תביעת מזונות

תביעת מזונות

תביעת מזונות אישה וילדים – מהי

בני זוג הנמצאים בהליך של פתיחת תיק גירושין ברבנות מוצאים את עצמם מתכתשים ורבים על כל דבר, אך הדבר שניתן לומר שהיא התביעה הגדולה מכל התביעות היא תביעת מזונות.

תביעה לתשלום מזונות יכולה להיות מוגשת כנגד הבעל כל זמן שבני הזוג נשואים, כשתביעה זו נקראת תביעה למזונות אישה.

תביעה זו יש לה מקום רק בזמן שהאישה מגישה תביעה לשלום בית, לא כן במקרה והאישה מבקשת להתגרש בבית משפט, הרי שהאישה לא תהיה זכאית לכך.

 תביעה נוספת למזונות היא תביעה לתשלום מזונות ילדים כנגד האב, כשתביעה זו נקראת תביעה למזונות ילדים.

תביעה זו ניתן להגיש כל זמן שהילדים קטנים למרות שבני הזוג אינם נשואים, או שיש לבעל עילה לגירושין כנגד האישה.

ישנה תביעה נוספת של מזונות הנקראת "מזונות מעוכבת" מזונות אלו משולמים במקרה שהבעל סרבן גט למרות שבית הדין חייב את הבעל להתגרש.

היכן מגישים תביעת מזונות אישה 

תביעת מזונות אישה ניתן להגיש בבית הדין הרבני או בבית משפט למשפחה, כשהכלל בזה שמי שהצליח במרוץ של מאבק סמכויות היא הערכאה שתדון בתביעה.

כך שאם הוגשה תביעה למזונות אישה בבית הדין הרבני לפני שהוגשה תביעה דומה בבית המשפט, בית הדין הרבני הוא שידון בתביעה, לא כן אם מתחילה הוגשה תביעה למזונות בבית המשפט, הרי שבית המשפט הוא שיכריע.

אלא שבאפשרות לבחור את הערכאה קיימת לאישה יתרון על פני הגבר, כיון שבעוד שהאישה יכולה להגיש תביעה בבית הדין הרבני, הרי שהבעל אינו יכול לפתוח תיק מזונות אישה, רק אם הוא כורך את תביעת המזונות לתביעת גירושין.

נמצא שלאישה יש זכויות עודפות על פני זכויות הגבר בגירושין, שכן האישה יכולה להגיש את התביעה ללא כל קשר אם היא מבקשת להתגרש, וזאת בניגוד לגבר שיכול להגיש תביעת מזונות רק אם הוא רוצה להתגרש.

צריך לדעת שבהרבה מהמקרים להחלטה מי תהיה הערכאה שיפוטית שתכריע בתביעתכם, קיים משמעות מיוחדת לפסק הדין, ולכן קיים חשיבות מיוחדת לבחור את הערכאה המתאימה לכם.

היכן מגישים תביעה למזונות ילדים

בעבר היה האב או האם יכולים להגיש תביעת מזונות קטינים בבית הדין הרבני בכרוך לפתיחת תיק גירושין ברבנות, או בבית המשפט למשפחה.

אך לאחרונה בית המשפט העליון נתן החלטה כי הסמכות לדון בתביעת מזונות ילדים מסורה לבית המשפט למשפחה בלבד.

רק במקרה ששני בני הזוג יבקשו מבית הדין הרבני שיכריע בחילוקי הדעות כמה מזונות משלמים, יהיה לבית הדין הרבני סמכות להכריע בתביעה.

דבר זה גרר שכיום אין הרבה תיקים של מזונות ילדים שמתנהלים בבית הדין הרבני, שכן במקרה בו האב זכה בתביעת משמורת ויש משמורת משותפת, האב לא יסכים שהתביעה תתנהל בבית הדין הרבני.

הסיבה לכך שכן בבית המשפט למשפחה לא מחייבים מזונות במשמורת משותפת, ואילו בבית הדין הרבני מחייבים לשלם מזונות.

 תביעת מזונות או הסכם מזונות

לא בכל מקרה הדבר מגיע לידי תביעת מזונות, לפעמים ההורים שלא יודעים איך מתגרשים כשאין כסף מעדיפים לחסוך את העלויות היקרות של ייצוג משפטי, על ידי עריכת הסכם מזונות.

בהסכם מזונות בני הזוג מסדירים כמה האב ישלם עבור מזונות של כל ילד, והאם הדבר כולל בתוכו תשלום מדור ומחציות חינוך ורפואה.

עריכת הסכם מזונות אינה מלאכה פשוטה כלל, שכן צרכיו של הילד משתנים במהלך החיים, כך שגובה דמי המזונות גם הוא משתנה, לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי של טוען רבני בכדי לערוך את ההסכם בצורה הטובה ביותר.

איך מתמודדים עם אב שלא משלם מזונות 

לאחר שיש לכם פסק דין שהאב חייב לשלם מזונות עבור הילד עדיין הדבר אינו סוף פסוק, שכן לפעמים למרות פסק דין ברור על חיוב מזונות, האב מסרב לשלם בהתאם לפסיקה, כמו שלצערנו אנו פוגשים בעל מסרב לתת גט.

במקרה זה קיימים שתי אפשריות, האפשרות הנפוצה היא פתיחת תיק בהוצאה לפועל במסלול מהיר, מסלול זה מעניק לאישה להפעיל כנגד האב סנקציות חמורות בלא שהאישה צריכה להגיש בקשות בהוצאה לפועל.

אפשרות נוספת המתאימה לחלק מהמקרים היא פנייה למוסד לביטוח לאומי עם פסק הדין בו מצוין שזכיתם בתביעת מזונות, כשאין כל חילוק אם מדובר במזונות קבועים או בפסק דין של מזונות זמניים בבית הדין הרבני

ביטוח לאומי ישלם לכם במקום האב את תשלום המזונות שנפסק עבורכן, והאב יאלץ לשלם לביטוח הלאומי.

פריבילגיה זו הינה רק לנשים מחוסרי יכולת כלכלית ועל כן יש להתעדכן בביטוח לאומי האם אתם זכאים לאפשרות זו.

תביעת מזונות לפני הגירושין או אחרי הגירושין

ניתן להגיש תביעת מזונות ללא כל קשר להליך של תביעת הגירושין, כך שתביעת גירושין יכולה להתנהל לפני הגירושין ולאחר הגירושין.

אך המלצתי בחלק מהמקרים לנהל את תיק המזונות יחד עם תביעת הגירושין מתוך מטרה להגיע להסכם גירושין בהסכמה שכולל את כל הנושאים שבמחלוקת.

כמובן שככל ויש חשש של סרבנות גט, הרי שאין לעכב את הגירושין בגלל תביעת המזונות, ויש לסיים את תביעת הגירושין בצורה המהירה ביותר.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות עבור ילד אחד

מזונות עבור ילד אחד גבוה יותר מאשר תשלום מזונות עבור כל ילד כאשר ישנם מספר ילדים, במאמר זה נסקור מה הם תשלומי המזונות, ובמיוחד כמה

קרא עוד »
דילוג לתוכן