוף באמצעות הוצאת צוו למדור ספציפי.

פתרונות נוספים למניעת פירוק שיתוף

ישנן אימהות שסבורות שניתן למנוע את פירוק שיתוף הדירה גם בלא מדור ספציפי, בכך שהם יגישו תביעת מזונות ילדים, וכחלק מדמי מזונות הילדים הן יבקשו שלא למכור את הדירה בכדי שיהיה לילדים קורת גג.

צריך לדעת כי מדובר בטעות חמורה, שכן למרות חובת בית המשפט לדאוג לילדים, אין בכך בכדי לפגוע בזכות הקניינית של בן הזוג.

מסיבה זו בית המשפט עשוי להסתפק בהפקדת ערובה שהבעל ישלם את המדור עד הגיל שמשלמים מדור או עד גיל אחר, ולאחר הפקדת הערבות בית המשפט יורה על פירוק השיתוף.

איך נלחמים כנגד מדור ספציפי

גם לאחר שהצלחתם לקבל מדור ספציפי עדיין מחכה לכם דרך ארוכה להגיש לשקט ושלווה.

בן הזוג שעזב את דירת הצדדים לא יאהב את העובדה כי אתם נמצאים בדירה ועושים בה שימוש בלעדי ואילו הוא נמצא מחוץ לדירה ללא שהוא יכול לעשות בדירה דבר.

הדרך של בן הזוג שקיבל את הצו האוסר עליו לעשות שינוי בדירה היא הגשת תביעה בבית הדין או בבית המשפט ל"דמי שימוש", כלומר תביעה של בן הזוג המתגורר בדירה לשלם מחצית מדמי השכירות שהדירה הייתה יכולה להיות מושכרת.

ההיגיון העומד מאחורי תביעה זו, היא שלמרות שניתן מדור ספציפי שהדירה לא תימכר, אך באיזה זכות יהיה רק לאחד מבני הזוג ליהנות מהדירה ואילו בן הזוג האחר לא ייהנה מהדירה.

אלא שתביעה זו יכולה להיות מוגשת רק במקרה בו אכן בן הזוג אינו יכול להתגורר בדירה כיון שהוא קיבל צו הרחקה בשקר עקב אלימות פיזית או אלימות כלכלית, אך במקרה בו בן הזוג בחר לעזוב את הדירה מרצונו החופשי, או שאכן הוא נהג באלימות וההרחקה נעשתה בצדק, הרי שלא יהיה ניתן להגיש תביעה לדמי שימוש.

מאמר זה אינו מקיף את כל המידע, לכן ישנה חובה להתייעץ עם טוען רבני או עורך דין לדיני משפחה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין דומה לחיוב מזונות לילד מנישואין, אך בכל זאת קיימים מספר הבדלים, במאמר זה נסביר כמה משלמים מזונות לילד מחוץ לנישואין. מי

קרא עוד »
אלימות כלכלית בגירושין

כמה מזונות משלמים לילד?

כמה מזונות משלמים לילד אחד? וכמה משלמים מזונות למספר ילדים? במאמר זה תקבלו מענה לכל השאלות שלכם, כך שתוכלו לדעת כמה מזונות משלמים לילד, ובהתאם

קרא עוד »
דילוג לתוכן