מה נחשב עילה לגירושין?

עילה לגירושין

עילה לגירושין אינה כל טענה שאחד מבני הזוג מעלה כנגד בן הזוג, בכדי שאכן יהיה עילת גירושין עליכם להציג עילה חזקה.

במאמר זה נעשה סדר מה יכול להיחשב כעילה לגירושין ומה אינו יכול להיחשב כעילה מספיקה.

אך בפתח הדברים נפתח בשאלה לשם מה יש צורך להציג עילות גירושין ולא די בכך שבוצע פתיחת תיק גירושין ברבנות.

עילה לגירושין התנאי לסרבנות גט

ישנה טעות נפוצה בקרב חלק מהזוגות שסבורים כשבכך שאחד מבני הזוג אומר אני רוצה להתגרש ניתן לחייב את בן הזוג בגירושין.

ישנם שטוענים גם כן שלא ניתן לחייב את בן הזוג להמשיך לחיות בחיי הנישואין בניגוד לרצונו, והדבר נוגד את חוקי הגירושין.

אך מדובר בטעות חמורה, בכדי שבית הדין יורה כי הבעל חייב לתת גט, עליכם להוכיח כי קיים עילה לגירושין, ככל וטענתכם תהיה רק אני רוצה להתגרש, קיים סיכוי שבית הדין ידחה את תביעת הגירושין.

הסיבה לכך, היא שלפי ההלכה אין אפשרות לחייב ובוודאי לא לכפות על הבעל לתת גט רק אם יש סיבה מוצדקת לכך, כמו כן לא ניתן לחייב את האישה לקבל גט רק בגלל שהבעל רוצה לתת את הגט, גם אם הבעל מוכן לצאת חייב בתביעת הכתובה.

עילה לגירושין מול תביעת שלום בית

ככל ושני בני הזוג מבקשים לערוך הסכם גירושין בהסכמה, אין צורך להוכיח את העילה לגט, אלא ניתן להגיש בקשה משותפת להסכם גירושין.

הצורך להציג עילה לגירושין היא רק במקרה בו אחד מבני הזוג מגיש תביעה לשלום בית כשהוא מסרב להתגרש.

לכן, ככל ותצליחו להוכיח שתביעת שלום אינה כנה אלא מטרתה היא סחיטה, נקמה, וכדומה, הרי שלא תצטרכו להציג עילת גירושין, ויהיה ניתן להסתפק בכך ששני בני הזוג רוצים להתגרש.

המלאכה להוכיח כי מדובר בתביעה לשלום בית מהשפה ולחוץ אינה מלאכה קלה, כשלפעמים יהיה יותר קל להציג את עילת הגירושין בבית הדין הרבני.

עילות גירושין נפוצות

קיימים מספר עילות גירושין אשר יש בהם בכדי לחייב את בן הזוג להתגרש גם במקרה והוא מסרב לתת את הגט.

  • הוכחת בגידה בהליך גירושין – ככל והבעל או האישה בגדו בחיי הנישואין הרי שהדבר בהחלט יכול להיחשב כעילה לגט, אלא שאם מדובר בבגידה של האישה הרי שקיימת עילה לגירושין, גם אם מדובר בבגידה חד פעמית לפני מספר שנים, לא כן אם הגירושין בעקבות בגידה של הבעל. הרי שהעילה לגט יהיה רק אם הבגידה הייתה בסמיכות למועד שאתן מבקשות להתגרש.
  • מרידה בחיי הנישואין – במקרה בו האישה מורדת ומסרבת לקיים יחסי אישות, הדבר ייחשב כעילה לגט, אלא שבכדי שנדע מתי האישה נחשבת מורדת, יש צורך להתרות באישה לחדול ממרידתה, ורק אם האישה סירבה לחזור בה למרות ההתראה, תוכרז האישה כמורדת. 
  • אלימות פיזית – הרמת ידיים או אלימות פיזית אחרת אינה יכולה לעבור בשתיקה, והדבר יכול להיחשב עילה לגירושין, ככל ומדובר במקרה שחוזר על עצמו הדבר יכול להשליך לשאלה מתי האישה מאבדת כתובתה.
  • סמים ואלכוהול – צריכת סמים או אלכוהול לא מאפשרת חיי נישואין תקינים, ולכן הדבר נחשב כעילה לגט, אלא שעילה זו מותנית בכך שמדובר בתופעה שנוצרה לאחר הנישואין או לחילופין הדבר לא היה ידוע לבן הזוג טרם הנישואין.
  • בעיית פוריות – במקרה בו קיימת בעיה רפואית המקשה על בני הזוג להוליד ילדים בין אם מדובר בבעיה של אחד מבני הזוג, ובין אם הבעיה להוליד ילדים נובעת כתוצאה של שני בני הזוג יחד, הדבר יכול להיחשב כעילה לגירושין, בפרט אם אין לבני הזוג ילדים מנישואין קודמים.
  • עוברת על דת יהודית – במקרה בו האישה אינה מתנהגת בצניעות, הבעל רשאי לטעון כי יש לחייב את האישה לקבל את הגט, אלא שדבר זה מותנה בכך שאכן הסיבה לגירושין היא בעיית הצניעות, ולא מדובר בכסות עיניים שהבעל מנסה להציג.

עילת גירושין מאיס עלי

בהרבה מהמקרים אחד מבני הזוג לא יכול להציג עילה מיוחדת לכך שהוא מבקש להתגרש, אלא מדובר בסיבה סובייקטיבית של אחד מבני הזוג שהוא מרגיש שנמאס לו מחיי הנישואין.

בעבר בתי הדין הרבניים לא היו מקבלים טענה שכזו, ולכן הם היו דוחים את תביעת הגירושין, ומחייבים את בני הזוג לחזור לשלום בית.

אך לאחרונה בתי הדין מתחשבים בצורך של בן הזוג שאינו יכול להמשיך ולסבול את חיי הנישואין, ולכן הם מחייבים את בני הזוג להתגרש.

אלא שגם כיום אם הבעל יסרב לתת גט, בית הדין לא יכפה על הבעל לתת גט בהפעלת סנקציות קשות כגון מאסר, אלא רק סנקציות קלות יותר.

לכן מומלץ לבנות את תיק הגירושין בעילה לגירושין שאינה מתבססת על מאיס עלי, אלא להוכיח לבית הדין כי קיים עילה לגירושין חזקה יותר.

עילה לגירושין רק על ידי טוען רבני

ההבדל המהותי והגדול בין טוען רבני לעורך דין לגירושין הוא הידע הנצרך להוכיח את העילה לגירושין אשר מבוסס על הדין העברי.

כך שבעוד שעורך דין לגירושין אינו יודע את ההלכות מה נחשב עילה לגירושין ומה אינו נחשב עילה, טוען רבני שעבר מבחנים מקיפים בדיוק על שאלות אלו, יוכל לתת לכם את המענה.

ככל ויש לכם התלבטויות נוספות, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדינו טוען רבני יהודה אבלס בכדי לקבל את הייעוץ המתאים למקרה הקונקרטי שלכם.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מתחילים הליך גירושים

איך מתחילים הליך גירושים?

החלטתם להתגרש אך אתם לא יודעים איך מתחילים הליך גירושים? למי פונים? מה צריך לעשות? מאמר זה יעשה לכם סדר צעד אחר צעד, כדי שתוכלו

קרא עוד »
איך פותחים תיק ברבנות

איך פותחים תיק ברבנות?

איך פותחים תיק ברבנות בצורה נכונה הינה שאלת המפתח להצלחה בתיק שלכם, ולכן קיימת חשיבות רבה לפתוח תיק ברבנות בצורה נכונה, כך שבסופו של ההליך

קרא עוד »
Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן