תביעה לגירושין מתי תתקבל?

מתי תתקבל תביעה לגירושין?

תביעה לגירושין אינה מתקבלת באופן אוטומטי, כלומר העובדה שאחד מבני הזוג החליט כי הוא רוצה לסיים את חיי הנישואין, עדיין אינו אומר כי התביעה שלו לגירושין אכן תתקבל בבית הדין הרבני.

אז מה הם הקריטריונים שתביעת גירושין תתקבל ומתי תביעת גירושין לא תתקבל? מה עושים במקרה בו תביעת גירושין מתקבלת אך אחד מבני הזוג מסרב לציית להחלטת בית הדין, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

הצורך להגיש תביעה לגירושין 

רבים העומדים בהליך גירושין שואלים את עצמם לשם מה יש צורך להגיש תביעה לגירושין ולא ניתן להסתפק בהודעה של אחד מבני הזוג שחיי הנישואין הסתיימו.

התשובה לכך כי בהתאם לדין העברי על המבקש להתגרש יש חובה להציג בפני בית הדין הרבני עילה לגירושין, ככל ואין למבקש להתגרש עילה מספקת, הרי שלא יהיה ניתן לחייב את הזוג להתגרש.

העילה הנפוצה היא כשיש הוכחת בגידה בהליך גירושין, עילה נוספת היא אישה מורדת, ועוד עילות נוספות אשר יש בהם בכדי לחייב את בני הזוג להתגרש.

ככל ובן הזוג לא יגיש תביעה לשלום בית, הרי שהצורך להציג עילות גירושין יהיה מופחת יותר, שכן בית הדין יראה זאת כהסכמה משותפת לגירושין, למרות שאחד מבני הזוג יערים קשיים וינסה לסחוט רווחים בתביעת חלוקת רכוש.

תביעה לגירושין בהסכמה

ככל ובני הזוג יודעים איך מתגרשים בהסכמה, אין להם חובה להציג ולפרט בפני בית הדין את הסיבה לכך שקיימת תביעה לגירושין, ולרוב בית הדין לא ישאל את הצדדים בעניין זה מאומה.

רק במקרה בו בית הדין יסבור כי מדובר בגירושין בצורה חפוזה וכי יש מקום לתביעה לשלום בית, בית הדין יסרב לבצע את הליך הגירושין.

ככל ואתם מעוניינים למנוע מצב בו בית הדין מסרב לבצע את הגירושין בגלל ניסיון לשקם את חיי הנישואין, כדאי שתפנו לטוען רבני שיערוך עבורכם הסכם גירושין.

לאחר שבית הדין ייראה כי בני הזוג ערכו הסכם מקצועי ומפורט, הרי שהוא יבין כי הצדדים נחושים בדעתם לסדר גט, ולכן הוא לא יימנע מהצדדים את התביעה לגירושין.

תביעת גירושין כשיש סיכוי לשלום בית

לפעמים בן הזוג מסתפק האם אכן חיי הנישואין באו אל קיצם ואין כל מנוס מאשר להגיש תביעה לגירושין, או שמא ניתן לשקם את חיי הנישואין בסיוע של מטפל זוגי.

במקרה זה קיימת אפשרות להגיש תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, כלומר התובע מבקש מבית הדין שיבחן את הסיכוי לשקם את חיי הנישואין על ידי הליכה לטיפול זוגי, אך ככל ובן הזוג יסרב לשתף פעולה אז לא יהיה מנוס מאשר גירושין.

הרווח הגדול בתביעה מסוג זה של תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין הוא הימנעות מפגיעה בסיכויים בתביעת הכתובה, שכן בית הדין לא יראה את הצד שמבקש להתגרש כמפרק את חיי הנישואין, שהרי להיפך הוא ביקש שלום בית.

תביעת גירושין שנדחתה

משרדינו ייצג בעל שביקש שלום בית, אך האישה התעקשה שהיא רוצה להתגרש ללא שהיא מציינת כל סיבה מוצדקת לרצונה להתגרש.

האישה שהבינה כי בהעדר עילה לגירושין תביעת הגירושין יכולה להידחות, הודיעה לבית הדין כי היא מקיימת יחסי אישות עם גבר אחר ולכן היא אסורה על בעלה.

שאלה זו הגיעה לערעור בבית הדין הרבני הגדול שם נקבע פה אחד כי האישה אינה יכולה לקבל "פרס" בשל מעשיה הרעים, אלא יש להותיר את המצב שהאישה אינה זכאית לחייב את הבעל לגרש.

פסק דין זה הותיר את האישה ללא יכולת להשתחרר מבעלה, כשמאידך ככל והיא תצליח לקבל את הגט, הרי שבהתאם להודאתה כי היא מקיימת יחסי אישות, היא איבדה את כתובתה.

תביעה כרוכה לגירושין

ככל ואחד מבני הזוג הגיש תביעה לגירושין ניתן לצרף לתביעה זו תביעות נוספות הקשורות לסיום חיי הנישואין כגון תביעה למשמורת ילדים, תביעת מזונות ילדים ועוד.

תביעות אלו ניתן להגיש בבית הדין הרבני רק בכרוך לתביעת הגירושין, כלומר ככל ואחד מבני הזוג לא הגיש תביעה לגירושין, לא יהיה ניתן להגיש תביעה נוספת אלא אך ורק לבית המשפט לעניני משפחה.

תביעה לגירושין בבית המשפט

לא ניתן להגיש תביעה לגירושין בבית המשפט אלא אך ורק לבית הדין הרבני, בית המשפט אינו מוסמך לגרש את בני הזוג.

גם במקרה בו כל התביעות של בני הזוג מתנהלות בבית המשפט למשפחה, הרי שרק בית הדין הרבני יהיה מוסמך לדון בתביעת הגירושין.

ככל ובני הזוג נישאו בנישואין אזרחיים עדיין קיימת חובה עליהם לפתוח תיק גירושין ברבנות ולא בבית המשפט למשפחה, אם כי שבנישואין אזרחיים ניתן יהיה להסתפק בעילה לגירושין מופחת מתביעה לגירושין במקרה שבני הזוג נישאו ברבנות.

אי ציות להחלטה בתביעה לגירושין

ככל ובית הדין פסק  בתיק של תביעה לגירושין שהגשתם והרה כי הבעל חייב לתת את הגט או שהאישה חייבת לקבל את הגט, אך הבעל או האישה מסרבים לציית להוראת בית הדין, דבר זה ייחשב כסרבנות גט.

במאמר כאן הרחבנו את הדרך לטפל בבעיית סרבנות הגט.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

אישה מורדת

אישה מורדת – מהם ההשלכות?

אישה מורדת – לא ברורה לכם משמעותה? תוהים מהן ההשלכות שייגרמו מההכרזה על אישה כמורדת? מהי אישה מורדת? בעל אשר הגיש תביעה לשלום בית לאחר שהאישה מסרבת

קרא עוד »
איפה כדאי לפתוח תיק גירושין

תלונות שווא בין בני זוג

תלונות שווא בין בני זוג הינו דבר שנהיה נפוץ לאחרונה לאחר שאחד מבני הזוג מקבל ייעוץ שאינו מקצועי על ידי עורך דין שאינו בקיא בדיני

קרא עוד »
דילוג לתוכן