הסכם בין בני זוג לא מחייב

הסכם בין בני זוג לא מחייב

הסכם בין בני זוג לא מחייב

הסכם בין בני זוג לא בכל מקרה יחייב, אולי תופתעו לגלות, אבל גם במקרה בו בני הזוג חתמו על הסכם שנערך על ידי עורך דין לגירושין מומלץ עדיין החתימה אינה מחייבת את בני הזוג.

בכדי שהחתימה על ההסכם שבני הזוג ערכו יחייב, עליהם לעשות מספר דברים כשרק לאחר מיכן הסכם של בני הזוג ייכנס לתוקף.

אישור הסכם בין בני זוג

לא פעם בני הזוג מבקשים להסדיר נושאים הקשורים לחיי הנישואין כגון את תביעת מזונות אישה, או האם תהיה הפרדה רכושית במהלך הנישואין או שבני הזוג מבקשים להסדיר את חישוב חלוקת רכוש בגירושין ככל וחלילה הנישואין לא יעלו יפה.

הסדרת נושאים אלו אינה יכולה להיות רק בהעלאת הדברים על גבי הכתב, וקל וחומר שהדבר לא יכול להיות על ידי הסכם בעל פה, לשם כך עליהם לערוך הסכם ממון ולאשרו בערכאה שיפוטית.

אין כל הבדל האם מדובר בזוג בסטטוס נשוי או בזוג שמבקשים להינשא, בכל מקרה הסכמות אלו חייבים לקבל אישור.

אלא שקיים הבדל בין הסכם ממון לפני הנישואין להסכם ממון לאחר נישואין, שכן בעוד שהסכם בין בני זוג לפני הנישואין יכול להיות מאושר גם על ידי נוטריון או רשם הנישואין, הרי שהסכם ממון לאחר נישואין יכול להיות מאושר אך ורק בית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה.

הסכם בין בני זוג לחייב בגירושין

הסכם בין בני זוג שקובע כי ככל ואחד מבני הזוג לא יסכים להתגרש במועד הראשון שייקבע על ידי בית הדין, הרי שהוא יחויב בקנס כספי, אינו בתוקף.

גם אם שני בני הזוג יבקשו לחייב אותם בקנס במקרה של סרבנות גט באופן הדדי, הרי שסעיף זה בהסכם לא יהיה בר תוקף, ולכן בית הדין הרבני לא יאשר הסכמה שכזו.

הסיבה לכך שלא ניתן לחייב להתגרש סרבן גט כשאין עילה לגירושין, ואדרבה ככל והבעל ייתן את הגט מתוך חשש שהאישה תתבע פיצויים בסרבנות גט, הדבר עלול לפסול את כשרות הגט.

מאידך, אין להתעלם מחשש בו אחד מבני הזוג מגיע להסכמות ולוויתורים מפליגים בנושאים של תביעת כתובה, והכל מתוך מטרה למנוע הליך גירושין מסורבל, ומנגד בן הזוג השני יסרב לתת את הגט.

במקרה זה יש לכתוב במפורש שההסכמות אליהם הגיעו בני הזוג בהסכם מותנה בכך שבני הזוג ידעו איך מתגרשים יפה, אך ככל ואחד מבני הזוג יערים קשיים בטקס סידור הגט, הרי שההסכם יהיה בטל. 

ביטול הסכם ממון בין בני זוג

המבקש להעלות טענה כנגד כשרותו של הסכם הממון בין בני הזוג יהיה עליו להוכיח כי קרה אחד מהדברים הבאים: כפיה, עושק, רמיה, טעות, הטעיה, בדיוק כשם שאחד מהצדדים להסכם שאינו בין בני זוג מבקש לבטל את ההסכם.

הקושי הנוסף שיש בהסכם בין בני זוג שנצרך בכדי לבטל את ההסכם, הוא העובדה כי להסכם בין בני הזוג קיים אישור של ערכאה שיפוטית לאחר שהיא בחנה שהצדדים חתמו על ההסכם בהבנה וברצון חופשי.

הקושי הגדול יותר הוא העובדה כי הערכאה השיפוטית שאישרה את ההסכם היא היחידה שמוסמכת לבטל את הסכם בין בני הזוג ולקבוע כי למעשה האישור שניתן על ידה היה בטעות.

אך יחד עם זאת ככל ויש לכם ראיות חותכות כי אכן ישנה עילה לבטל את הסכם הממון, אתם רשאים להגיש תביעה לבטל את ההסכם הממון, ולציין כי בהתאם לחוקי הגירושין אתם זכאים לבטל את ההסכם.

חשוב לציין כי במקרה בו בית הדין יווכח כי מדובר בתביעת סרק, הרי שהוא עלול לחייב את המגיש בקשה לביטול ההסכם בהוצאות משפט.

ככל ובית הדין דחה את התביעה לביטול הסכם ממון, ולדעתכם נפלה טעות בהחלטת הערכאה שדחתה את תביעתכם, הרי שאתם רשאים להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול או לבית המשפט המחוזי.

הסכם של בני זוג להורדה מהאינטרנט

ניתן להוריד הסכם בין בני זוג מהאינטרנט בין אם מדובר בהסכם ממון או בהסכם גירושין או בהסכם שלום בית ולחילופין גירושין או כל הסכם אחר.

ההסכם שתורידו מהאינטרנט הוא לא יהיה בהכרח מתאים לצרכים הספציפי שלכם, אלא הוא יהיה הסכם כללי.

לדוגמה הסדרי הראיה שכתוב בהסכם אינו תואם להסדרי ראיה שאתם רוצים שיהיה, או לדוגמה במקרה בו כתוב בהסכם הגירושין שהאישה רשאית להגיש תביעת כתובה לאחר גירושין, ואתם הגעתם להסכמות על וויתור כתובה.

לכן מומלץ לפנות לטוען רבני במרכז שבקיא היטב בכל הכללים המשפטיים בכדי שהוא יערוך לכם הסכם מזונות או הסכם גירושין.

הניסיון לחסוך בעלות של עריכת הסכם בצורה מקצועית עלולה לעלות לכם ביוקר רב ככל ולאחר מכן תופתעו לגלות כי הסכם בין בני זוג שערכתם אינו שווה מאומה.

אך למי שבכל זאת מתעקש להוריד הסכם של בני זוג מהאינטרנט, עליו לוודא כי מי שעומד מאחורי הסכם זה אינו אדם חובבני, אלא מדובר בעריכה מקצועית.

אשמח שתיצרו עימי קשר בכדי שאוכל לתת לכם מענה מושלם.

 

ראו סרטון בנושא: הסכם בין בני זוג לא מחייב

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

בית משפט לעניני משפחה

בית משפט לעניני משפחה

מה זה בית משפט לעניני משפחה בית משפט לעניני משפחה הינה ערכאה שיפוטית שדנה בתביעות הקשורות לבני המשפחה, כאשר התביעות העיקריות הן תביעות הקשורות בין

קרא עוד »
דילוג לתוכן