התמודדות של מסורבת גט

התמודדות של מסורבת גט

מסורבת גט הינה אישה שבעלה מסרב לתת לה את הגט למרות שבית הדין הרבני קבע כי יש עילה לגירושין והבעל חייב לתת לה את הגט.

אישה שבעלה מסרב לתת לה את הגט היא למעשה אישה עגונה, כשהיא אינה יכולה להתחתן בשנית, ומאידך היא אינה מסוגלת לחיות עם בעלה.

הקושי בתיק של מסורבת גט 

ניתן לומר שהדרך להצליח בתיק של מסורבת גט הינו אתגר מיוחד, אשר לרוב יהיה מלווה באין ספור דיונים בבית הדין, כשהבעל סרבן הגט יגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול רק מתוך מטרה לסחוב את הזמן ולהתיש את האישה האומללה.

במקרים מסוימים הבעל יגיש תביעה לשלום בית כביכול הוא מבקש שלום בית, כאשר המטרה הינה ברורה, לנקום או לסחוט כספים מהאישה.

קושי נוסף הוא העובדה כי בית הדין הרבני לא ימהר להפעיל סנקציות כנגד סרבן הגט, מתוך חשש לכשרותו של הגט, שכן גט שניתן בכפיה הינו גט פסול.

מאידך לבית הדין יהיה קשה להתעלם מהצורך של האישה להשתחרר מהנישואין אשר הגיעו לקיצם ואין כל תוחלת בהמשך המצב הקיים. 

טיפול בתיק מסורבת גט רק על ידי טוען רבני

איך בכל אופן ניתן להצליח בתיק מסורבת גט למרות הקושי שבדבר? כאן מגיע מקומו של טוען רבני מומחה שיודע את הדין העברי על פיו בתי הדין מתנהלים.

עורך דין גם אם הוא עורך דין לגירושין ככל הנראה אין לו את המידע שיש לטוען רבני, וזאת משום שבלימודים וההכשרה שהוא עבר, הוא לא למד כמעט את הדין העברי.

לא כן טוען רבני שכל התמחותו בדין העברי, הרי שהוא ישכנע את בית הדין כי במקרה זה אין להם לחשוש לכשרותו של הגט.

עורכי דין רבים שמודעים לחולשה כי הם אינם בקיאים בדין העברי, מפנים תיקים של הליך גירושין מסורבל, לטוען רבני מומלץ בכדי שהוא יכתוב את חוות הדעת ההלכתית.

כך לדוגמה הגיעה אישה מהמרכז למשרדינו לאחר שהיא 10 שנים מסורבת גט, ולמרות שבני הזוג ערכו הסכם ממון על דירה ועל כל הנושאים הנוספים, עדיין הבעל מתעקש שלא לתת גט.

לאחר שמשרדינו טיפל בתיק התברר כי העורך דין שייצגה לא הצליח לשכנע את בית הדין האם הבעל חייב לתת גט, לכן בית הדין לא קבע כי יש חובה לבעל לקבל את הגט.

כמובן לאחר טיפול קצר של שבועות ספורים הוכחנו לבית הדין כי הבעל חייב לתת גט ויש להפעיל סנקציות קשות כנגד הבעל, דבר שהביא את הגט המיוחל.

הסנקציות שניתן להטיל על סרבן גט

לבית הדין הרבני קיימות מספר אפשריות כיצד לסייע לאישה מסורבת גט, כשבכל מקרה בית הדין ישתמש באפשרות אחרת.

אפשרות אחת היא לחייב את הבעל בתביעת מזונות אישה על כל חודש שהבעל לא נותן לאישה גט, זאת למרות שהאישה אינה זכאית למזונות אישה, כיון שהיא אישה מורדת.

בית הדין ייקבע כי הבעל חייב בתשלום מזונות אלו בסכום גבוה הרבה מהמקובל בתביעת מזונות אישה, כך שהבעל יעשה שיקול כלכלי האם הוא ממשיך להתבצר בכך שהאישה תהיה מסורבת גט.

אך לא בכל מקרה הדבר אפקטיבי, שכן במקרה בו הבעל בין כה וכה אינו משלם דמי מזונות ילדים וחשבון הבנק שלו מעוקל, לא ישפיע עליו שחוב נוסף יתווסף לחיובו.

במקרה זה אין מנוס מהפעלת סנקציה קשה של מאסר כנגד סרבן הגט, כאשר ככל והבעל ימשיך בסרבנותו הוא ישהה אף בצינוק.

התמודדות של מסורבת גט
התמודדות של מסורבת גט

גישור למסורבת גט

ישנם מקרים אם כי לא רבים, שגם כאשר ישנה סרבנות גט ניתן לסייע לאישה מסורבת גט על ידי הליך גירושין בהסכמה.

לשם כך בני הזוג יפנו למגשרת שתסייע לבני הזוג לערוך הסכם גירושין בהסכמה ובכך להביא את הפתרון המיוחל.

לרוב הבעל יעמיד תנאים כלכליים מתוך ניסיון של סחיטה כך שהאישה לא תסכים להיכנע לתכתיבים של הבעל.

לכן מומלץ בד בבד עם הליך הגישור, לנהל את תביעת סרבנות הגט בבית הדין, בכדי שהבעל יידע כי ככל והוא יעמיד קשיים במשא ומתן, הוא צפוי לקבל סנקציות קשות.

מה מסורבת גט אסור לה לעשות

המלצה לאישה מסורבת גט לפתוח תביעה בבית משפט למשפחה של פיצויים סרבנות גט כנגד הבעל, הינה עצה שעלולה לעלות לה ביוקר.

תביעת פיצויים בבית המשפט תסתום את הגולל לאפשרות שהאישה תצליח להשתחרר מכבלי העגינות, שכן בית הדין הרבני לא יאפשר את סידור הגט, גם אם בני הזוג יבקשו לסדר גירושין בהסכמה.

רק לאחר שהאישה תמחק את תביעת הפיצויים אז יוכלו בני הזוג לערוך את טקס הגירושין בבית הדין הרבני.

הסיבה לכך שבית הדין אינו רואה בעין יפה את התערבות בית המשפט בהחלטות הקשורות לתביעת הגירושין בהם אין מאבק סמכויות, והסמכות מסורה אך ורק לבית הדין הרבני.

כמו כן האישה אינה רשאית לאיים על הבעל באופן לא חוקי, ובוודאי שלא להפעיל כנגד הבעל אלימות פיזית, כאשר ככל והאישה תעשה זאת הדבר עלול להוביל גם לפסלות הגט. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

סירוב גט

טקס גירושין ברבנות

טקס גירושין ברבנות יכול להיות משהו מפחיד בעיקר אם אתם לא יודעים איך מתקיים הליך גירושין ברבנות.  החשש מה עושים בטקס הגירושין יכול להיות מפחיד

קרא עוד »
דילוג לתוכן