פתיחת תיק גירושים – הדרך הטובה ביותר

פתיחת תיק גירושים

פתיחת תיק גירושים נראה דבר מפחיד בפרט אם מדובר בגירושין בפעם הראשונה לחייכם, הקושי הנפשי הגדול המלווה את בני הזוג מקשה מאוד על בני הזוג שמבקשים להתגרש, אך לאחר קריאת המאמר תדעו טוב יותר כיצד לפתוח תיק גירושים, ובכך תגיעו להליך הגירושין בצורה קלה יותר.

פתיחת תיק גירושים רק ברבנות 

כאשר אתם מבקשים לפתוח תיק גירושים עליכם לדעת כי  פתיחת תיק גירושים ניתן לבצע אך ורק בבית הדין הרבני, אין כל היתכנות לפתוח תיק גירושין בבית המשפט למשפחה.

מאבק סמכויות של גירושין ברבנות או בבית המשפט ששמעתם אינו מתייחס לתביעת הגירושין, אלא אך ורק לתביעת חלוקת הרכוש בין בני הזוג, או לתביעת משמורת, אך ככל ומדובר רק על תביעת הגירושין, הרי שניתן לפתוח את התיק ברבנות בלבד.

גם במקרה בו בני הזוג אישרו הסכם גירושין בבית המשפט, וברצונם להתגרש בהסכמה בבית משפט, המקום היחיד שהם יכולים לבצע את טקס הגירושין הוא ברבנות בלבד.

בבני זוג שאחד מהם אינו יהודי זה הוא המקרה היחיד שטקס הגירושין יתבצע בבית המשפט למשפחה, לאחר שנשיא בית הדין הרבני הגדול יאשר את הגירושין בבית המשפט.

למה מסובך להתגרש ברבנות

להתגרש ברבנות לפעמים הינו מהלך פשוט אך לפעמים מדובר בפתיחת תיק גירושין מסובכת, אז מה ההבדל בין פתיחת תיק גירושים בצורה קלה לבין הליך גירושין מסורבל?

התשובה לכך היא השאלה האם אחד מבני הזוג הגיש תביעה לשלום בית או שישנה הסכמה משותפת של בני הזוג להתגרש.

ככל ובני הזוג יודעים איך מתגרשים בהסכמה, הרי שפתיחת התיק לגירושין יהיה בצורה קלה יחסית, אך ככל ואחד מבני הזוג מתעקש על שלום בית, הרי שהליך הגירושין יהיה מסורבל.

לפעמים קיימת הסכמה של שני בני הזוג להתגרש בהסכמה, אך בנושאים הכרוכים לגירושין כמו למשל כמה משלמים מזונות לילד אחד, או היקף הסדרי הראיה הם שמקשים על הליך הגירושין.

במקרים אלו בית הדין עשוי להציע לצדדים להתגרש בהסכמה, ולאחר הגט הצדדים יעלו את טענותיהם  בפני בית הדין, כך לכל הפחות בני הזוג יידעו כי הגירושין הסתיימו בהסכמה.

חשוב לדעת כי למרות שאכן יש הגיון בהצעה להתגרש בהסכמה ולאחר מכן להמשיך את ההליכים על הנושאים הנוספים, אך ככל וחילוקי הדעות הם מתי האישה מפסידה כתובתה, הרי שבהחלט לא מומלץ להתגרש טרם סיום תביעת הכתובה.

הגירושין למעשה ישפיעו באופן ישיר על התוצאה בהליך של תביעת הכתובה, כך שבהרבה מהמקרים מומלץ להתעקש על כך שהכרעה על תביעת הכתובה תהיה לפני ההכרעה בתביעת הגירושין.

טפסים לפתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושים

בכדי שתוכלו לבצע פתיחת תיק גירושים ברבנות במקרה ואין ביניכם הסכמה עליכם להביא למזכירות בית הדין הרבני הקרוב לאזור מקום המגורים המשותף האחרון, צילום תעודת זהות וספח, ובנוסף בקשה ליישוב סכסוך, וכן תשלום אגרה.

לאחר שתפתחו את התיק יהיה עליכם להמתין 60 יום עד שתוכלו להגיש את תביעת הגירושין, ככל ולא הצלחתם להגיע להסכמות בתקופה זו.

ככל ויש לכם הסכמה להתגרש או שבמהלך התקופה של יישוב הסכסוך הגעתם להסכמות, עליכם להביא את הסכם הגירושין לאישור הסכם גירושין בבית הדין, וכן בקשה משותפת לסידור הגט.

לרוב ייקבע לכם מועד לסידור הגט בתוך זמן קצר בכדי למנוע מצב בו אחד מבני הזוג מבקש לבצע פתיחת הסכם גירושין.

חובת דיווח על פתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושים אינה יכולה להיעשות בחשאי בניסיון להסתיר מבן/ת הזוג את פתיחת תיק גירושים, כאשר מלבד שהדבר אינו אתי, הרי שבית הדין יכול לראות זאת כתביעה בחוסר תום לב.

לכן, מאותו הרגע שהחלטתם באופן סופי כי פניכם לגירושין, אסור לכם להעלים את המידע מבן/ת הזוג שלכם.

למעט במקרה בו מוגשת תביעה לסעד דחוף במעמד צד אחד, כגון תביעה לצו עיכוב יציאה מהארץ, ניתן להסתיר ולהעלים את פתיחת התיק עד למתן החלטה בבקשת עיכוב יציאה מהארץ.

פתיחת תיק גירושים לבד או בליווי טוען רבני 

פתיחת תיק גירושים יכולה להיעשות לבד ללא כל סיוע של טוען רבני או עורך דין, אך האם הדבר מומלץ? מה הם ההשלכות שעלולות להיות לכם לאחר שתפתחו את תיק הגירושים לבד?

התשובה לכך היא שאין לפתוח תיק גירושים לבד בפרט אם מדובר בהליך בו אין הסכמות של בני הזוג, שכן החיסכון בעלות של ייצוג טוען רבני עלול לעלות לכם ביוקר.

למשרדינו הגיעה אישה שחשבה שהיא יכולה לבצע פתיחת תיק גירושים ללא כל סיוע, ואכן היא פתחה לבד את התיק להתגרש.

אלא שלאישה הייתה חוסר הידיעה כי בכך שהיא פותחת את תיק הגירושין כשהיא אינה ממתינה לכך שהבעל יפתח את תיק גירושין, היא למעשה חשופה לשאלה מתי אישה נחשבת מורדת.

הניסיון להציל את האישה לא הצליח יפה, כך שלמרות הניסיון להסביר לבית הין הרבני כי טעותה של האישה נבעה מכך שהיא אינה מיוצגת, ניסיון זה לא צלח כשבית הדין מנמק את החלטתו כי היה על האישה לשכור את שירותיו של טוען רבני מומלץ טרם הגשת התביעה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש יכולה להיעשות לפני הגירושין כשבמקרה זה הסכם זה יקרא הסכם ממון לפני הנישואין, והסכם זה יכול להיעשות בבני זוג שיודעים איך מתגרשים

קרא עוד »
מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני? לשם מה נזקקים הזוגות לקבל את ייצוגו של הטוען רבני? אם גם אתם שמעתם על טוען רבני ואינכם יודעים מה זה

קרא עוד »
דילוג לתוכן