מה זה מזונות?

מה זה מזונות

זוגות המתגרשים לראשונה בחייהם אינם יודעים מה זה מזונות? כמה מזונות על האיש לשלם לאישה?

במאמר זה נסביר את ההבדלים בין חיוב מזונות אישה למזונות ילדים, כך שבסוף המאמר יהיה ברור לכם מה זה מזונות.

מה זה מזונות אישה

מזונות אישה משולם לאישה כל זמן שהאישה נשואה לאיש והיא אינה אישה מורדת, למרות שעל פניו נראה שלרוב מדובר במקרה שאינו שכיח, אך הדבר אין כן.

אישה מורדת נהיית לאחר שהאיש התרה באישה שתפסיק למרוד באיש ותתחיל לחזור חיי אישות, ולמרות זאת האישה מסרבת להמשיך את חיי הנישואין.

גם במקרה בו האישה מסרבת להמשיך את חיי הנישואין אך יש לה סיבה מוצדקת לכך, כגון שמדובר באיש שנוהג בה אלימות כלכלית בגירושין, או שהאישה יודעת איך להוכיח בגידה בהליך גירושין, עדיין האיש חייב במזונות אישה.

למרות זאת ככל והאישה תברר איפה כדאי לפתוח תיק גירושין, הרי שלרוב לא תצטרכו להתעסק בשאלה מה זה מזונות אישה.

בית הדין הרבני לא יאפשר לאישה לקבל מזונות ככל שהיא זו שיוזמת ורוצה את הגירושין.

לכן אנו נראה יותר ויותר נשים שמעמידות פנים תמימות של תביעת שלום בית למרות חוסר כנותם.

מה זה מזונות ילדים

מזונות ילדים שונה בגדרו מחיוב מזונות אישה במספר פרמטריים, כשהבולט בכולם הוא העובדה כי בעוד שחיוב מזונות אישה הינו כל זמן שהצדדים נשואים זה לזה, הרי שחיוב מזונות ילדים ממשיך עד שהילדים מתבגרים.

מאידך, גובה דמי המזונות המשולמים עבור מזונות אישה גבוה בהרבה מחיוב מזונות ילדים, שכן מזונות אישה יש לשלם בהתאם לרמת המחייה אליו הורגלו הצדדים בעת הנישואין התקינים, לא כן עבור מזונות הילדים ישולמו דמי מזונות מינימליים.

פרמטר חשוב שיש לשים אליו בתשלום מזונות ילדים, הוא האם מדובר במשמורת משותפת או שמא מדובר בהסדרי ראיה בלבד, ככל ומדובר במשמורת משותפת גובה דמי המזונות יהיו פחותים מדמי המזונות שישולמו באב שרואה את הילדים בהסדרי ראיה בלבד.

לכן חשוב מאוד כשאתם שואלים מה זה מזונות להבחין אם שאלתכם מתייחסת למזונות אישה בעת הנישואין, או למזונות ילדים לאחר הגירושין.

מזונות מעוכבת

אולי לא שמעתם מה זה מזונות מעוכבת, אך צריך לדעת כי ישנו סוג נוסף של תשלום מזונות והוא "מזונות מעוכבת".

מזונות מעוכבת משולם על ידי הבעל לאישה בעת הנישואים גם לאחר שהאישה רוצה להתגרש וכי היא אינה זכאית למזונות אישה.

הסיבה לתשלום מזונות אלו הוא במקרה בו ישנה סרבנות גט חמורה של הבעל שמסרב לתת גט למרות שבית הדין הרבני קבע שיש עילה לגירושין, והבעל מסרב לתת את הגט.

היכן תובעים מזונות

לאחר שהבנו מה זה מזונות, עלינו לברר היכן כדאי לתבוע מזונות? האם העדיפות לתבוע היא בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה?

בעבר הייתה תפיסה מוטעית אצל חלק מהזוגות כי זכויות האישה בגירושין קיימת בבית המשפט למשפחה, ואילו בית הדין הרבני דואג לזכויות הגבר בגירושין.

כיום התפיסה דווקא התהפכה ואנו נראה יותר נשים שמבקשות שבית הדין הרבני ידון בתביעת מזונות ילדים מאשר גברים שדורשים זאת.

הסיבה לכך היא שמזונות במשמורת משותפת גבוהה יותר בבית הדין הרבני מאשר בבית המשפט למשפחה, שם האיש יכול להיפטר לגמרי מתשלום מזונות ילדים.

סיבה נוספת לכך שנשים יבקשו שתביעת מזונות הילדים תידון בבית הדין הרבני הוא משום ההליך המהיר והקצר יחסית בתביעת מזונות ילדים, מאשר בבית המשפט למשפחה שם צפוי לאישה הליך ארוך וקשה.

סמכות בית הדין בתביעת מזונות ילדים

בעבר, גם במקרה בו אחד מבני הזוג הגיש את תביעת מזונות הילדים יחד עם תביעת הגירושין, בית הדין הרבני היה נעדר סמכות, כיון שלדעת בית המשפט העליון, לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בתביעת מזונות הילדים.

אך לאחרונה חל שינוי ובית הדין מוסמכים לדון בתביעת מזונות ילדים במקרה בו התבצעה פתיחת תיק גירושים ברבנות, ואחד מבני הזוג הגיש את תביעת מזונות הילדים יחד עם תביעת הגירושין, או לחילופין ישנה הסכמה של שני בני הזוג שבית הדין הרבני הוא שידון בתביעת מזונות הילדים.

לכן גם לאחר שאתם יודעים מה זה מזונות, כדאי שתמהרו להגיש הראשון את תביעת מזונות הילדים לערכאה המתאימה ביותר עבורכם, ובכך תצליחו לקבוע עובדה מי היא הערכאה שתדון בתביעתכם.

תביעת מזונות רק דרך טוען רבני

במאמר זה לא הצלחנו לסקור את כל המענה מה זה מזונות ובטוח שעדיין חסרים לכם פרטים נוספים כמו למשל כמה מזונות משלמים, מה עושים במקרה שיש בן מרדן ושאלות נוספות.

לכן עצתי שלפני שאתם מתחילים בכל ההליך המשפטי הקשה הזה לפנות לטוען רבני מומלץ שמכיר היטב את דיני המזונות בכדי שהוא ייתן לכם מענה פרטני ומקצועי המתאים בדיוק למקרה הקונקרטי שלכם.

משרדינו ישמח לתת לכם מענה וללוות אתכם בכל ההליך של תביעת מזונות, אז אל תהססו וצרו כבר כעת קשר.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

בקשה ליישוב סכסוך

בקשה ליישוב סכסוך הינו הליך שנצרך בכל מקרה בו קיימים חילוקי דעות בין בני זוג ללא כל השלכה האם בני הזוג מבקשים לעשות הליך גירושין

קרא עוד »
כמה מזונות משלמים

כמה מזונות משלמים?

כמה מזונות משלמים עבור ילד אחד? וכמה מזונות משלמים כשיש מספר ילדים? האם יש הבדל בין גובה דמי המזונות בבית הדין הרבני לעומת מזונות בבית

קרא עוד »
איך מתגרשים ברבנות

אישה מסרבת למכור את הבית

האם ניתן למכור את הבית למרות שהאישה מסרבת למכור את הבית? מה הם הדרכים שיהיה ניתן להתגבר על המכשול ולהוציא את הבית למכירה למרות התנגדות

קרא עוד »
דילוג לתוכן