איך עובד תהליך גירושין?

איך עובד תהליך גירושין

איך עובד תהליך גירושין בהסכמה? ואיך עובד הליך גירושין שלא בהסכמה? והאם ניתן לעשות את תהליך הגירושין בבית משפט או רק בבית הדין הרבני? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

איך עובד תהליך גירושין בהסכמה

בני זוג שיודעים איך מתגרשים בהסכמה, יודעים איך עובד תהליך גירושין בהסכמה, אך ישנם זוגות שרוצים לעשות גירושין בהסכמה, אך אין להם מידע איך עובד תהליך גירושין בבית הדין הרבני.

גירושין בהסכמה משמעותו כי לבני הזוג ישנם הסכמות על מכלול הנושאים כגון כמה משלמים מזונות, מה זה הורות משותפת, וכמובן אין סרבנות גט על ידי אחד מבני הזוג.

הסכמות אלו לפעמים נובעים מכך שבני הזוג ערכו הסכם ממון סטנדרטי עוד לפני הנישואין.

במקרה זה על בני הזוג להעלות את הסכמותיהם המלאות על גבי הכתב, כשהסכם זה ייקרא "הסכם גירושין", להסכם זה ישנה חשיבות מיוחדת, שכן הסכם זה ילווה את בני הזוג לאחר הגירושין.

הסכם זה חייב לקבל את אישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, ללא אישור ערכאה כל שהיא, אין להסכם זה כל תוקף ויהיה ניתן לבצע פתיחת הסכם גירושין מחדש.

לאחר קבלת אישור להסכם הגירושין, תוכלו לפתוח במזכירות בית הדין בקשה משותפת לסידור גט, כשלרוב כל ההליך ייקח בסביבות כחודש מעת פתיחת התיק.

איך עובד תהליך גירושין שלא בהסכמה

גירושין שלא בהסכמה בו אחד מבני הזוג דורש שלום בית, עובד בצורה שונה לגמרי ולכן חשוב לדעת איך עובד תהליך גירושין שלא בהסכמה.

כיום לא ניתן לפתוח תיק גירושין שלא בהסכמה אלא אם כן קדמה לכך פתיחת תיק ליישוב סכסוך.

לאחר שתפתחו תיק ליישוב סכסוך, תוזמנו לפגישת מהו"ת בכדי לנסות ולהגיע להסכמות ובכך להימנע מהליך שיפוטי יקר.

ככל ולא הצלחתם להגיע להסכמות בתביעת שלום בית או הסכמות להתגרש, תוכלו לפתוח תיק גירושין ברבנות לאחר שיחלפו 60 יום מעת פתיחת תיק ליישוב סכסוך.

יש לציין כי החובה לפתוח תיק ליישוב סכסוך היא גם במקרה בו שני בני הזוג אינם רוצים להתגרש בהסכמה, ורק במקרים מיוחדים יהיה ניתן להגיש בקשה לקיצור ההליכים ביחידת הסיוע.

סדר הדיון בתהליך גירושין שלא בהסכמה

לאחר שהבנו את סדר פתיחת תיק הגירושין עלינו לדעת איך עובד תהליך גירושין שלא בהסכמה לאחר פתיחת התיק.

לאחר פתיחת התיק תקבלו הזמנה להופיע לדיון בפני הדיינים בבית הדין הרבני, שם תהיו חייבים להתייצב בעצמכם למרות שיש לכם טוען רבני או עורך דין.

בדיון יהיה עליכם להוכיח את העילה לגירושין שבגינה אתם רוצים להתגרש, בין העילות ניתן למנות אלימות כלכלית בגירושין, הוכחת בגידה, אישה מורדת ועוד עילות נוספות.

הוכחה זו בחלק מהמקרים תהיה קשה לאחר שאחד מבני הזוג ינסה להעלים או לטשטש את העובדות במטרה לחמוק מתביעת הגירושין, ולכן יש צורך לחקור היטב את בן/ת הזוג ולהוציא את האמת לאור עולם.

לאחר שתטענו ותוכיחו את טענותיכם, בית הדין הרבני יורה על הגשת סיכומים בכתב בו תצטרכו לפרט את כל טענותיכם והוכחותיכם אשר הוכחתם בכל ההליך, וכמובן ככל ויש לכם אסמכתאות הלכתיות, יש לצרף אסמכתאות אלו.

הסיבות לגירושין שלא בהסכמה

קיימים מספר סיבות שגורמות לכך שבני הזוג אינם מגיעים להסכמות לגירושין:

תביעה לשלום בית – לפעמים אחד מבני הזוג באמת מאמין כי ניתן לשקם את חיי התא המשפחתי, ולדעתו להיפך יש מקום להגשת תביעת שלום בית ולא לתביעת הגירושין.

חשש מתביעת כתובה – לפעמים הבעל חושש שהוא יחויב לאחר הגירושין בתשלום מלא של הכתובה, ולכן הוא רוצה לדעת מראש מתי האישה מאבדת כתובתה.

סחטנות בתשלום מזונות – לא פעם אנו מבחינים כי אחד מבני הזוג מקשה על הליך הגירושין עד כדי סרבנות גט בהלכה, רק משיקול של "סחטנות" או "נקמנות".

אך יחד עם זאת צריך להדגיש שדווקא בגלל החשש והחוסר המידע איך עובד תהליך גירושין שלא בהסכמה, מעדיפים בני הזוג להתגבר על המכשולים ולהגיע להסכמות מלאות.

איך עובד תהליך גירושין בבית משפט

טקס הגירושין יכול להתבצע אך ורק בבית הדין הרבני, זאת למרות שתביעת חלוקת רכוש בין בני זוג נידונה בבית המשפט לענייני משפחה.

מסיבה זו אין מקום לשאלה איך עובד תהליך גירושין בבית המשפט לענייני משפחה, שכן גירושין אינם מתבצעים שם.

למרות זאת במקרה ואחד מבני הזוג הינו יהודי ובן הזוג האחר שייך לדת אחרת, הגירושין יתבצעו בבית המשפט למשפחה, לאחר קבלת אישור מבית הדין הרבני.

אך מדובר במקרה יחסית חריג שאינו נפוץ בהרבה מהמקרים ולכן ניתן לומר שבבית משפט לענייני משפחה לא מתבצע תהליך גירושין.

תהליך גירושין בסיוע טוען רבני

אם אתם מרגישים חוסר ביטחון בשאלה איך עובד תהליך גירושין כדאי שתתייעצו ייעוץ קונקרטי עם טוען רבני לגירושין הבקיא בדיני משפחה.

מדובר בהליך לא זול בפרט אם אתם רוצים לבחור טוען רבני מומלץ ולא להסתפק בטוען רבני זול, אך ההשקעה מצדיקה את ההוצאה.

הסיכוי שלכם להצליח גודלת בהרבה ככל ואתם מיוצגים על ידי טוען רבני שמכיר היטב איך עובד תהליך גירושין.

ככל ויש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים לפנות למשרדינו טוען רבני יהודה אבלס ולקבוע פגישה לקבלת ייעוץ קונקרטי למקרה שלכם.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

היכן עושים אישור הסכם ממון

בקשה לאישור הסכם ממון

בקשה לאישור הסכם ממון שונה כאשר הבקשה מוגשת לפני הנישואין מאשר כשהיא מוגשת לאחר הנישואין, אך בכל מקרה אישור הסכם ממון הינו דבר נצרך בכדי

קרא עוד »
פתיחת תיק ברבנות

עילות הגירושין העיקריות

מה הן עילות הגירושין העיקריות? מתי נצרך להציג עילות גירושין ומתי יהיה ניתן לוותר על העילות? האם לעילות הגירושין ישנה השלכה גם לתביעת הכתובה? על

קרא עוד »
ניכור הורי וביטול מזונות

ניכור הורי וביטול מזונות

ניכור הורי וביטול מזונות הינן שני תביעות נפרדות, אך לרוב אנו נראה כי לתביעת ניכור הורי תהיה מלווה תביעת ביטול מזונות, אך צריך לדעת כי

קרא עוד »
דילוג לתוכן