מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין

מימוש כתובה בגירושין הינו דבר בר השגה ובלבד שהדבר ייעשה בצורה נכונה ומקצועית.

ישנם שסבורים כי לא ניתן לממש כתובה בגירושין, וישנם שסבורים שניתן לבצע מימוש כתובה בגירושין במקרה בו האישה לא פתחה תביעת גירושים ברבנות.

אך צריך לדעת שמדובר בטעות נפוצה כאשר במבחן המעשה הדבר אינו נכון כפי שתוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

מימוש כתובה בגירושין בתביעת האישה להתגרש

במקרה בו האישה ביררה איפה כדאי לפתוח תיק גירושין, הדבר מוריד את הסיכוי של האישה לעשות מימוש כתובה בגירושין, אך בהחלט הדבר אינו סוף פסוק, והאישה עדיין יכולה לזכות במלוא הכתובה למרות שהיא פתחה תיק גירושים.

משרדינו ייצג אישה שביצעה פתיחת תיק גירושין ברבנות תל אביב כיון שבעלה נהג בה באלימות כלכלית חמורה.

האיש הקמצן לא היה מאפשר לאישה לערוך קניות שגרתיות אלא בהצגת חשבונית כנגד כל אגורה שהאישה הוציאה.

אוי לאישה אם היא הייתה חוזרת לבית הצדדים כשהיא "בזבזה" מספר שקלים עבור "תפנוקים".

לאחר שמשרדינו פרס את התמונה המלאה בבית הדין על קמצנותו של האיש, הורה בית הדין כי למרות שהאישה היא זו שביקשה להתגרש, הרי שהיא זכאית לקבל את מלוא בכתובה, כאשר במקרה זה היה מדובר בכתובה של מאה ושמונים אלף ₪.

מימוש כתובה בגירושין בתביעת גירושין של האיש

תביעת האיש להתגרש אכן מעלה נקודות חובה כלפי האיש, כך שקיים סיכוי גדול יותר כי האישה תזכה במלוא הכתובה.

אך בדיוק כשם שתביעת האישה להתגרש אינו אומר בהכרח כי בוודאות תהיה מימוש כתובה בגירושין, כך תביעת האיש להתגרש אינה בהכרח תגרור חיוב בכתובה.

ככל והגירושין הינם בגלל בגידה של האישה, או בגלל שמדובר באישה מורדת, הרי שלמרות שהאיש הגיש את תביעת הגירושין, הרי שהוא ייפטר מתשלום הכתובה.

אמנם חשוב להדגיש כי לא בקלות יצליח האיש להוכיח מתי האישה מאבדת כתובתה, שכן לרוב האישה תנסה להתכחש למציאות בטענות שונות, אך לאחר שהאיש יצליח בהוכחותיו, הרי שהוא ייפטר מתשלום כתובה.

מסיבה זו יש לשקול בחיוב שכירת חוקר פרטי שיעקוב אחר התנהלות האישה עוד טרם פתיחת תיק גירושין, כך שתוכלו להציג בפני בית הדין ראיות חותכות ולא רק אמירה בלבד.

מימוש כתובה לפני הגירושין

בעיקרון גם במקרה בהם האישה זכאית לקבל את הכתובה במלואה, הרי שהכתובה תשולם רק לאחר הגירושין.

אך במקרים בהם הבעל הינו סרבן גט, או שהבעל ברח לחו"ל ואינו מאפשר לקיים דיון בתביעת הגירושין, בית הדין עשוי להיעתר לבקשת האישה לבצע מימוש כתובה בגירושין עוד טרם הגירושין.

יש לציין כי דבר זה אינו נפוץ, שכן ככל וישנו חשש שהבעל עתיד לברוח לחו"ל ובכך לעגן את האישה, בית הדין יוציא צוו עיכוב יציאה מהארץ כנגד האיש. 

מימוש כתובה בגירושין חלקי

בהרבה מפסקי הדין בפרט מהתקופה האחרונה אנו עדים לכך שבית הדין לא מאפשר מימוש כתובה בגירושין באופן מלא, אלא רק באופן חלקי.

ככל ומדובר בסכום גבוה של הכתובה כמו לדוגמה מיליון ₪ אנו כמעט ולא נראה שבית הדין יחייב במלוא הכתובה, אלא בית הדין מתחשב ביכולתו הכלכלית של האיש.

כמובן שבמקרה בו הגירושין בעקבות בגידה של הבעל והדבר ברור מעל לכל ספק כי אכן הבעל בוגד, ואין כל טענה כנגד האישה, בית הדין עשוי לחייב את האיש בתשלום מלוא הכתובה.

כמו כן במקרה בו האיש יוצא נשכר מהנישואין ואילו האישה יוצאת בעירום ובחוסר כל, כיון שהצדדים ערכו הסכם ממון סטנדרטי בו הוסדר שהאישה לא תקבל כסף מהרווחים שהאיש יצבור במהלך שנות הנישואין, בית הדין עשוי להתחשב בכך בקביעת גובה תשלום הכתובה.

אין כפל מבצעים

לפעמים למרות שהאישה הצליחה לבצע מימוש כתובה בגירושין באופן מלא היא לא תקבל את הכתובה, הסיבה לכך נעוצה בהגדרה המשפטית הנקראת "אין כפל מבצעים".

במקרה בו האישה קבלה את מחצית זכויות הבעל בגירושין בחלוקת נכסים בגירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה רק מכוח חוק חלוקת רכוש בין בני זוג, האישה לא תהיה זכאית לקבל כפל מבצעים.

כלומר אין היתכנות לקבל מחצית מזכויות האיש בגירושין ולקבל את הכתובה בנוסף לכך, על האישה לבחור האם היא עומדת על תביעת חלוקת הרכוש או שהיא דורשת כתובה.

יחד עם זאת ככל ובני הזוג ערכו הסכם נישואים בו האיש התחייב באופן מפורש לתת ממחצית מזכויות האיש, האישה תהיה זכאית לקבל את התחייבות האיש בהסכם נישואין ובנוסף לכך את הכתובה.

מימוש כתובה בגירושין

כיום יותר ויותר זוגות מבינים כי עורך דין לגירושין אינו בקיא בדין העברי, דבר שגורם לכך שהם אינם יכולים להצליח להשיג לאישה מימוש כתובה בגירושין. 

מסיבה זו אנו עדים לתופעה בהם בוחרים הזוגות לשכור את שירותיו של טוען רבני מומלץ.

עורכי הדין המובילים בתחום מבינים כי קיים להם פערי מידע בכדי להצליח בתביעת הכתובה, לכן הם שוכרים את שירותיו של הטוען הרבני, כאשר חלקם שוכרים את שירותיו להופעה לדיון, וחלקם מסתפקים בשכירת מייצג לסיכומים בלבד.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה דמי מזונות לאישה?

כמה משלמים מזונות?

כמה משלמים מזונות בבית הדין הרבני וכמה משלמים מזונות בבית משפט? האם יש משמעות להיקף הכנסות של האב ולהכנסות האם? האם הסדרי ראיה מורחבים מפחיתים

קרא עוד »
היכן עושים אישור הסכם ממון

הסכם טרום נישואין

הסכם טרום נישואין הוא הדבר שיאפשר לבני הזוג את השקט הכלכלי במהלך חיי הנישואין, מסיבה זו אנו נראה יותר ויותר זוגות שבוחרים להסדיר את הנושא

קרא עוד »
בית משפט לעניני משפחה

בית משפט לעניני משפחה

מה זה בית משפט לעניני משפחה בית משפט לעניני משפחה הינה ערכאה שיפוטית שדנה בתביעות הקשורות לבני המשפחה, כאשר התביעות העיקריות הן תביעות הקשורות בין

קרא עוד »
דילוג לתוכן