מה זה ניכור הורי?

מה עושים כשיש ניכור הורי?

מה זה ניכור הורי? האם כל סירוב של האם לאפשר לאב לראות את הילד ייחשב כניכור הורי? מה ההשלכות שיש על ההורה המנכר, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מה זה ניכור הורי בתפיסת בתי המשפט?

חשוב להבין שכשאנו מדברים על התופעה הפסולה של ניכורי, שלא כל דבר שאנו סבורים שהוא ניכורי הוא אכן כזה, לכן אנו צריכים לבדוק מהו ניכור הורי לתפיסת בתי המשפט.

בראש ובראשונה צריך לדעת כי לשאלת מה זה ניכור הורי, אין כל רלוונטיות האם האם הגישה בקשה למימוש כתובה בגירושין או שהאם ויתרה על הכתובה, שאלת ניכור ההורי תידון ללא כל קשר לשאר התביעות ככל וישנם.

הקביעה של בית המשפט שאכן קיימת ניכור הורי יכולה להיות על ידי רצף של מקרים, אך היא יכולה להיות גם אם מדובר במקרה בודד בלבד.

ככל ובית המשפט מתרשם, כי נעשה מקרה קיצוני שלא ייעשה, בו אחד מההורים הסית את הילד כנגד ההורה השני בצורה קשה מאוד, הדבר עלול להיות מספיק בכדי שבית משפט יקבע כי מדובר בניכור הורי.

אך לפעמים וכך קורה ברוב המקרים, אין מעשה בודד אשר ניתן להצביע עליו שהוא המעשה של הניכור ההורי, אלא רק רצף של התנהלות של אחד מההורים מלמדת כי ישנו ניכור הורי.

דוגמאות לשאלה "מה זה ניכור הורי?"

במאמר זה ניתן מספר דוגמאות למקרה קיצוני של ניכור הורי, וכן לרצף של מקרים שעל פיהם ניתן לקבוע שישנו ניכור הורי, בכדי שתדעו טוב יותר מה זה ניכור הורי.

משרדינו טוען רבני יהודה אבלס נתקל במקרה קשה בו האם אילצה בכוח את הילד לומר כי האב מתעלל בו ונוהג בו באלימות כלכלית, כשהאם מקליטה את אמירת הילד בכדי להגיש תלונה במשטרה כנגד האב.

לאחר שהדבר נבחן במשטרת ישראל והוכח כי מדובר בהקלטה "מפוברקת" האב הגיש תביעה לניכור הורי.

בית הדין הרבני אכן קיבל שמדובר בניכור הורי חמור אשר די במעשה אחד שכזה בכדי לקבוע שישנו ניכור הורי, כשהנימוק לכך הוא העובדה שהאב היה עלול למצוא את עצמו תחת סריג ובריח, לאחר שהאם עשתה שימוש פסול בילד הקטן.

מאידך ישנם מקרים בהם האם לא מאפשרת לאב לראות את הילד כשבכל פעם יש לה תירוץ שונה, הילד חולה, לא יכול וכו'.

במקרים אלו לא ניתן להצביע על מקרה חד פעמי בו האם עושה ניכור הורי, אך לאחר שבוחנים את רצף המקרים בהם הילד "לא יכול" ללכת לאב, ניתן להבחין שמדובר בניכור הורי.

מה עושים כשיש ספק מה זה ניכור הורי?

בהרבה מהמקרים בית הדין הרבני לא יכול להגיע לכלל הכרעה האם מדובר בניכור הורי או שמא סירוב האם להביא את הילד הינה בגלל סיבה מוצדקת.

במקרים אלו בית הדין הרבני ימנה פקידת סעד שתבחן האם אכן קיים חשש לניכור הורי, בדיקה זו הינה בדיקה מקיפה, כאשר העובדת סוציאלית תפגוש את ההורים לחוד ואף תעשה ביקור בית בבית האם.

לאחר הבדיקה המקיפה של העובדת סוציאלית היא תעלה על גבי הכתב את חוות דעתה לשאלה האם מתקיים כאן ניכור הורי.

עם הגשת חוות הדעת של העובדת סוציאלית לבית הדין תוכלו להעלות את התייחסותכם בפני בית הדין לחוות הדעת של פקידת הסעד, ובמקרים מסוימים תוכלו לזמן את פקידת הסעד להעיד בבית הדין.

במהלך ניסיוני כבר נתקלתי במקרים בהם פקידת הסעד קבעה בבירור שישנו ניכור הורי, אלא שהאם טענה כי היא לא ידעה מה זה ניכור הורי, והיא עשתה זאת בשגגה, טענה שכמובן נדחתה בבית הדין ואף בערעור בבית הדין הרבני הגדול ירושלים.

הדבר ידוע כי חובתו של כל אחד מההורים לדאוג לקשר תקין של הילד עם שני ההורים, כך שלא תוכל להישמע טענה "לא ידעתי" או "לא חשבתי".

ההשלכות של ניכור הורי

לניכור הורי ישנם מספר השלכות בין אם המדובר בתביעת מזונות ילדים ובין בתביעה למשמורת ילדים, ומכאן החשיבות לדעת מה זה ניכור הורי.

ההשלכה המוכרת ביותר הוא התביעה להפחתת מזונות ילדים עד כדי ביטל דמי המזונות.

מסיבה זו אנו נתקלים באבות שמגישים תביעה לניכור הורי למרות שאין לכך עילה אמיתית, כל זה מתוך תקווה שאולי הדבר יצלח והוא ייפטר מתשלום מזונות.

יש לדעת כי בכל מקרה, סנקציה קשה של ביטול מזונות הילדים תינתן רק לאחר שבית הדין יתרה באם לחדול מניכור הורי ואילו האם תמשיך במעשיה.

סנקציה נוספת חמורה לא פחות מכך, הוא שינוי במשמורת הילדים, כשהאב יקבל משמורת משותפת ככל ויהיה את התנאים למשמורת משותפת, או במקרים נוספים האב יהיה המשמורן היחיד, ואילו האם תראה את הילד תחת פיקוח אדוק במרכז קשר.

ניכור הורי בילד קטן או גדול

כשאנו בוחנים את תופעת ניכור ההורי הרי שניתן להיווכח כי אין כלל אחיד, ולפעמים אנו נתקלים בילד מרדן בגיל מתבגר, ולפעמים אנו נתקלים בילד קטן.

ככל ומדובר בילד מתבגר, הרי שלפעמים הסירוב של הילד לפגוש את האב אינו רק בגלל אמירות או מעשים של האם, אלא הדבר הוא כחלק מהתבגרות הילד.

גם במקרה זה בית הדין יצפה מהאם לתמוך בילד ולשכנע אותו לבוא ולפגוש באביו, ולא לשבת על הגדר וליהנות ממרידת הילד.

בכל שאלה של מה זה ניכור הורי או מה הם ההשלכות של ניכור הורי לתביעת מזונות או משמורת ילדים, אתם מוזמנים ליצור קשר עם טוען רבני במרכז.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות עבור ילד אחד

מזונות עבור ילד אחד גבוה יותר מאשר תשלום מזונות עבור כל ילד כאשר ישנם מספר ילדים, במאמר זה נסקור מה הם תשלומי המזונות, ובמיוחד כמה

קרא עוד »
מזונות במשמורת משותפת

מזונות בהורות משותפת

מזונות בהורות משותפת הינו נושא מאוד חשוב לבני הזוג שמבקשים לדעת כמה עולה מזונות לילד אחד כשיש הורות משותפת,  בין אם בני הזוג מנהלים תביעת

קרא עוד »
דילוג לתוכן