איפה פותחים תיק גירושין?

איפה פותחים תיק גירושין

איפה פותחים תיק גירושין בבית הדין הרבני, או שמא בבית משפט לענייני משפחה? האם הדבר תלוי ברצונו של אחד מבני הזוג או שמא יש בזה חוקים וכללים נוקשים?

איפה פותחים תיק גירושין לעומת איפה פותחים תיק מזונות?

שאנו רוצים להתייחס למקום פתיחת התיק עלינו להבחין בין אם המדובר בתביעה לשלום בית, תביעה לגירושין, תביעת כתובה, לבין אם מדובר בתביעה להסדרי שהות או למשמורת משותפת.

כיון שבעוד שלמענה לשאלה איפה פותחים תיק גירושין ניתן להשיב בתשובה חד משמעית, שניתן לפתוח את תיק הגירושין רק בבית דין הרבני, הרי שבתביעה למשמורת ילדים, וחלוקת רכוש, ניתן להגיש את התביעה בין לבית הדין הרבני ובין לבית המשפט לענייני משפחה.

תביעת מזונות ילדים שונה לגמרי משאר התביעות שבהם רק לבית המשפט למשפחה ישנה את הסמכות להכריע על מזונות לילד אחד ויותר, למעט במקרה בו שני בזוג רוצים שלבית הדין הרבני תהיה הסמכות.

כך שאם נרצה לעשות סדר בדברים נגלה כי קיימים שלושה סוגי תביעות שונות כשלכל אחד מהם יהיה מענה שונה לאלה איפה פותחים את התיק הספציפי.

  • תביעת גירושין, שלום בית, כתובה, אישה מורדת, יהיה בכל מקרה רק בבית הדין הרבני.
  • תביעת חלוקת רכוש, משמורת ילדים והסדרי ראיה, מזונות אישה יכולה להיות בין בבית הדין הרבני ובין בבית המשפט למשפחה.
  • תביעת מזונות ילדים, רק בבית המשפט למשפחה למעט מקרה בו שני הצדדים הסכימו שהדבר יתנהל בבית הדין הרבני.

מרוץ סמכויות – אימתי

וודאי יצא לכם לשמוע על המושג של "מרוץ סמכויות" בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה, אז מה זה בעצם אומר וכיצד הדבר משפיע על התנהלות התיק שלכם.

התשובה לכך תלויה בשאלה בה פתחנו את המאמר איפה פותחים תיק גירושין, שכן ככל והחלטתם לפתוח את תיק הגירושין בבית הדין הרבני, הרי שתוכלו לפתוח יחד עם זה את התיקים הנוספים ואזי רק בית הדין יהיה מוסמך לדון.

לא כן במקרה בו אתם לא פתחתם את תיק הגירושין בבית הדין הרבני, הרי שלא תוכלו לפתוח תיקים נוספים בבית הדין הרבני רק בבית המשפט.

אלא שלפעמים אחד מבני הזוג מבקש שתיק הרכוש יתנהל בבית המשפט למשפחה, ואילו בן הזוג השני שיודע כיצד מתבצע חלוקת רכוש בבית הדין הרבני, הרי שהוא דווקא ימהר להגיש את התביעה בבית הדין הרבני.

במצב זה בני הזוג נכנסים ל"מרוץ" מי יהיה הראשון שיגיש את התביעה, שכן למי שיגיש את התביעה הוא שיזכה להכריע האם תביעה זו תתברר בבית הדין הרבני או בבית המשפט.

לפעמים השאלה מי היא הערכאה שתדון בתביעה עלול לחרוץ את גורל התיק כמו למשל בנושאים של מזונות במשמורת משותפת.

 

איפה פותחים תיק גירושין ברבנות?

לאחר שהבנו כי ניתן לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני בלבד, עלינו לברר איפה פותחים תיק גירושין בבית הדין הרבני, כלומר האם יש צורך לפתוח תיק בבית דין מסוים או שניתן לפתוח את התיק בכל בית דין אחר?

התשובה לכך היא שניתן לפתוח תיק בבית הדין הרבני הקרוב לאזור מקום מגוריכם של בני הזוג האחרון בלבד, לא ניתן לפתוח תיק גירושין ברבנות תל אביב רק בגלל ששמעתם ששם יותר טוב להגיש את התביעה.

במקרה בו אתם רוצים להגיש צו עיכוב יציאה מהארץ יחד עם פתיחת תיק הגירושין בבית הדין הרבני תוכלו להגיש את הבקשה לעיכוב יציאה בכל בית דין הוא, אך יחד עם זאת המלצתי להגיש את התביעה אך ורק בבית הדין הרבני הקרוב לאזור מקום מגוריכם.

איפה פותחים תיק לנשואים בנישואים אזרחיים?

גם במקרה בו הנישואין של בני הזוג לא היו נישואין ברבנות אלא בקפריסין, או בכל מקום אחר שלא תחת הרבנות, ישנה חובה לבני הזוג להתגרש ברבנות.

כך שהמענה לשאלה איפה פותחים תיק גירושין לבני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים זהה למענה לשאלה איפה פותחים תיק גירושים לבני זוג שנישאו ברבנות.

הסיבה לכך, שעל פי ההלכה לנישואים אזרחיים יש מעמד מסויים בהלכה המצריך מתן גט לחומרה וכן עילה לגירושין ולכן יש לבצע את סידור הגט בבית הדין הרבני.

פתיחת תיק גירושין על ידי טוען רבני

פתיחת תיק גירושין ללא סיוע של טוען רבני מומלץ ילווה אתכם בספיקות רבות, איפה פותחים תיק גירושין, תוך כמה זמן יש להגיש כתב הגנה, מה הם חוקי הגירושין.

כאשר טעות אחת עלולה לעמוד לכם לרועץ בתביעת תיק הגירושין כאשר לא יהיה ניתן לתקן את הנזק שנגרם עקב הטעות שלכם גם לא על ידי ערעור לבית הדין הרבני הגדול.

לכן אל תפתחו את תיק הגירושין ללא סיוע של מייצג שמכיר היטב את כל ההלכות והחוקים של בית הדין הרבני, כך שתוכלו להצליח בהליך הגירושין.

אמנם יש לשים לב שמחיר טוען רבני אינו זול כלל, בפרט אם מדובר בטוען רבני מומלץ, אך הדבר שווה בטווח הארוך.

משרדינו טוען רבני יהודה אבלס מסביר לפונים אליו בקשב רב איפה פותחים תיק גירושין, וכן כל שאלה שעולה במהלך הטיפול בתיק, בכדי שיוכלו להכין את האסטרטגיה בניהול התיק המיוחדת רק למקרה המיוחד שלכם.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן