סרבנית גט

סרבנית גט

סרבנית גט הינה תופעה לא פחות שכיחה מאשר סרבן גט, כאשר בחלק מהנתונים שמפרסמים הנהלת בתי הדין הרבניים עולה כי תופעת סרבנות גט קיימת יותר בנשים מאשר בגברים.

במאמר זה טוען רבני יהודה אבלס מסביר את הסיבה לתופעה זו ומה ניתן לעשות כנגד אישה שמסרבת לקבל גט.

קווים לדמותה של סרבנית גט

ישנה טעות נפוצה אצל גברים שסבורים כי בכך שהם הגישו תביעת גירושין ברבנות והאישה מתנגדת להתגרש, הדבר כבר נחשב כאישה סרבנית גט.

דבר זה אינו נכון כלל וכלל, בכדי שאכן הדבר ייחשב שהאישה מסרבת לקבל גט יש צורך להוכיח כי אכן יש לכם עילה לגירושין, ככל ואין לכם עילת גירושין, זכותה של האישה להגיש תביעה לשלום בית.

גם במקרה והצלחתם להוכיח שיש לכם עילה לגירושין, כמו לדוגמה במקרה בו הוכחתם כי האישה מסרבת לקבל את הגט רק בגלל שיקולים כלכליים וניסיון סחיטה, עדיין לאישה יש זכות לדרוש כתובה ולקבל לפני הגירושין.

כך שבכדי שהאישה תיחשב לסרבנית גט נצרך שבית הדין הרבני חייב את האישה לקבל את הגט במועד הראשון שייקבע לצדדים לסידור גט, והאישה לא הופיעה למעמד סידור הגט, או שהיא הופיעה לדיון אך סירבה לקבל את הגט.

סרבן גט מול סרבנית גט

בעיני רבים מהזוגות נדמה כי תופעת סרבן הגט חמורה יותר מאשר תופעת סרבנית גט, אך האם באמת כן הדברים???

התשובה לכך שלא רק שמדובר במצג שווא, אלא להיפך במידה מסוימת תופעה שהאישה מסרבת לקבל את הגט חמורה יותר מאשר בעל שמסרב לתת גט.

כנגד בעל מסרב לתת גט ניתן לפתוח בהליכים של צווי הגבלה הכוללים סנקציות קשות כנגד הבעל מיד עם פסק הדין של בית הדין הרבני האזורי, למרות שהוגש ערעור לבית הדין הרבני הגדול כנגד החלטת בית הדין האזורי.

לא כן באישה שמתעקשת שלא לקבל את גיטה, לא ניתן לפתוח בהליכים נגדה למרות שבית הדין הרבני הגדול אישר את החלטה של בית הדין האזורי שהאישה חייבת לקבל את הגט.

פתיחת צוו הגבלה כנגד האישה יכולה להיות רק לאחר שבית הדין חייב את האישה להתגרש ונערך לאישה שימוע אצל נשיא בית הדין הרבני הגדול, והאישה עדיין ממשיכה להתעקש שלא לקבל את הגט.

לצערי בחלק מהמקרים במהלך השימוע מוצע לאישה "פרס" על סרבנותה לקבל את הגט, בכך שהאישה תהנה בחישוב חלוקת הרכוש בגירושין בין בני הזוג באופן שישביע את רצונה של האישה.

איך חוסכים שימוע  אצל נשיא בית הדין הרבני הגדול  

אין ספק כי הליך שימוע אצל נשיא בית הדין הרבני גורם להליך גירושין מסורבל ובהרבה מהמקרים גם להוצאות כספיות מיותרות, כך שגברים שואלים איך מתגרשים כשאין כסף להליך מורכב ואין סופי.

הפתרון המומלץ במקרים אלו הוא להגיש בקשה לבית הדין האזורי לחייב בהוצאות את האישה עבור ההליך הארוך שנוצר בגללה.

בית הדין עשוי להיעתר לבקשה ולהורות כי האישה חייבת על כל יום שהיא לא מסכימה להתגרש תשלום הוצאות לבעל ולאוצר המדינה כשדבר זה ניתן לעשות ללא שנערך שימוע לאישה אצל נשיא בית הדין הרבני הגדול.

אלא שפתרון זה אינו יעיל במקרה בו לאישה אין מהיכן לשלם את ההוצאות שנפסקים כנגדה והיא אינה חוששת מפנייה להוצאה לפועל, כיון שבלו הכי יש לה חובות רבים בהוצאה לפועל, במקרה זה לא יועיל חיוב בהוצאות אלא אין כל מנוס מאשר הליך גירושין מסורבל ושימוע אצל נשיא בית הדין הרבני הגדול.

מה אין לעשות לסרבנית גט

ישנם דברים שעל הבעל לא לעשות למרות שהאישה מסרבת לקבל את הגט, כיון שעשייתם לא רק שלא יביאו את הבשורה הטובה לבעל להתגרש, אלא להיפך בית הדין הרבני לא יסדר את הגט.

הדבר החשוב ביותר הוא לא להגיש פנייה לבית המשפט למשפחה בתביעה לחייב את האישה הסרבנית גט בתשלום פיצויים או תביעת נזיקין בגירושין בבית משפט.

הסיבה לכך היא שדבר זה מוגדר בהלכה כ"גט מעושה", כלומר גט שניתן בכפייה על ידי ערכאה שאינה בית הדין, ולכן גט זה פסול.

דבר נוסף שחשוב להדגיש כי אסור להפעיל על אישה סרבנית גט כל סנקציה ללא אישור מבית הדין הרבני, כגון לשלול ממנה את האפשרות לנסוע לחו"ל, דבר זה יכול להתאפשר רק על ידי צו עיכוב יציאה מהארץ שבית הדין הרבני יוציא לבקשתכם.

היתר מאה רבנים כנגד סרבנית גט

ככל ואתם רואים שההליכים של הטלת סנקציות כנגד האישה אינן ממצות את עצמן, קיימת אפשרות להגיש לבית הדין בקשה להיתר נישואין לאישה נוספת.

הליך של התרת נישואין אינו יכול להיות במקביל להליך של הטלת סנקציות כנגד האישה, ולכן עליכם לעבור באיזה הליך אתם רוצים ללכת, האם בהליך של הפעלת סנקציות או בהליך של היתר נישואין.

השיקול המרכזי שעליכם לחשב הוא מה יביא לכם בצורה מהירה יותר את ההשתחררות שלכם מהאישה הסרבנית גט.

להתרת נישואין יש צורך לקבל את אישורו של נשיא בית הדין הרבני הגדול באופן זהה לשימוע שנשיא בית הדין הרבני הגדול מקיים בהליך של הטלת סנקציות כנגד האישה.

ליוצאי מדינות אשכנז יש צורך להחתים 100 רבנים שיצטרפו להיתר הנישואין בנוסף לאישור נשיא בית הדין הרבני הגדול, כשלרוב בית הדין הרבני הוא שפונה לרבנים נוספים שיאשרו את ההיתר.

צריך לדעת שהליך זה הוא מורכב, לכן אל תהססו לפנות לטוען רבני מומלץ שיסייע לכם לעבור את ההליך הלא פשוט בצורה הקלה ביותר.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

תשלום מזונות

תשלום מזונות בכלא – האומנם?

תשלום מזונות בכלא? אב המואשם בפלילים אשר נידון לשנות מאסר, חפץ הוא לחמוק מחיוב תשלום מזונות ילדיו, בטענה שהוא שוהה בבית הסוהר ואין באפשרותו לשלם,

קרא עוד »
הורות משותפת וטובת הילד

משמורת משותפת

משמורת משותפת – חלום שהופך למציאות! משמורת משותפת או הסדרי ראיה הינה שאלה שעולה בכל הליך גירושין בהם יש לבני הזוג ילדים, לשאלה זו יכולה

קרא עוד »
דילוג לתוכן