כמה מזונות משלמים?

כמה מזונות משלמים

כמה מזונות משלמים עבור ילד אחד? וכמה מזונות משלמים כשיש מספר ילדים? האם יש הבדל בין גובה דמי המזונות בבית הדין הרבני לעומת מזונות בבית המשפט? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

לפי מה נקבע כמה מזונות משלמים

אין כלל אחיד שעל פיו יהיה ניתן לקבוע כמה מזונות משלמים, והדבר משתנה ממקרה למקרה.

מסיבה זו אנו יכולים להיתקל במקרה שעל פניו הנתונים של האבות זהים זה לזה, אך למעשה גובה דמי המזונות יהיו שונים אחד מהשני.

אך אם בכל זאת נרצה לקבוע כלל, אנו נראה כי ישנם מספר כללים:

הסדרי ראיה מכריע כמה משלמים מזונות

 ככל ולאב ישנם הסדרי ראייה גבוהים, כך גובה דמי המזונות יהיה מופחת, כאשר במקרה בו מתקימים כל התנאים של משמורת משותפת, מזונות הילדים יכול לעמוד על אפס.

לא כן במקרה בו האם הינה משמורנית יחידה, והאב רואה את הילד בהסדרי שהות נמוכים, האב יצטרך לשלם דמי מזונות גבוהים.

מסיבה זו אנו נראה אימהות שעושות ניכור הורי ושוללות מהאב הסדרי ראיה במטרה לקבל דמי מזונות גבוהים יותר.

אך צריך לדעת כי למרות שבטווח הקצר האם תצליח בהכרעה כמה מזונות משלמים, אך לטווח הארוך האם עלולה למצוא את עצמה תחת סנקציות קשות בגין ניכור הורי.

גיל הילד ההשפעה על כמה מזונות משלמים

אין ספק כי לגילו של הילד ישנה השפעה ישירה כמה משלמים מזונות, שכן ככל וגילו של הילד יהיה קטן יותר, כך גובה דמי המזונות יהיו גבוהים יותר, וככל ומדובר בילד בגיל גדול יותר, כך דמי המזונות יהיו נמוכים יותר.

המקובל בבתי המשפט לקבוע מספר גילאים שיש להם השפעה על השאלה כמה מזונות משלמים:

עד גיל 6 – מדובר בחוב אבסולוטי של האב ולכן יש להטיל את כל דמי המזונות על האב, דבר שגורר אחריו חיוב תשלום מזונות גבוה.

עד גיל 18 – כיום לאחר פסיקת בית המשפט העליון בבע"מ 919/15 נקבע כי חוב ההורים מוטל על ההורים באופן שווה בשווה, כך שאב יצטרך לשלם דמי מזונות מופחתים יותר.

חשוב לציין כי אין כל רלוונטיות לשאלה כמה מזונות משלמים האם הייתה אלימות כלכלית בגירושין או שמדובר באישה מורדת, שכן חוב מזונות ילדים אינו מושפע מייחס ההורים זה לזה.

מעל גיל 18- מדובר בחיוב רק מכוח "מנהג" כלומר למרות שאין חיוב על האב לשלם דמי מזונות לילד, הרי שמקובל לחייב את האב שליש מדמי המזונות שהיו משולמים עד הגיע הילד לגיל 18.

כמה מזונות משלמים באב עשיר

אב עשיר יצטרך לשלם דמי מזונות גבוהים יותר מאשר אב עני הסיבה לכך היא כיון שהילד הורגל במהלך שנות הנישואין המשותפים של ההורים להתרגל לחיי תפנוקים יותר מאשר באב עני.

אם כי שיש להדגיש שבניגוד לתביעת מזונות אישה שם האישה זכאית לקבל בהתאם לרמת המחייה אותה הרגיל הבעל, הרי שבשאלה כמה מזונות משלמים עבור מזונות ילדים, למרות שקיים פרמטר של רמת המחייה של הילד, אך מדובר בהיקף מצומצם יותר.

סיבה נוספת לחיוב האב בתשלום דמי מזונות גבוהים, היא כיון שלמרות שחוב ההורים בילדים מעל גיל 6 בדמי המזונות הינם שווים, מכל מקום החוב משתנה בהתאם להכנסות ההורים.

כך לדוגמה אב שמשתכר כפול מאשר האם, יצטרך לשלם מזונות כפול ממה שהאם משלמת בפועל עבור הילדים כשהם שוהים בביתה.

בבית הדין כמה משלמים מזונות

בבית הדין הרבני ישנו חישוב שונה בשאלה כמה מזונות משלמים למרות שגם בבית הדין יש את אותם שלושה פרמטרים.

ישנם פרמטרים שדווקא זכויות האישה בגירושין יהיו בבית הדין הרבני, וקיימים פרמטרים שונים שם זכויות הגבר בגירושין יהיו בבית הדין הרבני.

 מזונות במשמורת משותפת בניגוד לבית המשפט שפוטרים את האב מתשלום מזונות, הרי שבבית הדין הרבני משלמים מזונות מופחתים.

לפרמטר של גילו של הילד ישנה השלכה, אך לא כבית המשפט שם סבורים כי חוב האב והאם שווה בילדים מעל גיל 6, הרי שבבית הדין הרבני החוב העיקרי מוטל על האב בלבד, ואילו האם חייבת בחיוב משנה.

להכנסות ההורים קיימת השפעה, אך בניגוד לבתי המשפט שיחייבו מזונות גבוהים את האב העשיר, הרי שבבית הדין הרבני יש לכך השפעה נמוכה יותר.

טוען הרבני הדרך להצליח בתביעת מזונות

אם חשוב לך להצליח בתביעת מזונות ילדים, כדאי שתדעו מהו טוען רבני, שכן ככל הנראה הוא הפתרון עבורכם להצליח בתיק.

בניגוד לעורכי דין לגירושין שמודעים לחוקים אך פחות לדין העברי, הרי שטוען רבני בקיא בדין העברי, כך שהוא יודע היטב איפה כדאי לפתוח תיק גירושין ולהצליח בתביעת מזונות ילדים.

אז אם גם אתם נמצאים בהליך תביעת מזונות ילדים וחשוב לכם להצליח ולנצח כדאי שתפנו עוד היום לטוען רבני יהודה אבלס בכדי שהוא יסייע לכם בהצלחת התיק.

זכרו, כי הצלחה בתביעת מזונות ילדים בניגוד לתביעות אחרות כגון תביעת כתובה, שמשפיע רק על הטווח הקצר הרי שתביעת מזונות ילדים תשליך על הכנסותיכם עד שהילד יגדל, כשלפעמים מדובר בהרבה שנים.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מינימום מזונות לילד

מתי לשלם תשלום מזונות?

תשלום מזונות נחלק לשניים, האחד תשלום מזונות אישה, והשני תשלום מזונות ילדים, כאשר רבים מהזוגות מתבלבלים בין חיוב לשלם מזונות אישה לבין החיוב לשלם מזונות

קרא עוד »
גירושין ברבנות בהסכמה

גירושין בהסכמה ברבנות

גירושין בהסכמה ברבנות או בבית משפט הינו הליך מהיר ופשוט יותר מהליך גירושין שלא בהסכמה בו בני הזוג מנהלים הליכים ארוכים ומתישים ובעיקר הליכים הכרוכים

קרא עוד »
גט לחומרא

גט לחומרא

גט לחומרא הוא עניין הלכתי חשוב שעליכם לדעת ככל ונתקלתם בסיטואציה כזו, במאמר זה נסביר מה המשמעות של גט שנותנים אותו לחומרא, למה צריך בכלל

קרא עוד »
מזונות במשמורת משותפת

אקטואר גירושין

אקטואר גירושין נצרך במקרה שיש לבני הזג נכסים שהם צברו במהלך שנות הנישואין, ולא ברור מה ההיקף של הנכסים של כל אחד מבני הזוג שנצבר

קרא עוד »
דילוג לתוכן