מתי לשלם תשלום מזונות?

מתי משלמים תשלום מזונות

תשלום מזונות נחלק לשניים, האחד תשלום מזונות אישה, והשני תשלום מזונות ילדים, כאשר רבים מהזוגות מתבלבלים בין חיוב לשלם מזונות אישה לבין החיוב לשלם מזונות ילדים.

במאמר זה נעשה סדר מתי משלמים מזונות אישה ומתי משלמים מזונות ילדים, וכמובן כמה עולה מזונות אישה לעומת עלות מזונות ילדים.

תשלום מזונות אישה

מזונות אישה משולם על ידי הבעל כל זמן שהאישה נשואה ולא ביצעה פתיחת תיק גירושין ברבנות, אך לאחר שהאישה פתחה תיק גירושין ברבנות, לרוב האישה תפסיד את מזונותיה.

גם במקרה בו האישה לא פתחה תיק גירושין בפועל, אך היא מתנהלת כמו אישה גרושה כשהיא מסרבת לקיים יחסי אישות, או במקרה בו לבעל יש עילה לגירושין, האישה תפסיד את מזונותיה.

ככל והאישה מגישה תביעה לשלום בית בבית הדין, הדבר יכול ללמד כי לא מדובר באישה מורדת, ולכן האישה תהיה זכאית לקבל מבעלה תשלום מזונות אישה.

תפקידו של הבעל המבקש לפטור מדמי מזונות את האישה, יהיה להוכיח כי תביעת שלום בית שהאישה הגישה אינה כנה, והאישה חפצה להתגרש, כך שכל סירובה להתגרש נובע משיקולים פסולים.

תשלום מזונות ילדים

מזונות ילדים משולם ללא כל שייכות אם מדובר באישה סרבנית גט או שהאישה רוצה להתגרש והבעל הינו סרבן גט, יתירה מכך גם במקרה ובני הזוג לא נישאו כלל ונולדו להם ילדים, יהיה האב חייב לשלם מזונות ילדים .

תשלום מזונות ילדים משולמים עד שהילדים יגיעו לגיל 18 שנה, ובמקרים מסוימים גם לאחר גיל זה וזאת עד לסיום שירות הצבאי של הילדים.

המקרה היחיד בו האב יהיה פטור לשלם מזונות ילדים, הוא לילדים מעל גיל 6 ככל וישנה משמורת משותפת והכנסות ההורים הינה זהה.

חריג זה קיים אך ורק בבתי המשפט, אך בית הדין הרבני יחייב את האב לשלם גם מזונות במשמורת משותפת, אם כי שדמי המזונות יהיו פחותים בצורה ניכרת ממקרה בו לאב יש רק הסדרי ראייה.

כמה עולה מזונות 

תשלום מזונות אישה גבוה בהרבה מאשר תשלום עבור מזונות ילדים, שכן בעוד שתשלום מזונות ילדים לרוב יהיה דמי מזונות מינימליים, הרי שמזונות אישה יהיה גבוה בהרבה.

הסיבה לכך היא שהחיוב לדאוג למזונות ילדים הינו רק לדאוג לצרכיו הבסיסיים של הילד, לא כן החיוב של דמי מזונות אישה הינו לדאוג לאותה רמת מחייה שהאישה הורגלה אליו בשנות הנישואין.

חיוב זה נקרא בשפה המשפטית חיוב של "עולה עמו ואינה יורדת" כלומר האישה זכאית להעלות ברמת המחייה לרמה שהבעל רגיל אליו, אך אין לבעל זכות להוריד את רמת מחייתה.

לכן, ככל ומדובר בבעל עם נכסים רבים, הרי שתשלום המזונות עבור האישה יהיה גבוה לאין שיעור מאשר בעל שמשתכר שכר מינימום.

זכות נוספת יש בתשלום של מזונות אישה לעומת מזונות ילדים, הינה בכך שבמקרה בו יהיה פירוק שיתוף בבית המשפט, ובני הזוג לא ערכו הסכם ממון על הדירה, האישה תהיה זכאית להמשיך להתגורר בדירה ובכך למעשה היא תמנע את פירוק שיתוף הדירה.

מתי לשלם מזונות

הכנסות האישה בהשפעה על תשלום המזונות

הכנסות האישה יש בהם להשפיע על גובה דמי מזונות ילדים, אך ההשפעה לכך תהיה נמוכה יחסית לעומת תשלום מזונות אישה.

מזונות ילדים מתחת לגיל 6 הינו חיוב גמור על האב ללא כל קשר לרמת ההכנסה של האישה, גם ילדים מעל גיל 6 שישנה השלכה לכושר ההשתכרות של האם לגובה דמי המזונות, הרי שההשלכה תהיה רק במקרה שהאב מרוויח פחות מהאם.

לא כן בחיוב מזונות אישה, הרי שיש להפחית את משכורתה של האישה מגובה המזונות, למרות שהבעל מרוויח בהרבה יותר מאשר האישה.

לדוגמה במקרה בו האם משתכרת 20,000 ₪ והאב מרוויח 20,000 ₪ הרי שלדמי מזונות ילדים לא תהיה לכך השפעה שמדובר באישה עשירה, ואילו בתביעת מזונות אישה הרי שתהיה לכך השפעה.

יש לציין כי למרות שמשכורת האישה אכן נחשבת כהכנסה אשר תפחית מגובה דמי מזונות אישה, הרי שבמקרה בו בני הזוג ערכו הסכם ממון לפני הנישואין בו הסדירו כי הרווחים מהנכסים לפני הנישואין יישארו אצל האישה, רווח זה לא ייחשב כהכנסה, והאישה תהיה זכאית למזונות אישה.

היכן מבקשים תשלום מזונות   

תשלום מזונות אישה ניתן להגיש בבית הדין הרבני ובבית המשפט למשפחה, לכן אנו נראה מאבק סמכויות בין הערכאות לאיזו ערכאה ישנה את הסמכות להכריע בתביעה.

לא כן תביעת מזונות ילדים ישנה סמכות אך ורק לבית המשפט למשפחה, כשרק במקרה שתהיה הסכמה שבית הדין הרבני הוא שיכריע בתביעה זו או במקרה בו יש הליך גירושין בהסכמה, בית הדין הרבני יהיה מוסמך להכריע בתביעה.

דבר זה מקנה יתרון לעורך דין לגירושין על פני טוען רבני שאינו יכול לייצג בבית משפט למשפחה, אך מאידך ככל והתביעה אכן תתנהל בבית הדין הרבני הרי שתהיה עדיפות לטוען רבני על פני עורך דין.

להרחבה בנושא האם עדיף טוען רבני או עורך דין ייחדנו לכם מאמר מיוחד בו תוכלו לקרוא ולהרחיב את ידיעותיכם. 

תשלום מזונות בהסכם מזונות 

לפעמים בני הזוג מבקשים לחסוך את כל הסאגה המשפטית הקשה המלווה בתביעת מזונות, ולכן הם מעדיפים לערוך הסכם מזונות.

מדובר בדבר מבורך, אך לפני שאתם חותמים על הסכם מזונות כדאי מאוד שתתייעצו האם אכן ההסכם מקיף את כל הדברים שהסכמתם, כך שלא תמצאו את עצמכם כעבור תקופה נאלצים להיגרר שוב להליכים משפטיים בכדי לברר ולפרש את ההסכם עליו חתמתם.

 

צפו בסרטון בנושא: מתי לשלם תשלום מזונות?

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך למנוע משמורת משותפת

איך למנוע משמורת משותפת

לפעמים האב יבקש שתהיה משמורת משותפת בכדי לחסוך בעלות מזונות, האם שתבקש לשמור על טובת הילד תבקש למנוע את המשמורת משותפת, אלא שלא כולן יודעות

קרא עוד »
כמה עולה להתגרש ברבנות

כמה עולה להתגרש ברבנות?

כמה עולה להתגרש ברבנות ואיך ניתן לחסוך בהוצאות, הם שאלות שמטרידות את בני הזוג שנאלצים להיות בהליך גירושין. שאלות אלו מטרידות את בני הזוג בעיקר

קרא עוד »
דילוג לתוכן